Projekt PO: powstaną gminne rady seniorów

(fot. sejm.gov.pl)
PAP / pz

Możliwość tworzenia przez samorządy gminnych rad seniorów przewiduje projekt ustawy autorstwa klubu PO, złożony we wtorek do marszałek Sejmu. Rady seniorów, o charakterze konsultacyjnym i doradczym, mają reprezentować interesy starszych mieszkańców wobec władz samorządowych.

Zapisy o radzie seniorów znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, pod którą podpisało się 54 posłów PO - poinformował PAP poseł Michał Szczerba, szef parlamentarnego zespołu ds. uniwersytetów trzeciego wieku.

Zaznaczył, że obecnie w wielu gminach inicjatywy środowisk seniorów ws. powołania rad napotykają na opór władz samorządowych, które odmawiają ich powoływania, wskazując na brak bezpośredniej podstawy prawnej.

Tymczasem, podkreślił poseł, chodzi o to, by gminy sprzyjały solidarności międzypokoleniowej i tworzyły warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej seniorów.

"Seniorzy stanowią coraz większą grupę mieszkańców, poszczególnych wspólnot lokalnych, największą grupę odbiorców usług publicznych, a co za tym idzie - ważną grupę obywateli, których głos powinien być brany pod uwagę przez samorząd, a oni sami włączani do współdecydowania o ich wspólnotach" - powiedział Szczerba.

Jak dodał, gminne rady seniorów mają mieć charakter "konsultacyjny, doradczy oraz inicjatywny" w najmniejszych wspólnotach lokalnych, jakie stanowią gminy. "Chcemy, aby nasze miasta usłyszały głos seniorów, chcemy włączać seniorów w procesy decyzyjne, które zachodzą we wspólnotach lokalnych" - mówił Szczerba we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie.

Jego zdaniem, głos seniorów powinien był słyszany i zauważany; powinno się z nimi konsultować decyzje, dotyczące ich miejsca zamieszkania.

B. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski (PO) zauważył, że wzrost liczby osób starszych w polskim społeczeństwie nabiera coraz większego tempa - do 2035 roku, udział osób w wieku 65 lat i więcej, zbliży się do 1/4. Jak przekonywał, jednym z najważniejszych długofalowych wyzwań rozwojowych jest aktywizacja osób starszych w ich środowisku zamieszkania.

"To są osoby, o których państwo - zarówno poprzez administrację publiczną, jak i samorządową musi pamiętać" - podkreślił. Jak dodał, utworzenie rad seniorów "tworzy instytucjonalne ramy aktywności osób starszych".

Kwiatkowski podkreślił, że Platforma - poprzez swój projekt - chce uwolnić energię seniorów i wyjść naprzeciw oczekiwaniom środowisk seniorskich.

Zaapelował też do polityków wszystkich opcji politycznych w parlamencie o poparcie dla inicjatywy Platformy. "Większa aktywność seniorów powinna być czymś, co nas w Sejmie jednoczy" - mówił Kwiatkowski.

Według propozycji PO utworzenie gminnej rady seniorów będzie mogło nastąpić z własnej inicjatywy rady lub na wniosek zainteresowanych środowisk seniorskich. Gminna rada seniorów składać się ma z przedstawicieli grup seniorów, organizacji pozarządowych, zainteresowanych środowisk seniorskich oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.

Nowelizacja zakłada możliwość utworzenia rady seniorów jednostki pomocniczej gminy, co umożliwi utworzenie dzielnicowych rad seniorów w Warszawie.

Dotychczas w Polsce powstało kilkanaście rad seniorów, jednak w wielu gminach - jak podkreślają politycy PO - inicjatywy środowisk seniorskich napotykają na opór władz samorządowych - które odmawiają ich powoływania, wskazując na brak bezpośredniej podstawy prawnej.

Według polityków Platformy, przewidywanym skutkiem ustawy będzie wzrost zainteresowania rad gmin powoływaniem gminnych rad seniorów - co wpłynie na zwiększenie udziału osób starszych w decydowaniu o sprawach lokalnych

W 2012 r., który był Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, rząd przyjął Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013 (Program ASOS).

W ramach programu w drodze otwartych konkursów ofert realizowane są przez organizacje pozarządowe zadania publiczne na rzecz seniorów; program zakłada też opracowanie - we współpracy z innymi resortami i urzędami centralnymi, samorządem terytorialnym, organizacjami obywatelskimi oraz środowiskami naukowymi i eksperckimi - założeń długofalowej polityki senioralnej.

W ubiegłym roku w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej powstał Departament Polityki Senioralnej. Z kolei w lutym 2013 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady ds. Polityki Senioralnej, która ma uczestniczyć w przygotowywaniu długofalowej polityki na rzecz osób starszych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Projekt PO: powstaną gminne rady seniorów
Komentarze (7)
MR
Maciej Roszkowski
28 maja 2013, 20:53
Dobremu i uczciwemu gospodarzowi gminy, czy powiatu nie potrzeba żadnych rad, a głupi i nieuczciwy sobie z nimi poradzi raz dwa. Pamiętacie Kraj Rad= raj krat
W
Wars
28 maja 2013, 20:50
Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę "za chlebem" na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez "odwróconą hipotekę" przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu ,prostytucji i aborcji ,aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów,itd. Obejrzyj się wokoło!!!!!!
T
tak
28 maja 2013, 18:10
Gonienie w piętkę.
D
DNA
28 maja 2013, 13:32
Niech zyje kraj rad!!!! Hurrra!
28 maja 2013, 13:22
Zacznijmy może od krajowych rad seniorów. Gminne to za mało, należy utworzyć powiatowe, wojewódzkie i krajowe. Nie należy zapominać o młodzieży, zatem trzeba utworzyć rady juniorów na wszystkich szczeblach, ale ludzie w wieku śrenim też mają swoje prawa, zatem i dla nich należy utworzyć rady. Jak radzić, to radzić. Czepisz się ;-) można będzie stworzyć dzielnicową rade seniorów i myślę że pomoga odbudować zaufanie społeczności lokanej do władz. Organizacje ORMO zostana członkami zbiorowymi rad, natomiast pozstali beda musieli przynies zaświadczenie że nie są czlonkami koła przyjaciół Radia Maryja
jazmig jazmig
28 maja 2013, 13:16
Zacznijmy może od krajowych rad seniorów. Gminne to za mało, należy utworzyć powiatowe, wojewódzkie i krajowe. Nie należy zapominać o młodzieży, zatem trzeba utworzyć rady juniorów na wszystkich szczeblach, ale ludzie w wieku śrenim też mają swoje prawa, zatem i dla nich należy utworzyć rady. Jak radzić, to radzić.
D
DNA
28 maja 2013, 12:56
Cha,cha,cha! Boki mozna zrywać. PO leci już po schodach w dół i ma jakieś dziwne wizje.