Prof. Łuczak laureatem Nagrody Kapuścińskiego
Założyciel Hospicjum Palium w Poznaniu prof. Jacek Łuczak został w sobotę laureatem wielkopolskiej Nagrody im. R. Kapuścińskiego za rok 2012. Nagrodę tradycyjnie wręczono podczas spotkania noworocznego u marszałka i wojewody wielkopolskiego.
Wielkopolska Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest za "czynienie dobra". Kapituła nagrody uhonorowała Łuczaka za jego działania związane z leczeniem bólu, medycyną paliatywną i hospicyjną. Podkreślono, że dzięki jego inicjatywom w Poznaniu powstał pierwszy w Polsce oddział opieki paliatywnej. "Tak jak w twórczości Ryszarda Kapuścińskiego najważniejszy był człowiek, tak w działalności pana profesora najważniejszy jest pacjent" - napisała kapituła w laudacji.
Statuetkę wręczyła żona Ryszarda Kapuścińskiego Alicja i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
"Nagroda jest za czynienie dobra, Ryszard był pomysłodawcą tej nagrody i chciał w ten sposób uczcić zasługi Wandy Błeńskiej za leczenie trędowatych w Afryce, niestety nie zdążył jej wręczyć osobiście. Wśród dotychczasowych laureatów są trzej lekarze, ja też jestem lekarzem, więc tym bardziej laureata cenię i szanuję. Proszę dalej czynić dobro" - powiedziała Alicja Kapuścińska.
Prof. Jacek Łuczak z Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej, ordynator Hospicjum Palium Szpitala Przemienienia Pańskiego UM im K. Marcinkowskiego w Poznaniu jest Przewodniczącym Stowarzyszenia Rozwijania Opieki Paliatywnej w krajach Europy środkowo-wschodniej, przewodniczący oddziału poznańskiego Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.
"Jest to bardzo ważna nagroda dla mnie i całego zespołu nie tylko medycznego, ale także dużej grupy wolontariuszy. Jestem wdzięczny za docenienie naszej pracy. Pamiętam jak razem z Ryszardem Kapuścińskim odbieraliśmy nagrodę Hipolita (nagroda za pracę organiczną, przyznawana przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego - przyp. PAP) obiecał, że za tydzień prześle mi swoją biografię, a był to jego ostatni tydzień życia. Teraz spłynęło na nas to szczęście, ta nagroda, za którą serdecznie dziękuję" - powiedział po odebraniu nagrody prof. Łuczak.
Wielkopolską Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego wręczono po raz siódmy. Jako pierwsza otrzymała ją w 2007 roku misjonarka Wanda Błeńska; rok później nagrodzono szefową Instytutu Zachodniego w Poznaniu prof. Annę Wolff-Powęską, w 2009 - publicystę Stefana Bratkowskiego, następnie małżeństwo biznesmenów Solange i Krzysztofa Olszewskich, socjolog prof. Andrzej Kwilecki a w ubiegłym roku genetyk prof. Maciej Kurpisz.
Kapuściński podczas swojej ostatniej wizyty w Poznaniu w 2006 roku powiedział, że chciałby ustanowić nagrodę dla tych wszystkich, którzy czynią dobro na całym świecie. Pomysł nagrody podchwycił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i w porozumieniu z rodziną Kapuścińskiego ustanowił nagrodę.
Ryszard Kapuściński urodził się w 1932 r. W latach 1958-1972 był dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Jak sam wyliczył, w swojej karierze reportera był świadkiem 27 rewolucji, przebywał na frontach dwunastu wojen.
Pisano o nim jako o mistrzu reportażu literackiego i najwybitniejszym pisarzu wśród reporterów. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem. Dzięki wyprawom do Etiopii i Iranu powstały książki, które przyniosły Kapuścińskiemu międzynarodową sławę - "Cesarz" (1978), "Szachinszach" (1982) "Imperium" (1993).
Zmarł 23 stycznia 2007 r. Został pochowany na warszawskich Powązkach.
Skomentuj artykuł