"Relacje Polska-Niemcy przykładem dla Europy"

Szefowie rządów Polski i Niemiec Donald Tusk i Angela Merkel podczas konferencji prasowej w Warszawie. Dziś w Warszawie odbyło się wspólne posiedzenie rządów Polski i Niemiec pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska i kanclerz Angeli Merkel. Jest to główna część obchodów 20-lecia polsko-niemieckiego traktatu z 1991 r. o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / slo

Relacje polsko-niemieckie są przykładem dla całej Europy - oświadczył premier Donald Tusk we wtorek po wspólnym posiedzeniu rządów Polski i Niemiec w Warszawie. Kanclerz Angela Merkel poparła priorytety polskiej prezydencji. Podpisano wspólną deklarację obu rządów.

Tusk powiedział na wspólnej z Merkel konferencji prasowej, że dzięki osobistej interwencji kanclerz "udało się ruszyć do przodu" wiele spornych spraw między Polską i Niemcami. Wśród nich wymienił gazociąg Nord Stream, połączenia kolejowe oraz sytuację Polaków mieszkających w Niemczech.

Polski premier tłumaczył, że gdybyśmy chcieli zwiększyć możliwości portu w Świnoujściu - poprzez pogłębienie toru, dysponując udokumentowanymi planami rozbudowy portu, to strona niemiecka może podjąć działania "umożliwiające rozwój portu" w Świnoujściu. Tusk podkreślił, że strona niemiecka "zawarowała" sobie takie prawo - wobec Nord Stream'u.

DEON.PL POLECA

- Długo o tym rozmawialiśmy, długo negocjowaliśmy taki zapis, który jest najwyższą formą politycznej deklaracji współpracy, jeśli taka sytuacja nastąpi (potrzeba rozbudowy portu) - przekonywał Tusk.

Z kolei Merkel zapowiedziała, że "jeśli miałby być utrudniony dostęp do portów w Szczecinie i Świnoujściu, to zostałyby podjęte zmiany w Gazociągu Północnym". Jak oceniła, "to pokazuje, że stawiamy na dobre partnerstwo". W późniejszej wypowiedzi podkreśliła, że gdyby "dostęp do portu w Świnoujściu miałby być utrudniony, to wówczas zobowiązujemy się do ułożenia głębiej tego gazociągu, aby tym samym nie było utrudnień w dostępie do portu".

Tusk mówił też o połączeniach kolejowych między Polską i Niemcami. Jak zaznaczył, dzięki interwencji kanclerz Merkel udało się uzyskać postęp polegający na planowanej elektryfikacji części odcinków po stronie niemieckiej. Ma to pozwolić na dużo szybsze połączenia między Wrocławiem, Dreznem i Berlinem, oraz Szczecinem i Berlinem.

Merkel dodała, że udało się również wypracować rozwiązanie dla Polonii w Niemczech i Niemców pochodzenia polskiego. W niedawnym wspólnym oświadczeniu polsko-niemieckiego "okrągłego stołu" zdecydowano m.in. o utworzenie Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech i biura w Berlinie, które będzie reprezentować interesy wszystkich polskich organizacji w Niemczech. Rząd niemiecki ma wspierać finansowo utworzenie i utrzymanie tej placówki.

O sytuacji Polaków mieszkających w Niemczech mówił też polski premier. - Dużo zamieszania i takiej złej krwi narobiły problemy definicyjne - mniejszość czy nie mniejszość, czy Polonia, porównywanie uprawnień mniejszości niemieckiej w Polsce i Polaków żyjących w Niemczech - zaznaczył. - Dla mnie jest ważne, że wszystkie uczestniczące w rozmowach "okrągłego stołu" strony wyraziły pełną satysfakcję z osiągnięć i z tego kompromisu - podkreślił premier.

Merkel zadeklarowała ponadto, że Niemcy będą wspierać Polskę w czasie prezydencji. Jak dodała, zdaje sobie sprawę, że zwłaszcza program Partnerstwa Wschodniego odgrywa ważną rolę dla Polski.

Tusk podkreślił, że kanclerz Niemiec oraz ministrowie jej rządu zapewniali o "twardym i konsekwentnym wsparciu" dla priorytetów naszej prezydencji. - Na pewno się nam to bardzo przyda. Wtedy, kiedy odnajdujemy właśnie ten wspólny pogląd, z reguły jesteśmy bardzo skuteczni w Unii - zaznaczył.

Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska i Niemcy są w całej UE znane z dobrej współpracy. - Nasza współpraca bilateralna, ale także w Brukseli, przynosi z reguły dobre efekty obu państwom, a także całej Unii Europejskiej. To dla nas w przededniu polskiej prezydencji bardzo ważne doświadczenie - podkreślił.

Tusk zaznaczył, że dobre stosunki polsko-niemieckie to nie tylko dobre relacje między politykami czy między instytucjami. - Przyjemność z bycia sąsiadem i równocześnie dobry biznes to rzadka rzecz i właśnie dlatego tym bardziej cenna - ocenił.

