Rocznica nawiązania stosunków z Mołdawią
Sejm przyjął w piątek przez aklamację uchwałę w sprawie uczczenia 20. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Republiką Mołdawii. Wyraził w niej zadowolenie z rozwoju wzajemnych relacji.
W uchwale wyrażono też nadzieję, że w 2013 r. zawarta zostanie umowa stowarzyszeniowa między UE a Mołdawią, a dalsza współpraca polsko-mołdawska we wszystkich dziedzinach będzie się rozwijać z korzyścią dla narodów obu krajów i dla całej Europy.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głębokie zadowolenie z rozwoju stosunków polsko-mołdawskich w ciągu dwudziestu lat, które upłynęły od nawiązania stosunków dyplomatycznych" - napisano w dokumencie. Jak przypomniano, zostały one nawiązane 14 lipca 1992 r.
W uchwale podkreślono szczególne znaczenie współpracy między krajami na płaszczyźnie międzyparlamentarnej, rozwijanej przez kontakty grup bilateralnych, stałych delegacji parlamentarnych oraz na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Mołdawii.
Mołdawia ogłosiła niepodległość w sierpniu 1991 roku. W grudniu ub.r. kraj ten, który uczestniczy w Partnerstwie Wschodnim, rozpoczął negocjacje ws. strefy wolnego handlu z UE.
Partnerstwo Wschodnie to unijna inicjatywa współpracy ze wschodnimi sąsiadami UE. Ma na celu ustanowienie politycznego stowarzyszenia krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią (negocjowane umowy stowarzyszeniowe nie przewidują jednak perspektywy członkostwa), stworzenie kompleksowych i pogłębionych stref wolnego handlu, postępującą liberalizację reżimu wizowego i w dalszej perspektywie ustanowienie reżimu bezwizowego.
Celem Partnerstwa Wschodniego jest zbliżenie do UE i jej standardów sześciu wschodnich sąsiadów, oprócz Mołdawii są to: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja i Ukraina.
Skomentuj artykuł