Prezydent zapewnia przedsiębiorców o wsparciu

(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Chcę wspierać wasze interesy, bronić waszych interesów, bo dla mnie są to interesy Rzeczypospolitej; wierzę, że prezydent może się przyczynić do sukcesu gospodarczego Polski - mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z przedstawicielami polskich eksporterów i firm inwestujących za granicą.

W spotkaniu uczestniczyła także pierwsza dama Agata Korhhauser-Duda.

"Uważam, że jest obowiązkiem władz Rzeczypospolitej, a w szczególności prezydenta, szeroko pojęta promocja Rzeczypospolitej" - podkreślił Duda w wystąpieniu podczas spotkania.

DEON.PL POLECA

Jak zaznaczył, zgodnie z konstytucją prezydent jest najwyższym przedstawicielem Polski, co ma istotne znaczenie także z punktu widzenia gospodarczego. "Po pierwsze współpraca z prezydentem i obecność wraz z nim - czy to na międzynarodowych spotkaniach w kraju, czy w trakcie wizyt prezydenckich poza granicami kraju - w oczywisty sposób nobilituje w oczach naszych zagranicznych partnerów każdego obecnego przedsiębiorcę" - powiedział Duda.

Po drugie - mówił - współpraca z prezydentem "w swoisty sposób jest gwarancją pewnej odpowiedzialności państwa polskiego za tego przedstawiciela gospodarczego", a więc jest też wskaźnikiem, że jest to podmiot, który jest rekomendowany.

Zaznaczył, że nie jest niczym nadzwyczajnym "na rynku międzynarodowym, także i politycznym, że prezydent kraju wspiera konkretny podmiot ze swojego kraju, niezależnie od tego czy jest to firma, która ma kapitał w większości państwowy, czy prywatny".

"Jest to firma z jego kraju i on za interesami tej firmy stoi. Powiem otwarcie, ja chcę dla państwa, dla waszych firm, robić to samo. Chcę wspierać wasze interesy, chcę bronić waszych interesów, bo dla mnie są to interesy Rzeczypospolitej" - podkreślił prezydent.

Duda zaznaczył jednocześnie, że obecnie 80 proc. polskiego eksportu trafia do Unii Europejskiej. "To dobrze, bo rynek UE jest rynkiem bezpiecznym, ale są też inne wielkie rynki" - zaznaczył. Wymienił tu m.in. Afrykę, Amerykę Południową, Azję czy USA.

Prezydent wyraził przekonanie, że na tych rynkach można osiągać "gigantyczne zyski" w przyszłości. "Chciałbym abyście się tymi rynkami zainteresowali" - apelował do obecnych na spotkaniu przedsiębiorców.

"Jest z mojej strony i ze strony urzędu prezydenta, a także i rządu, otwartość na to, aby państwa w tym zakresie wspierać" - podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że w najbliższym czasie złoży wizyty w Meksyku oraz dwóch krajach afrykańskich - Etiopii i Angoli - a w przyszłości także w Wietnamie, by również na tych rynkach promować polską przedsiębiorczość.

Duda podkreślił, że w 2016 r. wzrósł zarówno polski ekspert jak i import. "Przede wszystkim eksport wzrósł w stopniu bardzo znaczącym - osiągnął 183,6 mld euro przy imporcie w wysokości 178,9 md euro" - powiedział prezydent. Dodał, że zależy mu, aby polskie firmy dokonywały ekspansji na rynki zagraniczne.

Jak mówił, w swoich działaniach na rzecz promocji polskiej przedsiębiorczości koncentruje się też na promocji młodych polskich przedsiębiorców, przedsiębiorców innowacyjnych, start-upów.

Prezydent mówił, że obecnie produkty z branży zaawansowanej technologii to około 8,5 proc. polskiego eksportu. "Chciałbym, mam taką wielką ambicję, abyśmy w ciągu najbliższych kilkunastu, a może mniej, lat podwoili to do 16 proc." - powiedział prezydent.

"Wierzę w to, że prezydent może się przyczynić do sukcesu gospodarczego Polski. Chciałbym wziąć w tym udział i abyście się państwo otworzyli na współpracę ze mną i otworzyli się na współpracę z Kancelarią Prezydenta" - dodał prezydent.

Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula powiedział, że kierowana przez niego instytucja dysponuje blisko 60 mld zł na wsparcie polskich przedsięwzięć, w tym zagranicznych. Jak mówił, PAIiH po pierwsze stara się ściągać do Polski inwestorów zagranicznych.

"Robimy to w miarę efektywnie. Około 20 proc. wszystkich inwestycji, które napływają do Polski, to inwestycje, które przeszły przez ręce naszych pracowników. 60 proc. tych inwestorów inwestuje w Polsce ponownie" - powiedział Pisula.

Po drugie - dodał - PAIiH wspiera również ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorstw. "Zakładamy zagraniczne biura handlowe. Do końca 2016 r. założyliśmy pierwsze sześć biur, aktualnie mamy ich już kilkanaście, za miesiąc to będzie dwanaście. Bardzo się cieszymy, że pan prezydent zechciał się zgodzić, by otworzyć nasze biuro w Meksyku" - powiedział prezes PAIiH.

Pisula wymienił m.in. działające już biura w San Francisco, Teheranie, Nairobi, Singapurze, Szanghaju oraz Ho Chi Minh City. "Docelowo, na koniec 2019 roku chcemy mieć tych biur 70, czyli musimy ich otwierać ponad 20 rocznie" - powiedział Pisula.

Do zadań Zagranicznych Biur Handlowych, mówił prezes PAIiH, należy m.in. udzielanie przedsiębiorcom informacji o rynku (analizy, raporty, poradniki), współtworzenie sieci kontaktów z lokalnymi firmami i instytucjami, organizacja szkoleń dla polskich i zagranicznych firm, weryfikację partnerów biznesowych, organizacja misji gospodarczych, wyszukiwanie partnerów biznesowych, wsparcie we wprowadzeniu produktów na rynek i tworzeniu kampanii promocyjnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prezydent zapewnia przedsiębiorców o wsparciu
Komentarze (1)
21 kwietnia 2017, 12:17
Skądś go pamiętam ... czterdzieści lat minęło ...