Raport Jaglanda: niepokojąca sytuacja w Polsce

(fot. By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36038403)
PAP / kw

W raporcie o stanie demokracji, prawach człowieka i rządach prawa w krajach Rady Europy sekretarz generalny RE Thorbjoern Jagland pisze o "niepokojącej sytuacji" w Polsce w zakresie funkcjonowania instytucji demokratycznych, zwłaszcza w kontekście Trybunału Konstytucyjnego.

"Niepokojąca sytuacja zaistniała w Polsce, gdzie parlamentarna większość przeprowadza szereg zmian w kluczowych obszarach w skrajnie szybkim tempie, nie pozwalając na znaczącą polityczną dyskusję z partiami opozycyjnymi. Zwłaszcza zmiany w funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego wywołały niepokój co do utrzymania rządów prawa" - głosi opublikowany w środę trzeci doroczny raport sekretarza generalnego obejmujący wszystkie kraje członkowskie Rady Europy.

Dalej głosi on, że "na Węgrzech liczne reformy konstytucyjne i inne poparte przez liczącą dwie trzecie większość w parlamencie doprowadziły do osłabienia systemu równowagi władz".

W raporcie mowa jest także o zmianach dotyczących mediów publicznych w Polsce. Przypomniano list Jaglanda, jaki napisał on do prezydenta Andrzeja Dudy 5 stycznia, w którym wyrażał zaniepokojenie przyjęciem tzw. małej ustawy medialnej i proponował dialog z ekspertami RE ds. wolności mediów, zanim prezydent podpisze tę ustawę. Do takiego dialogu nie doszło.

"Komisarz (RE ds. praw człowieka) skrytykował przejściową legislację wprowadzoną w Polsce z końcem 2015 roku dającą rządowi prawo mianowania członków rad nadzorczych i zarządów publicznych nadawców" - napisano w raporcie.

Tu również obok Polski mowa jest o Węgrzech, które są krytykowane za to, że "wszyscy członkowie Rady Mediów są de facto desygnowani przez partię rządzącą, która nie pozwala na polityczną różnorodność w składzie Rady. Komisarz (RE ds. praw człowieka) wyraził zaniepokojenie doniesieniami o samocenzurze i coraz mniejszej przestrzeni, w której media mogą działać swobodnie i w pełni odgrywać rolę kontroli władz".

Wspomniano też, że komisarz ds. praw człowieka Nils Muiżnieks wyraził zaniepokojenie polską ustawą dot. zasad inwigilacji w zakresie, w jakim rozszerza ona uprawnienia policji i służb specjalnych, nie wprowadzając jednocześnie odpowiednich zabezpieczeń źródeł informacji dziennikarzy oraz ochrony informacji objętej tajemnicą zawodową.

Raport wielokrotnie odsyła do sprawozdania Muiżnieksa, który był w Polsce w lutym i wzywał wówczas do zwolnienia tempa stanowienia prawa i do prowadzenia szerszych konsultacji społecznych, a za problem najbardziej palący z punktu widzenia ochrony praw człowieka w Polsce uznał kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego.

"Paraliż Trybunału Konstytucyjnego pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje dla praw człowieka polskich obywateli. Polskie władze muszą znaleźć wyjście z tej sytuacji, w pełni podporządkowując się orzeczeniom Trybunału Konstytucyjnego i opinii, która ma być wkrótce przyjęta przez Komisję Wenecką (...) Inne mechanizmy ochrony praw człowieka powinny być również wzmocnione" - pisał Muiżnieks po lutowej wizycie.

W raporcie Polska jest jeszcze wymieniona w kilku miejscach. Wspomniano m.in., że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wskazało na brak w polskim prawie właściwej drogi odwoławczej w przypadku, gdy władze lokalne zabraniają organizacji zgromadzeń publicznych. Polskę wymieniono także wśród krajów, w których brak osobnego organu odpowiedzialnego za walkę z przejawami dyskryminacji zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.

