Prezydent: TK powinien być pluralistyczny
Prezydent Andrzej Duda wyraził w środę nadzieję, że w niedługim czasie uda się zakończyć spór o Trybunał Konstytucyjny, "także na drodze koniecznych rozwiązań prawnych", a Trybunał w niedługim czasie w całości będzie pluralistyczny.
"Trybunał Konstytucyjny powinien być pluralistyczny. Mam nadzieję, że w niedługim czasie taki właśnie pluralistyczny w całości będzie; że spór polityczny uda się zakończyć także na drodze koniecznych rozwiązań prawnych" - powiedział na briefingu prasowym prezydent Duda pytany, czy zamierza się włączyć w rozwiązanie sporu o TK.
Podkreślił, że te rozwiązania "muszą być przyjęte tam, gdzie cały ten spór się zaczął, poprzez uchwalenie przez PO ustawy o TK z naruszeniem wszelkich zasad". "Teraz powinno to zostać naprawione w polskim Sejmie" - powiedział prezydent, który składa wizytę we Włoszech.
Prezydent podkreślił, że "ciałem, które uchwala ustawy Rzeczpospolitej, nie jest Trybunał Konstytucyjny, tylko parlament, czyli Sejm i Senat". "Cały czas ubolewam nad tym, że Platforma zaczęła całą tę awanturę w czerwcu, próbując na siłę zawłaszczyć TK, mieć 14 na 15 sędziów, łamiąc wszystkie zasady i konstytucyjne, i pluralizmu Trybunału" - powiedział.
Wyraził ubolewanie, że "ci, którzy jeszcze np. w 1997 roku głośno o tym pluralizmie krzyczeli, wzywając, by SLD nie zawłaszczało Trybunału Konstytucyjnego, potem jakoś o tym zapomnieli i nie zauważyli, że PO w jeszcze większym stopniu Trybunał Konstytucyjny zawłaszcza". Prezydent dodał, że "oni bronią dzisiaj stanowiska Platformy". "To przykra sprawa, w jakimś sensie świadczy o uczciwości" - ocenił.
W środę ma się odbyć spotkanie dotyczące kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, które organizują trzy kluby opozycyjne: PO, Nowoczesna i PSL.
Z kolei we wtorek w Sejmie odbyło się spotkanie ws. sytuacji wokół TK, w którym brali udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i przedstawiciel partii KORWiN. Nie przyszli reprezentanci PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, SLD i Partii Razem.
Kaczyński zapowiedział po spotkaniu, że w krótkim czasie powinny się rozpocząć prace nad ustawą o TK w oparciu o projekty przedstawione przez PiS i PSL. Jak podkreślił, będzie to rozwiązanie przejściowe, projekt ostatecznej ustawy przygotują eksperci.
Kaczyński zadeklarował, że PiS jest gotowy rozważyć możliwość wyboru sędziów TK przez Sejm większością 2/3 głosów, ale - jak zastrzegł - tylko w ramach zmiany konstytucji. Zapewnił też, że PiS jest gotowy na "daleko idący kompromis".
Komisja Europejska oceniła w środę, że dopóki TK nie jest w stanie całkowicie zagwarantować skutecznego procesu stwierdzania zgodności ustaw z konstytucją, niemożliwa jest skuteczna kontrola przestrzegania praw podstawowych w przyjmowanych aktach ustawodawczych w Polsce.
KE dała Polsce czas do poniedziałku na podjęcie działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego wskazując, że jeśli do tego dnia to się nie stanie przyjęta zostanie opinia dotycząca praworządności w naszym kraju.
Skomentuj artykuł