Rozpoczęły się obchody święta policji

PAP / slo

Uroczystym meldunkiem oraz zaciągnięciem warty honorowej przed obeliskiem ku pamięci poległych i pomordowanych policjantów rozpoczęły się w sobotę w Komendzie Głównej Policji w Warszawie uroczystości w dniu święta policji.

W uroczystości uczestniczył m.in.: minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller i komendant główny policji Andrzej Matejuk.

Nazwiska sześciu poległych policjantów - czterech z komendy stołecznej i dwóch z komendy wojewódzkiej w Opolu wpisano do Księgi Pamięci Poległych Policjantów. Na Tablicy Pamięci w KGP odsłonięto tabliczkę z nazwiskiem Andrzeja Struja, zamordowanego w lutym tego roku na warszawskiej Woli.

O wpisie do księgi decyduje kapituła, w skład której wchodzą policjanci m.in. z KGP. Zazwyczaj wpisywani są do niej policjanci, którzy zginęli w ostatnim roku, ale bywa też tak, że kapituła wybiera spośród funkcjonariuszy, którzy zginęli wcześniej - tak było również w tym przypadku.

Oprócz nazwiska Struja w Księdze Pamięci wpisano także: Przemysława Złotkowskiego i Krzysztofa Domżalskiego - policjantów wydziału wywiadowczo-patrolowego (zginęli 3 lipca 2006 r. w wypadku, w trakcie dojazdu na interwencję); Zbigniewa Żurawskiego - policjanta wydziału ruchu drogowego, który 27 lutego 2008 r., wykonując obowiązki służbowe, jechał radiowozem i zderzył z innym autem; Józefa Kulę oraz Kazimierza Knoblicha - którzy 13 września 1996 r. zginęli w wypadku samochodowym w miejscowości Sosnówka k. Opola; zabezpieczali wyścig kolarski "Tour de Pologne".

"To szczególnie wzruszający i podniosły moment dla naszej formacji. Oddajemy bowiem hołd sześciu policjantom, którzy działali w obronie życia i zdrowia obywateli. Zginęli podczas służby" - powiedział Matejuk.

Minister spraw wewnętrznych i administarcji podkreślił, że policjanci pełnią szczególną służbę, ponieważ ich zadaniem jest ochrona innych ludzi. "Państwo przeżyli tragedię, jesteśmy państwu winni podziękowania i słowa otuchy na kolejne lata" - zwrócił się Miller do nabliższych poległych policjantów, którzy uczestniczyli w tej kameralnej uroczystości.

Podczas uroczystości złożono wieńce pod obeliskiem "Poległym Policjantom Rzeczpospolita Polska" przed gmachem KGP. W tym miejscu złożona jest urna z prochami policjantów, którzy na mocy rozkazu z 5 marca 1940 roku, podpisanego m.in. przez Józefa Stalina, zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje.

24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał Policję.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczęły się obchody święta policji
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.