RBN o zagrożeniu cyberprzestępczością

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / drr

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek po obradach Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że skonsultuje z klubami i kołami parlamentarnymi projekt nowelizacji dot. zagrożenia atakami informatycznymi.

Jak powiedział prezydent na konferencji prasowej po posiedzeniu RBN, nowelizacja "ma wprowadzić definicje i mechanizm reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni". Dodał, że będzie to wykonanie ustaleń ostatniego szczytu NATO w Lizbonie z listopada 2010 r.

- Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pod szefostwem pana ministra (Stanisława) Kozieja przygotowywało odpowiedni projekt regulacji ustawowej, która pozwala, by dotychczasowe systemy reakcji państwa na zjawiska kryzysowe wykorzystać także w sytuacji - jakiegokolwiek charakteru: czy cywilnego, czy wojskowego - zagrożenia w cyberprzestrzeni - powiedział Komorowski.

Prezydent zapowiedział, że odbędzie konsultacje z klubami i kołami parlamentarnymi, by ustalić, "czy jest możliwość bezkolizyjnego przeprowadzenia projektu" istotnego z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Dodał, że okres przed wyborami do parlamentu jest zawsze trudny dla wszelkich projektów.

DEON.PL POLECA


Jak podkreślił szef BBN gen. Stanisław Koziej, projekt nie budzi zastrzeżeń merytorycznych - został uzgodniony z wszystkimi właściwymi ministerstwami i agencjami służb specjalnych. - Może się pojawić różnica poglądów, ale nie jest jakaś zasadnicza czy podstawowa, która by komplikowała treść ustawy - dodał.

Natomiast obecny na posiedzeniu RBN szef MSZ Radosław Sikorski napisał w poniedziałek na Twitterze: - Polska jest sygnatariuszem Konwencji RE o cyberprzestęczości, w tym o mowie nienawiści. Wnioskuję o ratyfikację.

Jak po posiedzeniu Rady podało BBN w komunikacie, istotą inicjatywy ustawodawczej jest stworzenie prawnych podstaw do uwzględniania problematyki cyberprzestrzeni w przygotowaniu państwa na ewentualność działania w sytuacjach szczególnych, wymagających wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych - stanu klęski żywiołowej, stanu wyjątkowego lub stanu wojennego.

Projekt definiuje kategorię cyberprzestrzeni oraz uwzględnienia zdarzenia w niej wśród przesłanek wprowadzenia stanów nadzwyczajnych. Dodatkowo w projekcie rozwinięte jest pojęcie "zewnętrznego zagrożenia państwa", a brzmienie terminu "działania terrorystyczne" jest dostosowane do zapisów Kodeksu karnego, który definiuje przestępstwo o charakterze terrorystycznym.

Drugim tematem posiedzenia RBN był jeden z priorytetów polskiego przewodnictwa w Radzie UE - wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony. Jak powiedział Komorowski, w poniedziałek przedstawiciele rządu poinformowali, jak zamierzają go realizować. W opinii prezydenta ten priorytet prezydencji "wydaje się być wartościowy nie tylko z punktu widzenia strategicznych celów państwa polskiego", lecz także "jest to obszar daleko idącej akceptacji zarówno polskiej opinii publicznej, wyczulonej na kwestie bezpieczeństwa, jak i wyjątkowej (...) zbieżności poglądów prawie całej sceny politycznej".

Prezydent ocenił też, że polska prezydencja będzie trudna, szczególnie jeśli chodzi o realizację "strategicznych zamysłów", bo "będzie pod naciskiem bieżących wydarzeń". Prezydent wymienił w tym kontekście kłopoty ekonomiczne w strefie euro oraz wydarzenia w Afryce Północnej.

Po posiedzeniu RBN prezydent był też pytany, czy liczył na obecność prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Odkąd Komorowski jest prezydentem, nie bierze on udziału w posiedzeniach Rady; w listopadzie 2010 r. formalnie zrezygnował z członkostwa w RBN. W sobotę Kaczyński pojawił się jednak na spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą i podał Komorowskiemu rękę.

Komorowski podkreślił, że nigdy nie miał problemu z podawaniem ręki komukolwiek. Dodał, że uściśnięcie dłoni J. Kaczyńskiego w sobotę uważa za "rzecz naturalną" i wynikającą z roli gospodarza tamtego spotkania. "Reszty nie chcę komentować, natomiast przypomnę, że RBN jako miejsce dyskusji o sprawach bezpieczeństwa państwa i narodu jest otwarta, zgodnie z przyjętymi przeze mnie zasadami, na uczestniczenie w niej wszystkich przewodniczących partii politycznych obecnych w polskim parlamencie" - powiedział.

Obecność Kaczyńskiego na sobotnim spotkaniu z Obamą - zdaniem prezydenta - pokazuje, że "mogłoby być bardzo pięknie, a jest jak zawsze".

W poniedziałkowym posiedzeniu prócz prezydenta i szefa BBN uczestniczyli: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, premier Donald Tusk, wicepremier i lider PSL Waldemar Pawlak oraz ministrowie: spraw zagranicznych - Radosław Sikorski, spraw wewnętrznych i administracji - Jerzy Miller i obrony - Bogdan Klich. Byli też liderzy dwóch partii opozycyjnych: SLD - Grzegorz Napieralski i PJN - Joanna Kluzik-Rostkowska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

RBN o zagrożeniu cyberprzestępczością
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.