Raport ws. obietnic Komorowskiego. Co zrobił a czego nie przez 5 lat

Raport ws. obietnic Komorowskiego. Co zrobił a czego nie przez 5 lat
(fot. PAP / Piotr Wittman)
Money.pl / Mateusz Ratajczak / slo

Portal Money.pl sprawdził, ile z tego okazało się wyłącznie wyborczą kiełbasą, a ile prezydenckich projektów trafiło do Sejmu. Wnioski? Bronisław Komorowski pod względem inicjatywy wypada zdecydowanie gorzej niż jego dwaj poprzednicy.

By zebrać wszystkie istotne przedwyborcze obietnice skorzystaliśmy z dostępnych materiałów prasowych z okresu od 1 kwietnia do 5 lipca 2010 roku, raportów Klubu Jagiellońskiego i portalu Demagog.org.pl zebraliśmy 15 kluczowych obietnic Bronisława Komorowskiego z kampanii wyborczej z 2010 roku. Nie było to zadanie łatwe, gdyż oficjalnego programu podczas poprzednich wyborów nie miał żaden z dwóch kluczowych kandydatów na urząd prezydenta.

"Wizję Polski", czyli dokument stworzony w 2010 roku przez sztab Komorowskiego trudno nazwać programem wyborczym. Jest równie zdawkowy jak sformułowanie, że w Polsce musi być dobrze.

Money.pl przeanalizował spoty, relacje ze spotkań z wyborcami oraz oficjalne debaty z udziałem kandydatów na prezydenta. Szczegółowej analizie zostały poddane głównie obietnice, które były często powtarzane przez Bronisława Komorowskiego lub były kluczowymi tematami debaty publicznej podczas trwania kampanii.

DEON.PL POLECA

Wyniki? Dalekie od zapowiedzi Bronisława Komorowskiego. W ciągu pięciu lat urzędujący prezydent zrealizował zaledwie siedem z piętnastu najważniejszych przedwyborczych obietnic. Dodatkowo trzeba zauważyć, że nie wszystkie postulaty zostały zrealizowane dzięki inicjatywie prezydenta. Za część odpowiadają parlamentarzyści i rząd lub sami obywatele. Niektóre z prezydenckich obietnic szybko też okazały się nierealne. Na przykład 30-procentowa podwyżka pensji dla nauczycieli, którą Bronisław Komorowski zapowiedział podczas spotkania z wyborcami w Działdowie 2 lipca 2010 roku.

Warto jednak zauważyć, że część inicjatyw obecnego prezydenta była szybką reakcją na bieżące wydarzenia. Na przykład po wydarzeniach w Warszawie - w odpowiedzi na dewastację części miasta i zamieszki pod ambasadą rosyjską podczas Marszu Niepodległości w 2013 roku prezydent zgłosił dwie inicjatywy zmiany prawa o zgromadzeniach, wprowadzającą zakaz zasłaniania twarzy. Jedna z ustaw wciąż leży w Sejmie i czeka na drugie czytanie.

Prezydent zaproponował również zmiany w kodeksie wyborczym, jego projekt ugrzązł jednak w komisji nadzwyczajnej do zmian w kodyfikacjach. Bronisław Komorowski był inicjatorem zmian w przepisach, które ułatwiają kontynuowanie pracy zawodowej na emeryturze (przepisy obowiązują już od 2011 roku), oraz projektów dotyczących ochrony krajobrazu, tworzenia szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych na wałach przeciwpowodziowych, czy dwóch tak zwanych ustaw orderowych.

Badając efektywność prezydentury Bronisława Komorowskiego portal Money.pl nie ograniczył się jednak wyłącznie do obietnic przedwyborczych. Autorzy analizy sprawdzili również, jaka jest częstotliwość wnoszenia projektów przez Bronisława Komorowskiego w porównaniu do poprzedników. Okazuje się, że urzędujący prezydent średnio zgłasza 0,45 projektu miesięcznie. W porównaniu do Lecha Kaczyńskiego, który urzędował 9 tygodni krócej, Komorowski wypada zdecydowanie gorzej. Poprzedni prezydent średnio zgłaszał prawie projekt miesięcznie, a łącznie było ich 44.

Częstotliwość przedstawiania projektów ustaw przez dotychczasowych prezydentów

Projektodawca Liczba projektów ustaw Liczba miesięcy urzędowania Liczba projektów / miesiąc
Bronisław Komorowski* 27 60 0,45
Lech Kaczyński 44 51 0,86
Aleksander Kwaśniewski 48 120 0,4
Lech Wałęsa 26 60 0,43

Źródło: Money.pl na podstawie danych Sejmu
*uwzględnia okres pełnienia obowiązków Prezydenta RP na stanowisku Marszałka Sejmu

Skuteczność ustaw również nie poprawia ogólnej oceny sprawności prezydentury Bronisława Komorowskiego. Okazuje się, że spośród projektów ustaw zgłoszonych przez Komorowskiego zaledwie połowa została zakończona, czyli uchwalona i podpisana. Kolejna połowa utknęła w sejmowych komisjach, albo czeka na przegłosowanie w Sejmie.

Z 27 inicjatyw Sejm uchwalił 14 ustaw. Jednego projektu nie zdążył przyjąć Sejm poprzedniej kadencji. Prace toczą się nad 12 projektami, z których 6 zostało zgłoszonych w ostatnim półroczu.

