Prezydent Duda powołał Narodową Radę Rozwoju

(fot.PAP/Tytus Żmijewski)
PAP / jm

Chciałbym, abyśmy przygotowali dalekosiężny plan naprawy i rozwoju Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, wręczając w piątek akty nominacji członkom Narodowej Rady Rozwoju. W skład Rady wchodzi 87 osób, ekspertów z różnych dziedzin.

"Wszyscy, jak tutaj żeście się zebrali, jesteście ekspertami, ale też trzeba powiedzieć jedno - macie bardzo różne poglądy" - podkreślił Andrzej Duda, nawiązując do słów marszałka Józefa Piłsudskiego.

Prezydent dziękował za przyjęcie zaproszenia do pracy w Narodowej Radzie Rozwoju, szczególnie osobom, które mają odmienne od niego poglądy. Jak mówił, nie byłoby dyskusji, nie byłoby poważnej, mądrej debaty, gdyby brały w niej udział tylko osoby zgadzające się ze sobą. "W ten sposób nie rozwija się nauka, jeśli wszyscy się ze sobą zgadzają, wtedy praca nie ma sensu nad strategiami rozwojowymi, gdzie spojrzeń powinno być wiele, by przedyskutować wszystkie za i przeciw - w atmosferze szacunku, kultury debaty i merytorycznego sporu" - mówił Duda.

DEON.PL POLECA

W skład Rady wchodzą m.in.: dr hab. Ryszard Bugaj, prof. Witold Orłowski, prof. Stanisław Gomułka, prof. Witold Modzelewski, prof. Elżbieta Mączyńska, Marek Balicki, prof. Adam D. Rotfeld, prof. Zyta Gilowska, gen. Edward Pietrzyk, przedsiębiorcy: Roman Kluska i prof. Janusz Filipiak - informuje na swej stronie Kancelaria Prezydenta. W Radzie znaleźli się także m.in. Czesław Bielecki, ks. prof. Paweł Bortkiewicz, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, prof. Antoni Kamiński, prof. Elżbieta Kryńska, Bronisław Wildstein.

Nie wszyscy byli obecni w piątek na wręczaniu aktów powołania do Rady.

NRR składa się z 10 sekcji: gospodarka, praca, przedsiębiorczość - koordynatorem tej sekcji został prof. Maciej Chorowski; ochrona zdrowia - dr Leszek Borkowski; wieś, rolnictwo - dr Barbara Fedyszak-Radziejowska; samorząd, polityka spójności - dr Jerzy Kwieciński; kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna - prof. Andrzej Nowak; bezpieczeństwo, obronność - dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski; polityka zagraniczna - prof. Andrzej Przyłębski; nauka, innowacje - prof. Artur Świergiel; edukacja, młode pokolenie, sport - dr hab. Andrzej Waśko; polityka społeczna, rodzina - dr hab. Marek Rymsza.

Prezydent wyraził nadzieję, że prace Narodowej Rady Rozwoju w każdej z dziedzin zakończą się sukcesem. "Chciałbym, byśmy przygotowali dalekosiężny plan naprawy i rozwoju RP. Mnie się marzy polskie państwo silne. Wierzę w to, że dzięki eksperckiemu wsparciu, współpracy z rządem i parlamentem będzie to możliwe, by taką Polskę osiągnąć. To był cel, dla którego startowałem w wyborach prezydenckich i to cel mojego działania jako prezydenta" - podkreślił Andrzej Duda.

Nie wykluczył, że skład NRR będzie jeszcze poszerzony. "Rada nie ma dla mnie charakteru zamkniętego. Nie chciałbym, aby była strukturą sztywną i pod względem merytorycznym i personalnym. Chciałbym, aby się rozszerzała. Mam nadzieję, że będą przychodzili do niej dalsi eksperci" - dodał.

Prezydent powiedział, że potrzebuje ekspertów, fachowców, których "opinii będzie wysłuchiwał, ekspertyz będzie słuchał i rozważał, które rozwiązania już na własną odpowiedzialność będzie wdrażał, z którymi będzie dyskutował".

Podkreślił, że cieszy się, iż zaproszenie przyjęli ludzie, którzy czują się odpowiedzialni za polskie państwo. "Którzy czują się odpowiedzialni także w tym znaczeniu, że chcieliby, żeby ono było lepsze, silniejsze, sprawniejsze, żeby było bardziej przyjazne dla naszych rodaków, dla obywateli. By można było w polskim państwie łatwiej osiągnąć osobisty sukces, żeby nie trzeba było szukać alternatywy poza granicami" - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że praca do wykonania jest ogromna. "Chciałbym, aby Narodowa Rada Rozwoju była ciałem ekspercko-doradczym, ale także takim, które będzie miało charakter pracy nad rozwiązaniami strategicznymi, nad perspektywami rozwoju" - dodał. Prezydent mówił, że chciałby, aby Rada dyskutowała, jak w perspektywie lat: 10, 20, 30 planować działania w poszczególnych dziedzinach życia wymagających naprawy.

"To są wielkie zadania, bo oczywiście będziemy też w perspektywie pracowali - mam nadzieję - nad założeniami, a potem projektami ustaw. Ale chciałbym, by one wypełniały pewną przestrzeń, którą wcześniej zarysujecie, która zostanie wydyskutowana" - zwrócił się do powołanych członków Rady.

Przypomniał, że NRR powołał w 2010 r. także prezydent Lech Kaczyński. "Zebrała się tylko dwa razy. Trzecie posiedzenie było zaplanowane, ale ze znanych wszystkim przyczyn do tego posiedzenia już nie doszło" - powiedział prezydent. Dodał, że prezydent Kaczyński nie mógł podziękować tym, którzy w Radzie pracowali. "Chciałem dziś tego dopełnić - podziękować wszystkim, którzy byli w tamtej Narodowej Radzie Rozwoju" - powiedział prezydent.

"Wierzę, że nasza nowa Narodowa Rada Rozwoju da radę" - zakończył wystąpienie prezydent.

Na piątek zaplanowano pierwsze posiedzenie Rady nt. "Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków - diagnoza sytuacji".

Prezydent Narodową Radę Rozwoju powołał 15 października. NRR jest gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie. Założeniem NRR jest stworzenie płaszczyzny dla debaty programowej nt. rozwoju Polski i wypracowanie stanowisk wykraczających poza horyzont bieżącej polityki. "Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski" - informuje Kancelaria Prezydenta.

Jako forum konsultacyjne Rada będzie przygotowywać dla prezydenta opinie, ekspertyzy, a także założenia merytoryczne do prezydenckich projektów ustaw.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Duda powołał Narodową Radę Rozwoju
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.