Prezydent: najważniejsza poprawa życia Polaków

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / psd

Poprawa życia Polaków, ograniczenie biedy to najważniejsze zadania do realizacji - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji sesji Narodowej Rady Rozwoju dotyczącej "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" zaprezentowanego przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Przedstawiając swój plan, Morawiecki zaznaczył, że w ciągu ostatnich lat "najlepszą polityką gospodarczą miał być brak polityki gospodarczej". "Dzisiaj już wiemy, że tak nie jest" - dodał. Najlepszą polityką gospodarczą - jak mówił wicepremier - jest bardzo skrupulatne, bardzo mądre dostosowywanie parametrów gospodarczych do potrzeb i możliwości gospodarki. Podkreślił, że nowy plan to nowe podejście do polityki gospodarczej.

Morawiecki ocenił, że Polska w ciągu ostatnich 25 lat dużo osiągnęła, jednak wiele szans rozwoju zostało zmarnowanych. Nowy plan - zaznaczył wicepremier - powstał w krótkim czasie, a w dokumentach rządowych opracowywana jest obecnie strategia, która zostanie zaprezentowana w ciągu najbliższych 6-8 miesięcy.

Wicepremier zapowiedział także, że w ciągu najbliższych miesięcy zbuduje "program oszczędności narodowej". "Te oszczędności będą budowały naszą perspektywę inwestycyjną" - dodał.

DEON.PL POLECA

Andrzej Duda do najważniejszych zadań zaliczył poprawę życia Polaków, ograniczenie "dramatycznego zjawiska, jakim jest bieda", co - jak powiedział - przyczyni się do rzeczywistej realizacji konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju kraju. "Co także będzie - mam nadzieję - jedną z najważniejszych przesłanek zatrzymania w Polsce młodych ludzi, stworzenia dla nich szansy zawodowej, życiowej w naszym kraju" - mówił prezydent. Dodał, że liczy na powrót do Polski tych, którzy wyjechali za granicę w celach zarobkowych.

Uważa, że to wielkie i trudne zadanie wymaga przygotowania spójnej i jasnej koncepcji rozwoju gospodarczego kraju. "Dziękuję panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że się tego zadania podjął. Podkreślił, że "plan biliona złotych" był wielokrotnie dyskutowany, przedstawiany podczas kampanii wyborczych.

Zaznaczył, że ramowy plan przyjęty przez Radę Ministrów wymaga wypełnienia w poszczególnych dziedzinach. "To kwestia przede wszystkim stworzenia szans inwestycyjnych, lepszych warunków dla przedsiębiorców, a także tego, co można określić mianem rozwoju ukierunkowanego" - zaznaczył Duda.

Mówił, że w ostatnich latach inwestycje w Polsce były w ogromnej części zagraniczne. "Bardzo dobrze, że zagraniczne podmioty u nas inwestują, chciałbym, a by tak się działo dalej. Chciałbym, aby Polska była nadal - wierzę że będzie - terenem atrakcyjnym, by realizować swoje przedsięwzięcia i rozwój gospodarczy, ale chciałbym także, aby do tego dołączył się niezwykle istotny, bardzo silny komponent będący impulsem do rozwoju dla polskich przedsiębiorstw".

Prezydent chciałby, aby był to impuls "do rozwoju dla tych, którym już się powiodło i którzy przy sprzyjających warunkach są w stanie w swoim kraju zainwestować znacznie więcej i znacznie mocniej się rozwijać", ale także aby była to szansa dla odważnych, kreatywnych ludzi, którzy dopiero wchodzą na rynek.

Andrzej Duda zaznaczył, że wierzy, że plan Morawieckiego do tego się przyczyni.

W "Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" wskazano nowe kierunki działań państwa i nowe impulsy, które mają zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój w przyszłości. Zgodnie z programem odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: najważniejsza poprawa życia Polaków
Komentarze (3)
Lucjan Drobosz
7 marca 2016, 20:45
Jestem przedsiębiorcą (prywaciarzem, wyzyskiwaczem itd.) po deklaracjach i pierwszych "sukcesach" rządu PiS zamroziłem wszelkie plany rozwoju firmy. To naturalne. Przedsiębiorca podejmuje działania na podstawie szacowania ryzyka. Dzisiaj to ryzyko jest zbyt duże. Wiem, że naturalną reakcją wielu małych firm (jak moja) jest kurs 'na przeczekanie'. W skali kraju skutki bedzie widać za pół roku. 
7 marca 2016, 17:01
W jaki sposób można zaufać obecnemu rządowi, że ich plany gospodarcze mają jakikolwiek sens .... skoro dostrzegamy "jakość" tych zmian wyrażoną np. w mianowaniu zarządzających stadninami, albo w powołaniu do Rady Nadzorczej PGE "przyjaciółki" matki Jarosława K. Wiec to co mówi PiS to mówi, mówi, mówi. ... parole , parole parole.
7 marca 2016, 13:12
Wybory prezydenckie skończyły się 10 miesięcy temu, ale kampania wyborcza dalej kwitnie, sezon gruszek na wierzbie trwa cały rok. Miliardy, setki miliardów, biliony, plany, rozwój, filary rozwoju, strategie. Jak za Gierka. Na moich czasów winą za wszystko obdarzano sanację i nawet rozbiory, za współczesnego Gierka w roli sanacji obsadzono poprzedni rząd, który jest wszystkiemu winien. Ale dzięki dobrym zmianon i słusznym zmianon ustrojowych w niedalekiej przyszłości wszysci będziemy leżeć na plecach i bańki nosem puszczać, tak nam nowa władza dobrze zrobi. Na razie nowa władza głównie robi dobrze sobie, ale dajmy im szanę. Jak zabezpieczą materialnie siebie samych, to może, chociażby z nudów, zajmą się czymś innych.