Rozpoczęło się spotkanie premiera Morawieckiego z szefem niemieckiego MSZ

Rozpoczęło się spotkanie premiera Morawieckiego z szefem niemieckiego MSZ
(fot. PAP/Marcin Obara)
PAP / ml

W piątek po godz. 15. rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem. Szef niemieckiego MSZ spotkał się wcześniej z prezydentem Andrzejem Dudą, a w planach ma jeszcze spotkanie z ministrem SZ Jackiem Czaputowiczem.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że rozmowa prezydenta z Maasem dotyczyła polityki europejskiej, a także relacji dwustronnych w tym kwestii historycznych i "jednoznacznej świadomości Niemiec swojej odpowiedzialności za wydarzenia historyczne"; politycy poruszyli także kwestię reparacji wojennych.

"Rozmowa prezydenta z ministrem Maasem trwała godzinę i ma dwa główne przesłania. Po pierwsze, że przyszłość Europy leży w jej jedności a nie podziałach na Europę A, B, C, lub twarde jądro Europy i resztę krajów. Po drugie, że Polska i Niemcy będą wspólnie przekonywać Francję do tego, żeby odnowić Trójkąt Weimarski, bo dzisiaj ta decyzja leży we francuskich rękach" - powiedział Szczerski po zakończeniu spotkania.

Podczas rozmowy potwierdzona została też wizyta w Polsce prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera w czerwcu.

DEON.PL POLECA

Na godz. 17. zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa szefów MSZ: Polski i Niemiec. Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz powiedział w czwartek, że rozmowy będą toczyć się na temat dwustronnych stosunków, a także kwestii przyszłości UE.

Polska jest drugim celem wizyty zagranicznej, zaprzysiężonego w środę szefa niemieckiej dyplomacji. W środę, zaraz po objęciu urzędu, Maas udał się z krótką wizytą do Paryża.

Przed wylotem do Warszawy Maas podkreślił, że Niemcy opowiadają się za ścisłym partnerstwem z Polską "mimo różnych perspektyw", jakie polska i niemiecka strona reprezentują w kilku obszarach.

"Europy nie można sobie wyobrazić bez pojednania i przyjaźni między Niemcami i Polakami. Dlatego ciąży na nas odpowiedzialność za jedność Europy" - podkreślił. Maas zapowiedział, że z przedstawicielami władz polskich będzie rozmawiał o tym, jak Niemcy, Polska i Francja mogą wspólnie przyczyniać się do rozwoju Europy.

W poprzednim rządzie wielkiej koalicji (CDU/CSU-SPD) Maas pełnił funkcję ministra sprawiedliwości i ochrony konsumentów. W tej roli wyrażał zaniepokojenie w związku z zagrożoną - jego zdaniem - niezależnością wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Pozytywnie odnosił się też do wszczęcia przez KE wobec Warszawy postępowania z art. 7 traktatu o UE.

Maas zastąpił na stanowisku szefa MSZ Sigmara Gabriela - b. lidera socjaldemokratów i jednego z najpopularniejszych, najbardziej doświadczonych polityków tego ugrupowania.

Nowy gabinet Merkel został zaprzysiężony po blisko sześciu miesiącach od wyborów parlamentarnych w Niemczech. Jeszcze nigdy okres formowania gabinetu nie trwał w tym kraju tak długo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczęło się spotkanie premiera Morawieckiego z szefem niemieckiego MSZ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.