Prezydent Duda: w konstytucji powinny być klarownie określone kompetencje prezydenta

(fot. PAP / Adam Warżawa)
PAP / ml

W konstytucji powinny być klarownie określone kompetencje prezydenta; w obecnej ustawie zasadniczej, prezydent - pomimo że ma najsilniejszy mandat społeczny - w zasadzie ma niewiele samodzielnych kompetencji - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.

"Mamy specyficzną sytuację, że jest prezydent wybrany w wyborach powszechnych przez naród, (ma) najsilniejszy mandat (społeczny) w Polsce, nikt takiego mandatu nie ma i w zasadzie ma niewiele samodzielnych kompetencji, a w każdym razie na pewno kompetencje powinny być klarowniej rozdzielone, co prezydent może zrobić sam, co musi zrobić w porozumieniu z ministrem obrony narodowej, z prezesem Rady Ministrów, czy też w sprawach polityki zagranicznej - z szefem MSZ" - powiedział prezydent w sobotę w radiowych "Sygnałach Dnia".

DEON.PL POLECA

Jak podkreślił, te kwestie powinny być "znacznie klarowniej określone".

Andrzej Duda powiedział, że wielu ekspertów wskazuje, iż rola prezydenta jest tak ukształtowana w Polsce, że jego głównymi działaniami są "działania negatywne", takie jak np. możliwość stosowania weta. "(Prezydent) ma mało możliwości kreacji, uważam, że można by było pomyśleć też zdecydowanie nad tym, w jaki sposób to zmienić" - mówił prezydent.

"Powinniśmy pójść w jednym z dwóch kierunków - albo wzmacniamy pozycję ustrojową prezydenta, prezydent (w takim przypadku) ma silniejsze kompetencje, bo jest wybrany w wyborach powszechnych przez naród i ma ten jeden, jedyny w Polsce specyficzny mandat, albo osłabiamy prezydenta, czynimy go elementem, który bardziej realizuje funkcje ceremonialne, symboliczne, ale wtedy może być wybierany w sposób pośredni, choćby przez Zgromadzenie Narodowe" - zaznaczył prezydent.

Według Andrzeja Dudy, obecna konstytucja nie zabezpieczyła obywateli przed podwyższeniem wieku emerytalnego przez rząd PO. "Skompromitował się też wtedy w moim przekonaniu ówczesny Trybunał Konstytucyjny, który powiedział, że wszystko jest w porządku i że podwyższenie wieku emerytalnego było dopuszczalne" - podkreślił.

Zmian wydłużających wiek emerytalny dokonał rząd PO-PSL. W maju 2014 r. TK uznał, że ustawa podwyższająca wiek emerytalny jest zgodna z konstytucją.

Zdaniem prezydenta, widać "ewidentne mankamenty" konstytucji z 1997 roku; zwrócił też uwagę, że obecna ustawa zasadnicza funkcjonuje już 20 lat.

Andrzej Duda przypomniał również, że obywatelski projekt konstytucji, przygotowany w 1994 r. przez Społeczną Komisję Konstytucyjną na zlecenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", który - jego zdaniem - cieszył się dużym poparciem, nie był przedmiotem referendum konstytucyjnego.

Prezydent w piątek w czasie konferencji organizowanej przez "Solidarność" w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej zainaugurował kampanię konsultacyjną, która ma poprzedzić referendum na temat konstytucji.

Andrzej Duda powiedział m.in., że w konstytucji bardzo nieprecyzyjny jest podział kompetencji, jakie przysługują poszczególnym władzom. Jak dodał, chciałby, aby referendum ws. konstytucji odbyło się w przyszłym roku 11 listopada lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Duda: w konstytucji powinny być klarownie określone kompetencje prezydenta
Komentarze (4)
Marcin Zieliński
26 sierpnia 2017, 16:19
Do nowej, lepszej konstytucji proponuję kilka punktów: 1. zlikwidować Senat. Zamiast niego wprowadzić regularne forum reprezentantów władz samorządowych. Można do tego wykorzystać infrastrukturę senatu (budynki, biura, sekretariaty). 2. zlikwidować dwuwładzę tzn. prezydenckich ekspertów prawie od wszystkiego. Za to dać prezydentowi pełne prawo decydowania w sprawach określonych nową konstytucją. Np. wojsko, obrona narodowa albo sprawy zagraniczne. Do ustalenia. 3. wprowadzić obowiązkową obecność posłów na wszystkich obradach Sejmu. Tak jak w każdym miejscu pracy. 4. wprowadzić obowiązek udziału w wyborach i referendum. Pod karą grzywny. Nie musi być wysoka np. 300 zł.
26 sierpnia 2017, 13:55
Prymas Polski: mamy szanować ład konstytucyjny. "Nie nadwyrężać go czy omijać"
26 sierpnia 2017, 13:39
Bez względu na to jaka jest , można ją zgodnie z prawem poprawiać ale bezwzględnie póki obowiązuje należy jej przestrzegać!Nie przystoi nikomu a szczególnie prezydentowi nawet jeżeli niejest jej zwolennikiem ostentacyjnie jej łamać.Oczywiście Pani premier też to nie przystoi.
26 sierpnia 2017, 10:30
Przede wszystkim konstytucji trzeba przestrzegać. Inaczej nie ma znaczenia, czy się nie przestrzega tego czy innego zapisu w Konstytucji. Pan prezydent coś opowiada, ale był całkowicie bierny, jak Kaczyński ze swoją ekipą niszczył Trybunał Konstytucyjny i zawetował dwa, a nie trzy całkowicie sprzeczne prawem i Konstytucją ustawy o sądach czy jak Kaczyński zamienił media publiczne w partyjną szczekaczkę i można długo wymieniać. Na co komu dodatkowe prerogatywy dla prezydenta, który i tak będzie wykonywał rozkazy przełożonego.