Zdaniem premiera, obecna wymiana handlowa pomiędzy Polską i Niemcami osiągnęła imponujący wymiar i - jak zauważył - jest większa o miliard euro niż wymiana między Niemcami a Rosją. - Mimo że przedmiotem wymiany handlowej między naszymi państwami nie jest ani handel gazem, czy ropą, czy innymi surowcami na dużą skalę. To pokazuje, jak gęsta jest ta sieć pozytywnych relacji i zależności gospodarczych pomiędzy Polską a Niemcami - dodał.

Tusk powiedział też, że Polska od czterech lat konsekwentnie buduje dodatnie saldo handlowe z Niemcami. "Może to i zbieg okoliczności, ale na pewno dobry zbieg okoliczności, że notujemy ten pozytywny trend od końca 2007 r., a więc od czasu kiedy ze sobą współpracujemy" - ocenił. Zdaniem Tuska "mieć dodatni bilans handlowy z taką potęgą gospodarczą jaką są Niemcy, to poważne osiągnięcie". - Oba kraje i oba narody na tym bezdyskusyjnie korzystają - ocenił.

W międzyrządowych konsultacjach w Warszawie udział wzięło dwudziestu kilku ministrów i wiceministrów poszczególnych resortów, odbyły się rozmowy bilateralne pomiędzy poszczególnymi przedstawicielami resortów oraz posiedzenie plenarne obu rządów. Tusk rozmawiał też z Merkel w węższym gronie.

Ocenił, że polsko-niemiecki traktat z 1991 r. pozwolił pozytywnie zmienić stosunki między naszymi krajami. - Dzisiaj relacje polsko niemieckie mogą być dla całej Europy i szerzej, dla całej naszej części świata przykładem tego, jak układać między sobą życie ludzi, instytucji, całych narodów, państw mimo dramatycznych i traumatycznych przeżyć w historii - podkreślił.

Zdaniem Merkel "współpraca między Niemcami i Polską to zachęta dla reszty Europy, że można przezwyciężać konflikty, trudne relacje historyczne". - Wszędzie tam, gdzie panuje duch współpracy, można znaleźć rozwiązania - mówiła kanclerz Niemiec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Relacje Polska-Niemcy przykładem dla Europy"
Komentarze (6)
WN
Wrogo nastawiony do niemiec
3 kwietnia 2013, 03:44
Nigdy nie beda dobre stosunki z niemcami kazdy prawdziwy Polak pamieta , 1.9.3.9 Gdybym tylko doszedl do wladzy natychmiast zamknąlbym granice polsko-niemieckie i zadbalbym o to zeby tamte granice byly silnie zaopatrzone w wojsko Moze jestem prymitywny ale kazde niemiec ma zarazona krew hitlerowskim gownem pamietamy , 
B
Brook
22 czerwca 2011, 16:37
Adamajkis, kemot, obserwator to ciemniaki. PO porostu nie są w stanie przewidzieć przyszłości bo nic nie rozumieją z teraźnieszości. Im się wydaje, że wystarczy krytykować PiS by być uznanym za młodego, wykształconego, z dużego miasta. Ani o jedno, ani o drugie, ani o trzecie nie chodzi , lecz o to aby być mądrym , przewidującym i mieć odwagę przyznać się do błędów. Czy za dużo wymagam? Bez nerwów kolego ~pytajnik. Na głupotę nie ma rady. Nic nie można zrobić gdy  ktoś upiera się przy swoich błędnych opiniach. Jednak by ich określić nie wystarczy słowo "ciemniaki". Moim zdaniem to wykształcone ciemniaki.
P
pytajnik
22 czerwca 2011, 16:19
Adamajkis, kemot, obserwator to ciemniaki. PO porostu nie są w stanie przewidzieć przyszłości bo nic nie rozumieją z teraźnieszości. Im się wydaje, że wystarczy krytykować PiS by być uznanym za młodego, wykształconego, z dużego miasta. Ani o jedno, ani o drugie, ani o trzecie nie chodzi , lecz o to aby być mądrym , przewidującym i mieć odwagę przyznać się do błędów. Czy za dużo wymagam?
I
ilk
22 czerwca 2011, 09:50
Tak wygląda obecnie zabór Polski. Rozłożony w czasie, POwolutku, konsekwentnie PO europejsku w białych rękawiczkach. Na co bomby, to takie nieestetyczne i tyle hałasu robi. I jakie marnotrawstwo materiału ludzkiego i środków. No i na co pozbawiać się taniej siły niewolniczej - niech zap...la za cukierka 12 godz. dziennie.  
K
kemot
21 czerwca 2011, 19:16
Bardzo przykładne, szczególnie jeśli chodzi o rurociąg przez Morze Bałtyckie, tylko pogratulować!!! Nie poprzestawaj na tytule. Czytaj artykuł. Kanclerz Niemiec zapowiedziała zaś, że w razie utrudnienia dostępu do portów w Szczecinie i Świnoujściu "zostałyby podjęte" zmiany w Gazociągu Północnym.
N
nk
21 czerwca 2011, 18:28
Bardzo przykładne, szczególnie jeśli chodzi o rurociąg przez Morze Bałtyckie, tylko pogratulować!!!