Prof. Łuczak laureatem Nagrody Kapuścińskiego

Prof. Łuczak laureatem Nagrody Kapuścińskiego
(fot. hospicjum-palium.pl/ prof. Jacek Łuczak)
PAP/ ad

Założyciel Hospicjum Palium w Poznaniu prof. Jacek Łuczak został w sobotę laureatem wielkopolskiej Nagrody im. R. Kapuścińskiego za rok 2012. Nagrodę tradycyjnie wręczono podczas spotkania noworocznego u marszałka i wojewody wielkopolskiego.

Wielkopolska Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest za "czynienie dobra". Kapituła nagrody uhonorowała Łuczaka za jego działania związane z leczeniem bólu, medycyną paliatywną i hospicyjną. Podkreślono, że dzięki jego inicjatywom w Poznaniu powstał pierwszy w Polsce oddział opieki paliatywnej. "Tak jak w twórczości Ryszarda Kapuścińskiego najważniejszy był człowiek, tak w działalności pana profesora najważniejszy jest pacjent" - napisała kapituła w laudacji.

Statuetkę wręczyła żona Ryszarda Kapuścińskiego Alicja i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

"Nagroda jest za czynienie dobra, Ryszard był pomysłodawcą tej nagrody i chciał w ten sposób uczcić zasługi Wandy Błeńskiej za leczenie trędowatych w Afryce, niestety nie zdążył jej wręczyć osobiście. Wśród dotychczasowych laureatów są trzej lekarze, ja też jestem lekarzem, więc tym bardziej laureata cenię i szanuję. Proszę dalej czynić dobro" - powiedziała Alicja Kapuścińska.

DEON.PL POLECA

Prof. Jacek Łuczak z Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej, ordynator Hospicjum Palium Szpitala Przemienienia Pańskiego UM im K. Marcinkowskiego w Poznaniu jest Przewodniczącym Stowarzyszenia Rozwijania Opieki Paliatywnej w krajach Europy środkowo-wschodniej, przewodniczący oddziału poznańskiego Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.

"Jest to bardzo ważna nagroda dla mnie i całego zespołu nie tylko medycznego, ale także dużej grupy wolontariuszy. Jestem wdzięczny za docenienie naszej pracy. Pamiętam jak razem z Ryszardem Kapuścińskim odbieraliśmy nagrodę Hipolita (nagroda za pracę organiczną, przyznawana przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego - przyp. PAP) obiecał, że za tydzień prześle mi swoją biografię, a był to jego ostatni tydzień życia. Teraz spłynęło na nas to szczęście, ta nagroda, za którą serdecznie dziękuję" - powiedział po odebraniu nagrody prof. Łuczak.

Wielkopolską Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego wręczono po raz siódmy. Jako pierwsza otrzymała ją w 2007 roku misjonarka Wanda Błeńska; rok później nagrodzono szefową Instytutu Zachodniego w Poznaniu prof. Annę Wolff-Powęską, w 2009 - publicystę Stefana Bratkowskiego, następnie małżeństwo biznesmenów Solange i Krzysztofa Olszewskich, socjolog prof. Andrzej Kwilecki a w ubiegłym roku genetyk prof. Maciej Kurpisz.

Kapuściński podczas swojej ostatniej wizyty w Poznaniu w 2006 roku powiedział, że chciałby ustanowić nagrodę dla tych wszystkich, którzy czynią dobro na całym świecie. Pomysł nagrody podchwycił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i w porozumieniu z rodziną Kapuścińskiego ustanowił nagrodę.

Ryszard Kapuściński urodził się w 1932 r. W latach 1958-1972 był dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Jak sam wyliczył, w swojej karierze reportera był świadkiem 27 rewolucji, przebywał na frontach dwunastu wojen.

Pisano o nim jako o mistrzu reportażu literackiego i najwybitniejszym pisarzu wśród reporterów. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem. Dzięki wyprawom do Etiopii i Iranu powstały książki, które przyniosły Kapuścińskiemu międzynarodową sławę - "Cesarz" (1978), "Szachinszach" (1982) "Imperium" (1993).

Zmarł 23 stycznia 2007 r. Został pochowany na warszawskich Powązkach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prof. Łuczak laureatem Nagrody Kapuścińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.