"Przeszczep wątroby to tylko początek walki"

9 lat temu
PAP / wab

Stan sześciolatka, któremu we wtorek przeszczepiono wątrobę jest "nie do końca dobry" - poinformowała w środę dr Elżbieta Pietraszek-Jezierska - kierownik oddziału pooperacyjnego w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

Przeprowadzona we wtorek operacja trwała ponad osiem godzin. Była konieczna, bo wątroba chłopca została zniszczona w wyniku zatrucia muchomorem sromotnikowym, który podali mu z innymi grzybami nieświadomi rodzice. Do Centrum Zdrowia Dziecka Tomek trafił trzy doby po zatruciu.

Po przeszczepie dziecko przebywa na oddziale pooperacyjnym. W nocy stan chłopca był stabilny.

- Na razie stan dziecka jest nie do końca dobry. Badania wątrobowe wymagają (..) pracy nad pacjentem - przyznała w środę kierownik oddziału.

Jak dodała, chłopiec jest utrzymywany w farmakologicznej śpiączce, co jest standardowym działaniem w pierwszej dobie po takiej operacji. - Dziecko wymaga również wspomagania czynności nerek. (...) W skrócie można powiedzieć, że jest dializowane - powiedziała przedstawicielka CZD.

Podkreśliła przy tym, że zatrucie muchomorem sromotnikowym powoduje uszkodzenie całego organizmu, "przede wszystkim organów takich jak mózg, ale także nerki". - Samo przeszczepienie wątroby, to tylko początek walki o zdrowie chłopca - dodała.

Pietraszek-Jezierska poinformowała, że cały czas jest wykonywana ocena czynności wątroby. - Badania laboratoryjne są wykonywane cztery razy na dobę - powiedziała.

Lekarze cały czas monitorują również czynność mózgu - ciśnienie w ośrodkowym układzie nerwowym i w mózgu. Zdaniem kierownik oddziału, na razie te wskaźniki utrzymują się na poziomie "zadowalającym". Doktor podkreśliła jednak, że w momencie wybudzania mogą wystąpić problemy z obrzękiem mózgu.

- O tym, kiedy dziecko będzie można wybudzać zdecyduje funkcja przeszczepionego narządu. Zaczniemy dziecko wybudzać najszybciej, jak to będzie możliwe - zaznaczyła.

Zapewniła przy tym, że matka chłopca jest w stałym kontakcie z lekarzami i otrzymuje wszystkie informacje na bieżąco. Dodała, że w takich sytuacjach szpital zapewnia rodzicom pomoc psychologiczną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Przeszczep wątroby to tylko początek walki"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Przeszczep wątroby to tylko początek walki"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.