Renta socjalna. Sejm zmienił ustawę

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / slo

Do uzyskania renty socjalnej nie będzie wymagane przebywanie na terytorium RP, a jedynie posiadanie w Polsce miejsca zamieszkania - stanowi nowelizacja ustawy o tym świadczeniu uchwalona w piątek przez Sejm.

Wykonuje ona orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

DEON.PL POLECA

Za nowelizacją ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zagłosowało 403 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Teraz nowela trafi do Senatu.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia lub przed ukończeniem 25. roku życia w trakcie nauki.

Renta socjalna wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Może zostać zawieszona, jeśli osoba uprawniona osiągnęła w danym miesiącu przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Nowelizacja, której projekt przygotował resort pracy i polityki społecznej, stanowi wykonanie ubiegłorocznego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Eliminuje z ustawy wymóg przebywania na terytorium RP i zastępuje go koniecznością posiadania miejsca zamieszkania w Polsce. Dotychczas osoba opuszczająca Polskę, bez względu na cel wyjazdu, traciła uprawnienie do renty socjalnej.

W czerwcu 2013 r. Trybunał orzekł, że wymóg przebywania na terytorium Polski jest nieracjonalny, absolutnie oderwany od istoty renty socjalnej. Sędziowie Trybunału uzasadniali, że taka regulacja "uderza w godność osoby uprawnionej do renty socjalnej i pozbawia jej prawa do godnego życia, w tym do ukończenia studiów za granicą".

TK przypomniał też, że prawo nie wymaga, by osoba uprawniona do renty była "aż tak bardzo zintegrowana z państwem i społeczeństwem polskim". Wystarczy, że ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Zmiany mają objąć nie tylko obywateli polskich, ale też spełniających określone w ustawie kryteria cudzoziemców, obywateli państw członkowskich UE, państw członkowskich EFTA oraz członków ich rodzin, jeżeli posiadają prawo pobytu na terytorium RP.

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu w razie osiągania przychodów za granicą. Przepisy w tym względzie mają być identyczne jak w przypadku przychodów osiąganych przez rencistów w Polsce. Spowodowało to m.in. konieczność wskazania zasad przeliczania na złote polskie przychodu osiągniętego przez osoby uprawnione w obcej walucie.

Nowelizacja wprowadza też zmiany do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Przewidziano, że w przypadku zawieszenia renty socjalnej z powodu przychodów przekraczających określone progi, prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego wygasa po upływie 90 dni od dnia ustania ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Renta socjalna. Sejm zmienił ustawę
Komentarze (1)
UW
urodzona w stolicy
25 lipca 2014, 10:54
Czy ustawa została wymyślona po to, aby ocaleni z holocaustu( nawet ci urodzeni w 1956 r.) obywatele Izraela obdarowani polskimi paszportami dla uporządkowania spraw majątkowych po nieocalonych przodkach dostawali rentę w wysokośco 100 Euro bez konieczności przebywania w tym niebezpiecznym zakątku Kontynentu? 100 Euro niby nic a tu cały Sejm się zbiera, czyta, dyskutuje, debatuje ... 50 tysięcy ocalonych pomnożyć przez 416 PLN , to całkiem niezła kwota miesięcznie wyciągana z kieszni podatnika. A ocalony, zameldowany w swojej dopiero co odzyskanej posesji (której nawet nie musiał oglądać !) będzie miał na kawę w lepszej kafejcie Paryża. Nie ty " potomku" Mickiewicza Słowackiego i Norwida ,nie ty potomku wywłaszczanych za Powstania Narodowego.... bo kawa niedobra dla zdrowia- zakwasza. Ach wy komandosi Franciszka coście tw tym PRL-u nawyrabiali.