Prezydent w Święto Służby Więziennej: dziękuję za służbę

(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / psd

Dziękuję za wierną służbę dla Rzeczpospolitej, wierną służbę dla polskiego społeczeństwa, za niesienie bezpieczeństwa nam wszystkim - mówił prezydent Andrzej Duda podczas piątkowych Centralnych Obchodów Święta Służby Więziennej.

W uroczystościach na pl. Piłsudskiego w Warszawie wzięli udział także m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szef BBN Paweł Soloch, wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński oraz szefowa KPRM Beata Kempa.

Piątkowa uroczystość zainaugurowała obchody 100-lecia Służby Więziennej. Prezydent nawiązał do tego w swoim wystąpieniu do zgromadzonych. "To bardzo piękne, że inauguracja obchodów 100-lecia polskiej Służby Więziennej odbywa się właśnie tutaj - na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie" - powiedział prezydent.

Jak mówił, "to niezwykle symboliczne, bo przecież nie kto inny, a właśnie Naczelnik Państwa Polskiego, naczelnik odrodzonej niepodległej Rzeczypospolitej marszałek Józef Piłsudski w 1919 r. w lutym wydał dekrety dotyczące Służby Więziennej, a przede wszystkim dekret w sprawie organizacji okręgowych dyrekcji więziennych. To ten moment właśnie uważamy za narodziny polskiej Służby Więziennej" - powiedział Andrzej Duda.

DEON.PL POLECA

Podziękował funkcjonariuszom za wierną służbę. Wspominał tych, którzy na przestrzeni ostatnich 100 lat oddali życie w służbie; w obronie ojczyzny lub zostali poszkodowani przy wykonywaniu służby. Podkreślił, że funkcjonariusze polskiej Służby Więziennej "zawsze byli gotowi stawać w obronie ojczyzny i służyć jej także z narażeniem życia".

"Dziękuję za wierną służbę dla Rzeczpospolitej, dziękuję za wierną służbę dla polskiego społeczeństwa, dziękuję państwu za niesienie bezpieczeństwa nam wszystkim. Za codzienne przyczynianie się do budowy bezpiecznej, spokojnej Polski, w jak największym stopniu wolnej od przestępczości i przemocy" - mówił prezydent.

Głos zabrał także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. "To wielki zaszczyt i honor dla mnie, że mogę uczestniczyć w tej uroczystości. Uroczystości, która nawiązuje do wielkiej, 100-letniej już tradycji polskiej służby na rzecz bezpieczeństwa" - powiedział.

Podkreślił, że uroczystość ma na celu "oddanie szacunku tym, którzy na co dzień wykonują ciężką pracę związaną z bezpieczeństwem Polski i bezpieczeństwem Polaków".

"Możemy powiedzieć, że jest to służba apolityczna, profesjonalna; służba, która realizuje cele zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa polskiemu państwu i polskim obywatelom" - zaznaczył Ziobro.

List do uczestników w imieniu premier Beaty Szydło odczytała szefowa KPRM Beata Kempa. Premier przypomniała, że jej rząd przygotował kompleksową reformę służby, która uczyni ją jedną z najnowocześniejszych w Polsce i w Europie. "Służba Więzienna jest formacją, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie społeczeństwa, nie tylko zapewnia odbycie kary przez osadzonych, lecz także przygotowuje ich do powrotu na wolność. Nie tylko strzeże murów zakładów karnych, lecz pomaga w resocjalizacji, to ciężka praca i wielka odpowiedzialność wobec społeczeństwa" - napisała premier.

Jak podkreśliła, zmieni się infrastruktura penitencjarna i uposażenie funkcjonariuszy. "Ważnym elementem reformy jest również skuteczna resocjalizacja poprzez pracę i zatrudnienie więźniów a także rozbudowa dozoru elektronicznego. Pełni poświęcenia i profesjonalni funkcjonariusze zyskają nowe możliwości rozwoju zawodowego i narzędzia umożliwiające realizację najbardziej wymagających zadań" - napisała Szydło.

Dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński zaznaczył w swoim wystąpieniu, że "w trudnych momentach naszej historii funkcjonariusze i pracownicy więziennictwa zawsze dawali świadectwo odwagi, bohaterstwa, pracowitości i uczciwości niejednokrotnie oddając swoje życie w służbie dla ojczyzny" - powiedział Kitliński.

Funkcjonariuszom wręczono odznaczenia państwowe, odznaki resortowe oraz awansowano na wyższe stopnie służbowe.

35 osób zostało uhonorowanych przyznaną przez Ministra Sprawiedliwości odznaką "Za zasługi w pracy penitencjarnej", w tym pięć pośmiertnie. 264 absolwentów szkolenia zawodowego odebrało promocję na pierwszy stopień oficerski Służby Więziennej, 98 funkcjonariuszy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów Służby Więziennej.

Służba Więzienna to trzecia pod względem wielkości formacja mundurowa w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prezydent w Święto Służby Więziennej: dziękuję za służbę
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.