Prezydent odebrał ślubowanie od nowych sędziów TK

PAP / pk

Prezydent Andrzej Duda odebrał w czwartek ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ślubowanie od piątego nowo wybranego sędziego, Julii Przyłębskiej, prezydent odbierze po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale.

Ślubowanie wobec prezydenta złożyli Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski, których w głosowaniu wybrała w środę sejmowa większość przy sprzeciwie opozycji: PO, Nowoczesnej i PSL. Kandydatów na sędziów zgłosił PiS.

Sędziowie zostali zaprzysiężeni podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

DEON.PL POLECA

- Zachowana została ciągłość pracy Trybunału - powiedział prezydent Duda, podkreślając równocześnie wagę pluralistycznego charakteru TK.

- Do ślubowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego doszło po północy, w najszybszym możliwym terminie. Istota szybkiego zaprzysiężenia sędziów polegała na tym, by Trybunał mógł obradować w pełnym składzie - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera w TVN24.

Ślubowania nie złożyła wybrana także w środę Julia Przyłębska. Prezydent odbierze od niej ślubowanie upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w TK.

Kadencja trzech sędziów TK wygasła 6 listopada, jednego - 2 grudnia, a kadencja piątego sędziego wygasa 8 grudnia.

Prezydent do tej pory nie odebrał przysięgi od pięciu sędziów TK, których 8 października - przy sprzeciwie PiS - wybrał poprzedni Sejm. W ubiegłym tygodniu - głosami PiS i Kukiz'15 - Sejm przyjął uchwały stwierdzające nieważność ich wyboru. Kadencja trojga sędziów Trybunału upłynęła 6 listopada - jeszcze w trakcie poprzedniej kadencji parlamentarnej; w ich miejsce Sejm wybrał Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka. 2 grudnia skończyła się kadencja jednego z sędziów, a 8 grudnia kończy się kadencja następnego - ich miejsca mieli zająć Bronisław Sitek i Andrzej Sokala.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o TK osoba wybrana na stanowisko sędziego Trybunału składa wobec prezydenta ślubowanie następującej treści:

Uroczyście ślubuję, że pełniąc powierzone mi obowiązki sędziego Trybunału Konstytucyjnego będę wiernie służyć Narodowi i stać na straży Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, czyniąc to bezstronnie, według mego sumienia i z najwyższą starannością, oraz strzegąc godności sprawowanego urzędu.

Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania:

Tak mi dopomóż Bóg.

W czwartek TK ma zbadać przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października. Wniosek taki pierwotnie złożyli posłowie PiS, który później wycofali, bo zdecydowali się na nowelizację ustawy. Wniosek ponowili posłowie PO i PSL. Do ich wniosku przyłączył się RPO Adam Bodnar - w zakresie kwestionującym przepis, na którego mocy Sejm wybrał następców dwóch sędziów, których kadencja kończy się w grudniu.

Z kolei 5 grudnia ma wejść w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). Wprowadza ona zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK.

