Reprezentanci Miast Literatury UNESCO w Polsce

(fot. Giorgio Tomassetti / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
PAP / mh

Reprezentanci Miast i Regionów Literatury UNESCO oraz miast ubiegających się o ten tytuł pod koniec października przyjadą do Krakowa. Wezmą udział w konferencji poświęconej miejscu literatury w miejskich strategiach rozwoju i w budowaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej.

W obradach uczestniczyli będą także dyrektorzy programowi najważniejszych festiwali literackich na świecie zrzeszeni w stowarzyszeniu Word Alliance. Dwudniowe wydarzenie, podczas którego zaplanowano debaty i prezentacje, odbędzie się 26 i 27 października.

"To, że konferencja odbywa się równolegle do Festiwalu Conrada i Targów Książki, uznawanych za największe wydarzenie branży księgarskiej w Polsce, pokazuje, że Kraków już jest europejską stolicą literatury i mamy nadzieję, że wkrótce dołączy do prestiżowego grona Miast Literatury UNESCO" - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Udział w konferencji potwierdzili m.in.: pierwsza dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Pisarzy i Czytelników w Vancouver Alma Lee, dyrektor fundacji Edynburg Miasto Literatury UNESCO Ali Bowden i dyrektor programowy największego festiwalu literatury w Australii - Melbourne Writers Festival Mike Shuttleworth.

Polskę reprezentować będą m.in. dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden, prezes Polskiego PEN Clubu Adam Pomorski, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek, dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada prof. Michał Paweł Markowski  i redaktor naczelny wydawnictwa Znak i dyrektor programowy Festiwalu Miłosza Jerzy Illg.

Podczas inauguracji konferencji wykład wygłosi austriacki pisarz, tłumacz literatury polskiej Martin Pollack - tegoroczny laureat Nagrody im. Stanisława Vincenza.

"Mamy nadzieję, że program konferencji zainteresuje nie tylko środowisko literackie Krakowa, samorządowców i organizatorów wydarzeń kulturalnych, ale także studentów" - mówi Izabela Helbin. "Dla młodych twórców i miłośników literatury będzie to niepowtarzalna możliwość nawiązania kontaktów z przedstawicielami najważniejszych instytucji literackich w Polsce i na świecie" - dodała dyrektor KBF.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja potwierdzona mailem (conference@readingmalopolska.pl).

Konferencja "Kreatywne Miasta i Regiony: Wyzwania dla współpracy Miast Literatury" to część dwuletniego programu "Reading Małopolska" ("Czytanie Małopolski") wspieranego przez UE ze środków Małopolskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2007 - 13.

Tytuł Miasta Literatury UNESCO mają obecnie Edynburg, Melbourne, Iowa, Dublin, Reykjavik i Norwich. Stara się o niego kolejnych sześć miast - Praga, Heidelberg, Tromso, Vancouver, Lwów i Kraków. Aplikacja Krakowa została złożona w grudniu 2010 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Reprezentanci Miast Literatury UNESCO w Polsce
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.