Prezydenci otworzyli wystawę o współpracy

Prezydent Katowic Piotr Uszok (L), Prezydent RP Lech Kaczyński (P) oraz prezydent Węgier Laszlo Solyom (C) podczas otwarcia wystawy "1000 lat stosunków polsko-węgierskich" (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / mik

Prezydenci: Polski Lech Kaczyński i Węgier, Laszlo Solyom, otworzyli w czwartek w Katowicach wystawę, poświęconą tysiącleciu stosunków polsko-węgierskich. Obaj podkreślali tradycyjną przyjaźń i współpracę Polaków i Węgrów oraz zadeklarowali jej kontynuowanie. Podczas uroczystości prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Henryka Sławika Orderem Orła Białego, oraz Jozsefa Antalla Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Henryk Sławik - bohaterski Ślązak, który w czasie II wojny światowej na Węgrzech uratował życie co najmniej 5 tys. Żydów i pomógł dziesiątkom tysięcy polskich uchodźców - został w czwartek pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego.

Najwyższe polskie odznaczenie wręczył w Katowicach rodzinie Henryka Sławika prezydent Lech Kaczyński. Uroczystość poprzedziła wieczorny koncert "Polacy Węgrom", organizowany w katowickiej Akademii Muzycznej dla uczczenia 70. rocznicy wychodźstwa polskiego na Węgrzech oraz upamiętnienia postaci Sławika i jego węgierskiego współpracownika, Jozsefa Antalla seniora.

Antall był delegatem węgierskiego rządu ds. uchodźców wojennych. Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, który odebrali przedstawiciele rodziny Antalla. To najwyższe polskie odznaczenie przyznawane cudzoziemcom. Odznaczeni zostali również przedstawiciele węgierskiego duchowieństwa.

Prezydent Solyom w swoim wystąpieniu przypomniał bogatą tradycję współpracy i przyjaźni polsko-węgierskiej. L. Kaczyński podkreślał, że choć w okresie II wojny światowej Polska i Węgry były po przeciwnych stronach ówczesnej barykady, zarówno państwo węgierskie, jak i obywatele tego kraju, pomagali polskim i żydowskim uchodźcom.

O nadanie Sławikowi Orderu Orła Białego wnioskowało powołane w ubiegłym roku stowarzyszenie "Henryk Sławik - Pamięć i Dzieło". Wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach stowarzyszenie ogłosiło też konkurs na projekt pomnika Sławika i Jozsefa Antalla, który ma stanąć w Katowicach.

Prezydenci: Lech Kaczyński i Laszlo Solyom, otworzyli następnie wystawę, poświęconą tysiącleciu stosunków polsko-węgierskich. Obaj podkreślali tradycyjną przyjaźń i współpracę Polaków i Węgrów oraz zadeklarowali jej kontynuowanie.

Wystawa złożona w większości z fotografii i komentarzy historycznych, przygotowana w gmachu katowickiej Akademii Muzycznej, kładzie szczególny nacisk na losy uchodźców polskich na Węgrzech w latach II wojny światowej, którym Węgrzy okazywali wielką pomoc, oraz na 90-lecie nawiązania polsko-węgierskich stosunków dyplomatycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydenci otworzyli wystawę o współpracy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.