Rozpoczęło się posiedzenie rządu

Rozpoczęło się posiedzenie rządu
(fot. Adrian Grycuk / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 pl)
PAP / pk

Na rozpoczętym we wtorek po godz. 12 posiedzeniu rządu przedstawione zostaną założenia polityki zagranicznej na 2016 r. Rada Ministrów zajmie się też m.in. propozycją zmian w ustawach o drogach i autostradach.

Założenia polskiej polityki zagranicznej na 2016 r. przedstawi minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Szef MSZ powiedział w poniedziałek PAP, że wtorkowe wystąpienie będzie miało charakter "wewnętrzny" i "techniczny".

- Założenia polskiej polityki zagranicznej, które przedstawiam we wtorek, to techniczny, urzędniczy dokument, który przedstawia opis sytuacji międzynarodowej oraz taki katalog działań, które rząd może podjąć - zaznaczył Waszczykowski. Dodał, że "większa część tego dokumentu dotyczy problemów bezpieczeństwa Polski, ponieważ tego wymaga sytuacja międzynarodowa".

Minister spraw zagranicznych powiedział też, że priorytety polskiej dyplomacji przedstawi publicznie w specjalnym wystąpieniu przed Sejmem, które wygłosić ma na przełomie stycznia i lutego, chyba że - jak zastrzegł - "nastąpią jakieś niekorzystne okoliczności międzynarodowe, które spowodują potrzebę korekty takiego expose i odsunięcia go w czasie".

DEON.PL POLECA

Ministrowie mają zająć się również projektem nowelizacji ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o autostradach płatnych i o Krajowym Funduszu Drogowym, który wdraża do polskiego prawa unijne przepisy w sprawie definicji europejskiej usługi opłaty elektronicznej oraz jej elementów technicznych.

Nowe przepisy mają uprościć procedury dokonywania opłat elektronicznych za przejazd po drogach w Unii Europejskiej.

Chodzi o rozwiązania regulujące funkcjonowanie europejskiej usługi opłaty elektronicznej (ang. EETS - European Electronic Toll Service). Jest to usługa umożliwiająca kierowcom płacenie w sposób elektroniczny na wszystkich drogach krajów Unii Europejskiej, w tym również w Polsce. Rozwiązanie to ma charakter uzupełniający wobec krajowych usług opłaty elektronicznej w państwach członkowskich UE. Kierowca będzie mógł sam zdecydować, czy zamierza skorzystać z usług świadczonych przez dostawców EETS a jeśli tak, to, z którym z nich zawrze umowę.

Usługa EETS oznacza, że użytkownik drogi, który będzie chciał z niej korzystać, otrzyma: jedno rozliczenie za naliczone mu opłaty za przejazdy po obszarze Unii Europejskim w danym okresie; jedno urządzenie umożliwiające naliczanie opłat podczas przejazdów po wszystkich drogach UE. Urządzenie to używane w pojazdach poruszających się po drogach zarządzanych przez GDDKiA, będzie współdziałać z systemem viaToll.

Nowe regulacje będą stosowane wyłącznie na drogach, na których istnieją systemy poboru opłat w formie elektronicznej. Obecnie w Polsce są to drogi zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - system via Toll.

Podmioty pobierające opłaty będą musiały zamieszczać na swoich stronach internetowych wykaz wszystkich dostawców usługi EETS, z którymi zawarły umowę oraz informacje o zasadach dostępu do obszaru EETS. Przychody uzyskane przez GDDKiA z tytułu opłat uiszczonych przez dostawców EETS, z którymi GDDKiA, jako podmiot pobierający opłaty zawrze umowy, będą wpływać na konto Krajowego Funduszu Drogowego.

Ministrowie wysłuchają także informacji na temat projektów ustaw planowanych do rozpatrzenia przez Radę Ministrów wraz z wykazem prac legislacyjnych rządu.

W najnowszym porządku wtorkowych obrad nie ma znajdującego się tam wcześniej projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczęło się posiedzenie rządu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.