Prezydent skierował do TK wniosek o zbadanie nowelizacji ustawy o IPN

(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
PAP / pch

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z przepisami konstytucji nowelizacji ustawy o IPN - poinformował w czwartek PAP rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy 6 lutego. Zapowiedział zarazem, że w trybie kontroli następczej skieruje nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.
Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent skierował do TK wniosek o zbadanie nowelizacji ustawy o IPN
Komentarze (2)
AB
Aleksander Borowski
15 lutego 2018, 16:06
Prawnik który kieruje sprawę do TK ,w którym są osoby uważające się bezprawnie za sedziów, tak zwani sędzowie dublerzy, się ośmiesza ,albo jest nieuczciwy.Przypomnijmy ,że małżonka TW wolganga zastała wybrana presesem  tk niezgodnie z procedurami uchwalonymi przez pisowską większość w sejmie.PIS jest pragmatyczny i w razie czego , dla doraźnego celu politycznego,łamie zasady ,które sam ustanowił.
Oriana Bianka
15 lutego 2018, 15:45
Premier Morawiecki w wywiadzie dla "Die Welt" przed jutrzejsza wizytą w Berlinie powiedział, ze Ustawa o IPN może być zmieniona:  "Premier zwrócił uwagę, że prezydent Andrzej Duda co prawda podpisał nowelizację ustawy, lecz następnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, co oznacza, że może być ona zmieniona.  W rozmowie z "Die Welt" Morawiecki przyznał, że w „strasznych czasach w okupowanej Polsce” były „setki, tysiące” ludzi, którzy „popełniali przestępstwa, na przykład donosili na Żydów”. Premier zapewnił, że o tych sprawach „naturalnie” będzie można nadal pisać." http://www.dw.com/pl/morawiecki-polska-straciła-50-lat-swojej-historii/a-42594820 Szkoda, że taki bubel prawny spowodował tyle szkód wizerunkowych za granicą i dopiero po szkodzie myśli się o poprawianiu.