Projekt ustawy m.in. likwidujący centralę NFZ

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / mh

Reforma systemu lecznictwa, przede wszystkim zmiany w NFZ, regionalne mapy zapotrzebowania zdrowotnego oraz wspólna polityka inwestycyjna w regionach - to najważniejsze założenia reformy zapowiedzianej przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

"Chciałbym państwu przedstawić moją strategię zmian w systemie ochrony zdrowia do roku 2015. Mapę działań podzieliliśmy na trzy główne obszary" - powiedział Arłukowicz. W pierwszym obszarze - którym jest reforma systemu lecznictwa - wymienił wprowadzone niedawno lub przygotowywane zmiany w ustawach o działalności leczniczej, o konsultantach krajowych, zmiany w POZ, projektowane ustawy o zdrowiu publicznym i o szpitalach klinicznych, a na końcu tej drogi - ustawę o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.
Minister podkreślił, że kluczowym elementem w tym obszarze jest reforma NFZ. Jak poinformował, zawiera ona pięć zasadniczych elementów. Pierwszym jest likwidacja centrali NFZ i zastąpienie jej urzędem, który będzie nadzorował funkcjonowanie regionalnych oddziałów NFZ.
Drugi punkt to "wyprowadzenie wyceny świadczeń poza obszar płatnika". Wycena będzie przeprowadzona przez Urząd Ubezpieczeń Zdrowotnych - niezależną agencję, a płatnik nie będzie miał wpływu na wycenę.
Trzeci punkt zmian to weryfikacja jakości leczenia i premiowanie tych, którzy leczą najefektywniej, najszybciej i najbezpieczniej. Jednostki, które nie odsyłają pacjentów i podejmują się kompleksowego leczenia mają być premiowane.
Czwarty element to stworzenie i realne wykorzystanie regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego. "Dziś planowanie usługi odbywa się z poziomu centrali (...). Chcemy przenieść dużą część kompetencji na regiony" - powiedział minister.
Piąty element zmiany to budowanie spójnego systemu planowania inwestycji medycznych w regionie. Zdaniem ministra obecnie nie ma "map zapotrzebowania", samorządy nie wiedzą ile i jakiego sprzętu mają na swoim terenie etc. "Mapy zapotrzebowania" i wspólna polityka inwestycyjna pozwolą na racjonalne wydawanie pieniędzy i ułatwią życie pacjentom.
Minister mówił także o koniecznych zmianach w systemie refundacji (m.in. nowelizacji ustawy refundacyjnej) oraz informatyzacji systemu opieki zdrowotnej.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Projekt ustawy m.in. likwidujący centralę NFZ
Komentarze (2)
jazmig jazmig
22 marca 2013, 16:08
Jeden monopol zostanie zastąpiony kilkoma regionalnymi monopolami. Zamiast urzędu wycen, potrzebna jest konkurencja w oparciu o jednkowe kryteria, ale nie o kryteria wyssane z palca przy urzędniczym biurku. Należy wprowadzić konkurencję płatników i dopuścić firmy prywatne do tej konkurencji, inaczej będzie to, co dotychczas: drogo i źle.
SA
Stanisław Andrzej Gumny
22 marca 2013, 14:42
"pierwsze to likwidacja NFZ i zastąpienie go urzędem ... itd... ble,ble,ble. Jest to tradycyjna likwidacja przez pączkowanie następnego urzędu dla kolesiów PO.