Najważniejszym przesłaniem raportu jest przestroga przed wzrostem populizmu i nacjonalizmu w Europie, co sprawia, że kontynent znalazł się "w bardzo niebezpiecznej sytuacji" - napisał Jagland.

"Europa staje obecnie w obliczu wielu trudności, wśród nich terroryzmu, migracji i konfliktów. W wielu miejscach ta sytuacja jest traktowana instrumentalnie w celach nacjonalistycznych lub populistycznych, co naraża na szwank zaufanie do instytucji krajowych i europejskich" - podkreślił sekretarz generalny Rady Europy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Raport Jaglanda: niepokojąca sytuacja w Polsce
Komentarze (10)
PH
Paweł Hoffmann
28 kwietnia 2016, 07:58
Schettino! TAK trzymać! Upadek blisko bo oznaki braku rozumu już widoczne :-)   Jakie trzeba mieć kompleksy, żeby przejmować się tym czy jest się w Europie Wschodniej czy w Gównym mainstreamie?!
WDR .
28 kwietnia 2016, 02:14
Biedni pan Jagland. Jego deliberacje wypadają tak żałośnie w zestawieniu z rozmowami Grasia, czyli człowieka Tuska (albo na odwrót), z oligarchą Kulczykiem. Aż żal człowieka, że robi z siebie...
Lucjan Drobosz
27 kwietnia 2016, 23:34
Wybrana demokratycznie władza może robić wszystko - w ramach zastanego porządku prawnego, zapisanego w konstytucji. Jeżeli posiada mandat do zmiany tego porządku - może go zmienić. Obecna władza takiego mandatu nie ma. Nie dał mu go osławiony Suweren - społeczeństwo. Proszę to uznać. Może po następnych wyborach. Ale teraz - jeszcze nie!
28 kwietnia 2016, 07:15
Bez obaw. Suweren wyciąga wnioski i weźmie je pod uwagę przy kolejnym głosowaniu.
AK
Andrzej Krakow.pl
28 kwietnia 2016, 08:14
Święte słowa ! - tyle, że po sprostowaniu oczywistego błędu, powinno być "Obecna opozycja takiego mandatu nie ma "zamiast "Obecna władza takiego mandatu nie ma"... A przy okazji, ok. 60% niemców jest przeciwnych pomocy Polsce w razie rosyjskiej agresji - to po części zasługa "opozycji totalnej" szkodzącej opinii polski, gdzie tylko się da.
27 kwietnia 2016, 20:30
Degradacja Polski pod rządami Dudy i Kaczyńskiego jest porażająca. Z europejskiego mainstreamu Duda z Kaczyńskim wepchnęli nas z powrotem do Europy Wschodniej. 
Kamil Trojanowski
28 kwietnia 2016, 00:06
to chyba zadowolony jesteś w koncu coraz blizej rodzinnego romu?
28 kwietnia 2016, 21:00
Wyobraż sobie, że wielu Polaków nie cieszy się z dążenia prostą droga do ciemnogrodu .... ulubionego miejsca Jarusia i jemu podobnych.
D
demokracja.net
27 kwietnia 2016, 20:04
"Jesteśmy w różnych obozach politycznych ale w ocenie poprzedniej władzy i ludzi ją sprawujących, wspólnie ocenialiśmy, że to zdegenerowana banda złodziei publicznego grosza." niezalezna.pl/79611-legendarny-opozycjonista-broni-rzadu-jestem-gotowy-na-wypowiedziana-wojne Jednak wg generalnego RE Thorbjoerna w Polsce jest źle (bo nie da się kraść).
27 kwietnia 2016, 20:08
(bo nie da się kraść) To Twoja fobia a nie rzeczowy argument. Wiesz kto i gdzie kradł? To zgłoś do prokuratury. Natonmiast słowa: "Paraliż Trybunału Konstytucyjnego pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje dla praw człowieka polskich obywateli." są rzeczowe i prawdziwe.