Projektodawca Liczba wszystkich projektów Zakończonych podpisaniem ustawy Niezakończonych  Ogólna  skuteczność
Bronisław Komorowski 27 14 13 51%
Lech Kaczyński 44 25 19 57%
Aleksander Kwaśniewski* 48 26 22 54%

Źródło: Money.pl na podstawie danych z Sejmu

Wśród uchwalonych projektów prezydenta są na przykład znowelizowane przepisy o prawie wodnym, ustawa o godle, czy inicjatywa dotycząca cyberprzestępczości. Komorowski zdecydowanie bardziej chciał poprawiać już istniejące przepisy, niż tworzyć własne i nowe akty prawne. Wśród prezydenckich inicjatyw są tylko 3 projekty nowych ustaw: o budowie zabezpieczeń przeciwpowodziowych, o nasiennictwie oraz o Trybunale Konstytucyjnym.

Bronisław Komorowski rozpoczął prezydenturę od Ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, jednak do dziś nie została ona przegłosowana. Dokładnie po 100 dniach od objęcia urzędu prezydent wystąpił z pierwszą inicjatywą, dostosowania obecnej konsytuacji do członkostwa w UE. Część zapisów przygotowuje Polskę do ewentualnego wejścia strefy euro - według projektu w momencie wstąpienia do unii walutowej zniknie Rada Polityki Pieniężnej.

Prezydencka propozycja zmian w konstytucji związanych z członkostwem w Unii Europejskiej nie została uchwalona przed końcem VI kadencji Sejmu (2007-2011), a Komorowski nie złożył jej ponownie w kolejnej kadencji.

Stan realizacji najważniejszych obietnic prezydenta Komorowskiego:

Odpartyjnienie mediów publicznych

Stan: Obietnica niezrealizowana

Niższe podatki

Stan: Obietnica niezrealizowana. Za prezydentury Bronisława Komorowskiego doszło do zwiększenia szeregu podatków, jednak nie była to inicjatywa prezydenta, lecz rządu i resortu finansów. W górę poszły między innymi podatek VAT i akcyza.

Utrzymanie wieku emerytalnego

Stan: Obietnica niezrealizowana.  Zgodnie z Ustawą z dnia 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, został podniesiony wiek emerytalny do 67 roku życia. Ustawa została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Opłacana przez państwo metoda in vitro

Stan: Obietnica niespełniona

Reforma i szybka modernizacja służby zdrowia to również jedno z haseł Bronisława Komorowskiego.

Stan: Obietnica niezrealizowana

30 procent podwyżki dla nauczycieli w przeciągu trzech lat od rozpoczęcia prezydentury.

Stan: Obietnica niezrealizowana. Wzrost średniej płacy kadry nauczycielskiej w Polsce w latach 2010-2013 oscylował w okolicach 11 procent dla każdej kategorii kadry nauczycielskiej. To oznacza, że obietnicy podwyżek w wymiarze aż 30 procent nie udało się spełnić.

Wyprowadzenie wojsk z Afganistanu

Stan: Obietnica niezrealizowana. 9 maja 2013 - czyli zdecydowanie później niż obiecywał to Bronisław Komorowski - nastąpiło oficjalne przekazanie Afgańczykom odpowiedzialności za prowincję Ghazni, którą zabezpieczali polscy wojskowi. Misję w Afganistanie formalnie zakończono dopiero 28 grudnia 2014 roku.

Bronisław Komorowski obiecał, że w ciągu pierwszych 500 dni jego prezydentury, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, przywrócone zostaną 50-procentowe zniżki na przejazdy dla studentów.

Stan: Obietnica zrealizowana

Kandydat na prezydenta zapowiedział powołanie Forum Środowisk Wiejskich, które miałoby szukać rozwiązań problemów polskiej wsi.

Stan: Obietnica zrealizowana

Bronisław Komorowski zapowiadał utrzymanie systemu KRUS w ciągu swojej 5-letniej kadencji.

Stan: Obietnica zrealizowana, minimalny udział prezydenta. Nie sposób nie zauważyć, że obecna ekipa rządząca nie zdecydowała się na reformę KRUS, w związku z czym utrzymanie systemu nie jest zasługą obecnego prezydenta.

Wspieranie parytetów było jednym z punktów programu Bronisława Komorowskiego podczas poprzednich wyborów. Zapowiedział to 18 czerwca 2010 roku na Kongresie Kobiet.

Stan: Obietnica zrealizowana. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 roku wprowadzono 35% parytet na listach wyborczych. Nie była to jednak inicjatywa Bronisława Komorowskiego lecz obywatelski projekt przygotowany przez Kongres Kobiet. Podpisało się pod nim 120 tysięcy osób. Wstępnie projekt zakładał 50-procentowy parytet, jednak podczas prac w sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę o co najmniej 35 procent miejsc na listach wyborczych.

Bronisław Komorowski obiecywał również odpartyjnienie niektórych obszarów życia państwa na przykład samorządów poprzez jednomandatowe okręgi wyborcze.

Stan: Obietnica zrealizowana. Jak wynika z ustawy z 5 stycznia 2011 roku, jednomandatowe okręgi wyborcze wprowadzono w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w wyborach do rad gmin w gminach niebędących miastem na prawach powiatu. System jednomandatowych okręgów wyborczych nie obejmie wyborów do rad miasta na prawach powiatu.

Bezpłatne autostrady wokół miast

Stan: Obietnica zrealizowana częściowo, dodatkowo nie miał na nią wpływu Bronisław Komorowski.

Zmiana systemu emerytalnego mundurowych

Stan: Obietnica częściowo spełniona

Kontrakty na 1000 kilometrów nowych dróg w Polsce

Stan: Obietnica spełniona, przy minimalnym udziale prezydenta. Z analizy umów podpisanych przez GDDKiA na nowe odcinki dróg ekspresowych i autostrad wynika, że w latach 2010-2015 podpisano kontrakty na ponad 1500 kilometrów dróg w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.