Prestiżowe granty trafią do 287 naukowców

PAP / drr

400 mln euro przyznała 287 młodym naukowcom Europejska Rada ds. Badań (ERC) w szóstej edycji konkursu "Starting Grant". Jednym z laureatów jest dr Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Na swoje badania otrzymał ponad 1,3 mln euro.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce poinformowało w piątek, że nowatorskie projekty naukowe zostaną dofinansowane kwotami sięgającymi nawet 2 mln euro.

Młodzi naukowcy otrzymali dofinansowanie w ramach programu "Pomysły" (IDEAS), w którym otrzymują tzw. Starting Grant. W zakończonej edycji konkursu dofinansowanie otrzymali naukowcy z 34 krajów, prowadzący badania w 162 instytucjach w całej Europie.

Dr Piotr Sułkowski na realizację projektu "Quantum fields and knot homologies" otrzymał ponad 1,3 mln euro na okres pięciu lat.

Polski naukowiec dwa lata spędził w California Institute of Technology, gdzie prowadził badania dotyczące matematycznych aspektów fizyki wysokich energii oraz teorii strun. Jego zdaniem jednym z największych wyzwań fizyki jest sformułowanie teorii łączącej teorię grawitacji z teoriami kwantowymi. Prowadził również badania w dziedzinie biofizyki dotyczące topologicznych własności białek. Jest laureatem konkursu "Homing Plus" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Projekty wybrane w tej edycji konkursu przez ERC obejmują szeroki zakres tematów, takich jak: stworzenie nowatorskiego systemu ochrony wybrzeży przed tsunami; opracowanie zaawansowanej technologicznie radioterapii, która może pomóc chorym na nowotwory złośliwe głowy i szyi; prowadzenie badań nad monitorowaniem zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą technologii GPS czy produkcja nowych, tanich i bardziej efektywnych ogniw fotowoltaicznych.

Jak podano w przesłanym PAP komunikacie, była to ostatnia edycja konkursu o granty dla początkujących naukowców organizowana w ramach siódmego unijnego programu ramowego w zakresie badań (7PR). Kolejne będą już objęte nowym unijnym programem badań i innowacji "Horyzont 2020", w którym przewidziano duży wzrost finansowania ERC.

- Europejska Rada ds. Badań Naukowych stworzyła środowisko badawcze sprzyjające młodym talentom i podniosła poziom badań naukowych w całej Europie. Finansuje wstępne projekty badawcze przynoszące nie tylko postępy w wiedzy, ale także przełomowe rozwiązania, które w przyszłości mogą wpłynąć na nasze życie codzienne. ERC już dziś jest synonimem doskonałości naukowej, a dzięki programowi "Horyzont 2020" stanie się jeszcze silniejszą marką - powiedziała komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn.

W tym roku złożono ponad 3 tys. wniosków - o 50 proc. więcej niż w poprzednim. Znacznie większa konkurencja sprawiła, że tylko 9 proc. wnioskodawców odniosło sukces. 44 proc. wybranych wniosków dotyczy obszaru "nauk fizycznych i inżynierii", 38 proc. - "nauk biologicznych", a 18 proc. - "nauk społecznych i humanistycznych".

Granty dla początkujących naukowców są adresowane do osób dowolnej narodowości, posiadających 2-7 lat doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów doktoranckich (lub zdobyciu równoważnego dyplomu) i obiecujące osiągnięcia naukowe. Średni wiek naukowców nagrodzonych w szóstej edycji konkursu to około 34 lata.

Europejska Rada ds. Badań (European Research Council) to założona w 2007 r. ponadnarodowa organizacja zajmująca się stymulowaniem, wspieraniem i finansowaniem badań naukowych w Europie. ERC oferuje badaczom kilka rodzajów grantów: Starting Grants, Advanced Grants, Consolidator Grants i Synergy Grants, a także granty dla obecnych laureatów ERC.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prestiżowe granty trafią do 287 naukowców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.