PZL Świdnik przekazał kolejne dwa śmigłowce

(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
PAP / mh

Dwa śmigłowce Sokół dla sił powietrznych Filipin dostarczyła spółka PZL-Świdnik z grupy AgustaWestland. Maszyny przetransportowano z Portu Lotniczego Lublin do bazy lotniczej w Clark k. Manili na pokładzie samolotu transportowego AN-124 Rusłan.

"Dwa śmigłowce Sokół uzupełnią flotę sześciu maszyn dostarczonych klientowi w ubiegłym roku. To rezultat umowy zawartej w 2010 r. na zakup ośmiu śmigłowców" - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.
Transportowane w piątek Sokoły to ostania partia z ośmiu tych wielozadaniowych śmigłowców dla sił powietrznych Filipin. Sześć maszyn trafiło do filipińskiej armii w marcu i listopadzie ubiegłego roku. Były już wykorzystywane m.in. podczas akcji ratunkowej po przejściu tajfunu na wyspie Mindanao.
Śmigłowce wyposażone są w najnowsze systemy nawigacji i awioniki, zawierają m.in. kokpit kompatybilny z systemem Night Vision Goggle, który pozwala wykonywać operacje wojskowe w dzień i w nocy, a także w każdych warunkach pogodowych. 6-tonowe Sokoły mogą przewozić do 11 żołnierzy w kabinie lub przenosić do 2100 kg wykorzystując system zewnętrznego podwieszenia ładunku.
Sokoły zasilane są przez dwa silniki, każdy o mocy startowej 662 kW, ich prędkość maksymalna to 260 km/h, a zasięg wynosi 734 km. Śmigłowce mogą realizować wszelkiego rodzaju misje lotnicze przez ponad cztery godziny wykorzystując do tego celu paliwo ze swoich standardowych zbiorników.
Kontrakt podpisany przez PZL Świdnik z filipińską armią w 2010 r. obejmował dostawę ośmiu maszyn wraz z wyposażeniem naziemnym, częściami zamiennymi, usługami wsparcia technicznego i szkoleniami dla załóg i mechaników.
Dwa ostatnie objęte umową Sokoły zostały przetransportowane z nowego Portu Lotniczego Lublin (w podlubelskim Świdniku) na pokładzie samolotu transportowego AN-124 Rusłan. Samolot ten po raz pierwszy lądował na tym lotnisku; przyleciał z głównej bazy operatora Antonov Company z Hostomel na Ukrainie. PZL Świdnik już wcześniej korzystał z tej formy transportu śmigłowców - poprzednie partie Sokołów dla filipińskiej armii były również przewożone na pokładzie Rusłana, ale wtedy startował on z lotniska Jasionka pod Rzeszowem.
"Ta dostawa zrealizowana z lotniska w Świdniku ma szczególne znaczenie, ponieważ potwierdza naszą bliską współpracę z Portem Lotniczym Lublin. Jestem pewny, że w przyszłości świdnickie lotnisko będzie w większym stopniu wykorzystywane w bieżącej działalności PZL-Świdnik" - powiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor zarządzający PZL-Świdnik Nicola Bianco.
Lądowanie i start czterosilnikowego samolotu Rusłan wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców. Obserwowało to setki osób, wiele z nich przyjechało na lotnisko specjalnie po to, aby zobaczyć jeden z największych na świecie statków powietrznych (rozpiętość jego skrzydeł wynosi ponad 73 m).
"Port Lotniczy Lublin specjalnie przygotował się na przyjęcie tej wielkości samolotu, prosząc o wsparcie dodatkowe jednostki służby ratowniczo-gaśniczej z powiatowej komendy straży pożarnej w Świdniku" - poinformował rzecznik prasowy Portu Lotniczego Lublin Piotr Jankowski.
PZL-Świdnik to jedyny polski wytwórca śmigłowców, zdolny do ich samodzielnego projektowania, produkcji i serwisowania. Zakład wyprodukował ponad 7,4 tys. śmigłowców. Zatrudnia 3,5 tys. osób. Od 2010 r. zakłady lotnicze w Świdniku należą do międzynarodowego koncern AgustaWestland.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PZL Świdnik przekazał kolejne dwa śmigłowce
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.