Prezydent podpisał ustawę o zdrowiu publicznym
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zdrowiu publicznym, która ma poprawić koordynację działań podejmowanych w tej dziedzinie, kładąc nacisk na profilaktykę, edukację i promocję zdrowotną. Podstawą działań będzie Narodowy Program Zdrowia (NPZ).
Pierwszy NPZ ma objąć lata 2016-2020. Na jego realizację w 2016 r. z budżetu państwa zostanie przeznaczone ok. 140 mln zł.
Przepisy mają znacząco wzmocnić mechanizmy diagnozowania problemów zdrowia publicznego i umożliwić racjonalne planowanie działań przez podmioty odpowiedzialne za prowadzenie polityki zdrowotnej - jednostki samorządu terytorialnego, Narodowy Fundusz Zdrowia, służby medycyny pracy, Państwową Inspekcję Sanitarną, kuratorów oświaty, szkoły i uczelnie wyższe.
Realizacja ustawy o zdrowiu publicznym i NPZ ma pozwolić skuteczniej zapobiegać chorobom i podnosić potencjał zdrowia obywateli.
Zakładane są: prowadzenie kampanii edukacyjnych w szczególności w stosunku do dzieci, młodzieży i osób starszych; promowanie spożywania zdrowych produktów; pomoc w leczeniu uzależnień od tytoniu i alkoholu; wspieranie osób z problemami zdrowia psychicznego (depresja czy zaburzenia nerwicowe); wczesna diagnostyka chorób i rozwój badań naukowych.
Ustawa zakłada utworzenie Rady do Spraw Zdrowia Publicznego - organu opiniodawczo-doradczego ministra zdrowia. Przewidziano także możliwość powołania pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego.
Skomentuj artykuł