Prezydent awansował współpracowników

PAP / mh

Prezydent Bronisław Komorowski podjął decyzję o awansowaniu czworga swoich współpracowników: Sławomira Rybickiego, Dariusza Młotkiewicza, Ireny Wóycickiej oraz Pawła Lisiewicza - poinformowała w czwartek PAP Kancelaria Prezydenta.

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podjął decyzję o awansowaniu: sekretarza stanu Sławomira Rybickiego na stanowisko zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP, sekretarza stanu Dariusza Młotkiewicza na stanowisko zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP, podsekretarz stanu Ireny Wóycickiej na stanowisko sekretarza stanu, dyrektora gabinetu prezydenta RP, Pawła Lisiewicza na stanowisko szefa gabinetu prezydenta RP" - podała Kancelaria Prezydenta.
Jak poinformowano, Rybicki poza dotychczasowymi obowiązkami, tj. kontaktami z rządem, parlamentem i partiami politycznymi, będzie odpowiedzialny m.in. za nadzór i koordynację całości spraw krajowych w działalności Komorowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem priorytetów prezydentury.
Młotkiewiczowi powierzono m.in. obowiązki dotyczące dalszego usprawniania funkcjonowania organizacyjnego Kancelarii Prezydenta, a Wóycickiej koordynację realizacji priorytetu strategicznego prezydentury - polityka rodzinna.
Do obowiązków Lisiewicza poza dotychczasowymi, tj. organizacją i planowaniem działań prezydenta, będzie należało także planowanie działań strategicznych prezydentury.
Sławomir Rybicki pełnił funkcję sekretarza stanu ds. kontaktów z rządem, parlamentem i partiami politycznymi w Kancelarii Prezydenta od stycznia 2012 r.
Rybicki, z wykształcenia prawnik, od końca lat 70. działał w opozycji demokratycznej. Uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., gdzie m.in. organizował pierwszą drukarnię. W 1981 roku pełnił funkcję sekretarza przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Lecha Wałęsy. W stanie wojennym działał w podziemiu solidarnościowym. Uczestniczył też w strajkach w maju i sierpniu 1988 r. w Stoczni Gdańskiej.
Od 2001 do 2012 był posłem na Sejm. Pełnił funkcje sekretarza, a następnie pierwszego wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego PO. Przewodniczył i był członkiem komisji: etyki poselskiej, konstytucyjnej, sprawiedliwości i praw człowieka, ds. zmian w kodyfikacjach, ds. służb specjalnych, mniejszości narodowych i etnicznych. W wyborach prezydenckich w 2005 r. był pełnomocnikiem wyborczym Donalda Tuska. Jest żonaty, żona Małgorzata i córka są również prawnikami.
Dariusz Młotkiewicz był sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta od 2012 r. Z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej oraz szkolenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.
W administracji publicznej pracę rozpoczął w 1991 roku. Od 1999 r. do 2008 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako dyrektor biura, departamentu i dyrektor generalny.
W międzyczasie pełnił także funkcję członka samorządowego kolegium odwoławczego w Warszawie. W kadencji 1998-2002 radny powiatu warszawskiego. Następnie przedstawiciel strony rządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W latach 2008-2010 był zastępcą szefa Kancelarii Sejmu.
Irena Wóycicka na stanowisko podsekretarza stanu ds. społecznych została powołana w październiku 2010 r. Wójcicka jest z wykształcenia ekonomistką. W okresie PRL działała w opozycji demokratycznej oraz była ekspertką Solidarności. W latach 1989-1990 doradzała ówczesnemu ministrowi pracy Jackowi Kuroniowi.
W latach 1991-1994 była wiceministrem pracy i polityki socjalnej. Do roku 2010 kierowała badaniami społecznymi w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową. Zajmowała się między innymi polityką rodzinną, zabezpieczeniem społecznym oraz lokalną polityką społeczną. Była ekspertka Międzynarodowej Organizacji Pracy i Komisji Europejskiej.
Paweł Lisiewicz ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, indywidualne podyplomowe studia badawcze na London School of Economics oraz studia MBA na Akademii Leona Koźmińskiego. Był wielokrotnym stypendystą Institute for Humane Studies na George Mason University w USA, ukończył Studium Polityki Zagranicznej Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Szkołę Liderów. Zdał egzamin w Krajowej Szkole Administracji Publicznej do Państwowego Zasobu Kadrowego, potwierdzający kwalifikacje do pracy na wysokich stanowiskach państwowych.
W latach 2007-2010 jako dyrektor komunikacji w Ministerstwie Skarbu był odpowiedzialny za promocję programu prywatyzacji, był współtwórcą programu Akcjonariatu Obywatelskiego. Wcześniej był asystentem Jana Kułakowskiego, byłego głównego negocjatora Polski z UE jako posła do Parlamentu Europejskiego oraz założycielem i dyrektorem ośrodka Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Poznaniu.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent awansował współpracowników
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.