Prywatne kliniki żerują na publicznych szpitalach

Nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Czerniakowskiego (fot. PAP/Tomasz Gzell)
"Dziennik Gazeta Prawna" / PAP / drr

Prywatne kliniki żerują na publicznych. Wybierają sobie najłatwiejszych i najtańszych w leczeniu pacjentów. Ciężej chorych odsyłają do placówek publicznych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Spoglądając na naszą nieustannie reformowaną, niedoinwestowaną służbę zdrowia, nie sposób nie zauważyć, że polski system promuje to, co prywatne. W domyśle - niskokosztowe. Niesprawiające kłopotów.

Publiczne szpitale, mające prócz zadania zarabiania pieniędzy misję leczenia każdego i za każdą cenę, wychodzą z tego starcia pokrzywdzone. Tak w kategoriach osiągniętego wyniku finansowego, jak i oceny społecznej.

Prywatne placówki często nie są przygotowane, by pomóc choremu, którego stan radykalnie się pogorszył. Niby spełniają formalne wymogi NFZ, ale tylko na papierze.

"Duży szpital publiczny, mający centrum urazowe lub szpitalny oddział ratunkowy, jest w sytuacji bez wyjścia: ma obowiązek przyjąć pacjenta, którego życie znalazło się w niebezpieczeństwie" - wyjaśnia Dariusz Timler, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prywatne kliniki żerują na publicznych szpitalach
Komentarze (2)
P
PL
1 lutego 2013, 10:10
Najlepszym przykladem dzialania EKIPY jest Warszawski szpital św.Zofii... zostal znacznie dofinansowany,od lat cieszy sie dobra opinią.Po rozbudowaniu ma zostac sprywatyzowany- bo tak sabie bufetowa upatrzyla.Wiadomo kto na tym najwiecej zarobi... nie wsopomne o wpompowaniu publicznych pieniedzy.TO samo za tej ekipy bylo ze stadionem Legii- oddano blisko 500 mln na rozbudowe i "wynajeto" na 25 lat.... Kasa poszla oczywiscie z publicznych- bo trzeba bylo sie odwdzieczyc za prawybory. Przykre ale prawdziwe
jazmig jazmig
1 lutego 2013, 09:32
Oszuści z NFZ zaniżają wycenę wielu kuracji, a trudno oczekiwać, żeby prywatna firma dopłacała do NFZ. Dlatego pretensje należy kierować do NFZ oraz do Ministerstwa Zdrowia, że okradają szpitale publiczne i ich właścicieli: gminy i powiaty.