Tę nowelę zaskarżyły do TK PO, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa. Trybunał rozpozna wnioski 9 grudnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent odebrał ślubowanie od nowych sędziów TK
Komentarze (15)
3 grudnia 2015, 13:49
Znowu pod osłoną nocy ​Tauron i Energa - nocne zmiany w spółkach energetycznych!!
3 grudnia 2015, 13:20
Trzymam kciuki za rząd ,parlament i prezydenta(powinno być za prezesa) niech łamią wszelkie obyczaje i ustawy niech co noc coś zawłaszczają i to jak najwięcej to może ockną się co niektórzy i wyzbędą złudzeń.Brawo Prezesie teraz kierunek prokuratura, albo media albo jedno i drugie razem !bo kolejna noc przed nami i szkoda by było ją zmarnować!
3 grudnia 2015, 12:55
A jeszcze niedawno pan prezydent tak pięknie mówił: [url]http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,25930,prezydent-dokona-rzetelnej-oceny-sytuacji.html[/url] ------- Prezydent - powiedziała szefowa jego kancelarii - zapoznał się z opiniami szefów klubów, a także ze stanowiskiem marszałka Sejmu, i analizując różne ekspertyzy prawne, dokona rzetelnej oceny obecnej sytuacji. - Spotkanie było bardzo dobre - oceniła. --------- "Rzetelna ocena" sprowadziła się zrobienie kropka w kropkę dokładnie tego, co PiS zamierzał zrobić.  Nie usłyszeliśmy, żeby prezydent odniósł się w jakikolwiek sposób do arumentów przeciwnych, przedstawił prawną analizę uzasadniające słuszność podjętej decyzji. Jeśli to ma być "rzetelna analiza" to w takim razie nie rozumiem, co to jest "analiza", a tym bardziej "rzetelna".
Martino
3 grudnia 2015, 11:37
Prezydent niby prawnik, a nie zauważył, że PiS-owska ustawa o zmianie TK, na podstawie której wybrano tych nowych sędziów, wejdzie w życie dopiero pojutrze (można sprawdzić: Dz.U. z 2015 r. poz. 1928). Złamał prawo jak nic. I - mam nadzieję - prędzej czy później Trybunał Stanu oceni, jaką za to powinien ponieść karę.
3 grudnia 2015, 10:07
Zoll pytany w czwartek w Radiu Zet o ocenę decyzji prezydenta powiedział: "To było bezprawne, to złamanie konstytucji". "Prezydent, jak i Sejm zupełnie podeptali konstytucję, całkowicie nie liczą się z porządkiem prawnym. Mamy samowładzę, która decyduje o wszystkim, bardzo to przypomina początek lat 40-tych i przejmowanie przez komunistów pełni władzy w Polsce" - dodał Zoll. Ocenił, że "to tragiczny dzień i informacja dla Polski". Zdaniem Zolla prezydent, odbierając w czwartek ślubowanie od sędziów TK, złamał konstytucję. "Konsekwencją złamania konstytucji przez prezydenta, jest odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu, można to wyraźnie przeczytać w konstytucji. Tylko ta konstytucja, dopóki nie wrócimy do państwa prawnego nie ma dzisiaj żadnego znaczenia" - powiedział. W ocenie Zolla pięciu sędziów TK wybranych w październiku, cały czas jest sędziami Trybunału. "Do czasu wydania orzeczenia przez TK na temat ustawy z 25 czerwca, to są wybrani sędziowie" - powiedział b. prezes TK.
JM
Jan Młynarczyk
3 grudnia 2015, 10:03
Moje typy (cd): 1. Macierewicz Antoni (obronność) 2. Ziobro Zbigniew (prawość i sprawiedliwość) 3. Kamiński Mariusz (służebność specjalna) 4. Kurski Jacek (kulturalność) 5. Szmit Jerzy (drogowość) 6. Piotrowicz Stanisław (prawość człowiecza) 7. Parys Jan (zagraniczność) 8. Kempa Beata (szefowość kancelaryjna) 9. Witek Elżbieta (...informacyjność) 10.Duda Andrzej (służebność) . . 100. Kaczyński Jarosław (całość)
3 grudnia 2015, 09:59
http://deser.gazeta.pl/deser/56,111858,19280721,trudno-opisac-co-sie-dzieje-z-trybunalem-konstytucyjnym-tak,,2.html
3 grudnia 2015, 08:55
Dlatego prezydencki minister Andrzej Dera zasugerował kilka dni temu możliwy kompromis wokół Trybunału, czyli zaprzysiężenie trzech sędziów wybranych przez poprzedni parlament. W PiS te słowa wywołały kpiny. - Dera nie ma żadnego znaczenia w PiS. Będzie tak, jak chce Jarosław - usłyszeliśmy od współpracownika prezesa. I Sejm - głosami PiS i Kukiza - unieważnił uchwały o wyborze sędziów przez poprzedni parlament.
jazmig jazmig
3 grudnia 2015, 09:50
Sejm postąpił prawidłowo. Unieważnił prawno-polityczną hucpę.
Martino
3 grudnia 2015, 11:39
Sejm może wybrać sędziów TK, ale nie może ich wyboru unieważnić. Jeżeli uważasz inaczej - wskaż odpowiednią podstawę prawną.
3 grudnia 2015, 08:32
Duda pomoc czynne całą dobę to jednak nie tylko slogan. No jak widać Państwo Polskie to państwo które działa pod osłoną nocy !Widać że PiS uczyniło z tego normę.Teraz czekamy na następny ruch . Obstawiam wymiar sprawiedliwości i media !
jazmig jazmig
3 grudnia 2015, 07:26
No to mamy TK w komplecie. Wprawdzie PO ciska się jak wesz na szpagacie, ale są to już sędziowie, ponieważ prezydent odebrał ich ślubowanie. Tak zakończyło się gmeranie PO w ustawie o TK. Teraz pora na wydalenie z TK tych sędziów, którzy uczestniczyli w tworzeniu ustawy o TK w sejmie poprzedniej kadencji.
AB
Aleksander Borowski
4 grudnia 2015, 09:18
jest wtej chwili 20 sędziów. Proszę mi wyjaśnić dlaczego Pan, i zwolennicy PIS, uważacie ,że 3 sędziów wybranych przez poprzedni jest niewiarygodnych(złych,stronniczych ,nielegalnie wybranych itp)a ci ,którzy są wybrani przez kolejny sejm są dobrzy. Jaka jest scieżkaka takiego rozumowania. Nie mogę tego pojąć. Jak ma wyglądać owo wydalenie? Na podstawie jakiej Konstytucji? Czy według Pana  Konstytucja z 1997 już nie obowiązuje?
AB
Aleksander Borowski
4 grudnia 2015, 09:24
Dlaczego  chwalicie kogoś, kto złamał Konstytucję?Czy naprawdę jesteście katolikami?Według jakich wartości żyjecie?
AB
Aleksander Borowski
4 grudnia 2015, 09:24
Dlaczego  chwalicie kogoś, kto złamał Konstytucję?Czy naprawdę jesteście katolikami?Według jakich wartości żyjecie?