RPD alarmuje: 17 proc. uczniów w fatalnej kondycji fizycznej. Dzieci czują się chore i wyczerpane

Fot. Zaytseva Rimma / Depositphotos.com
PAP/mł

Niemal jedna piąta, bo aż 19 proc. najmłodszych uczniów szkół podstawowych czuje się chora, wyczerpana fizycznie i brakuje im energii życiowej. Natomiast 17 proc. wszystkich uczniów w Polsce wymaga natychmiastowej pomocy związanej z fatalną kondycją fizyczną – wynika z ogólnopolskich badań przedstawionych w środę w Poroninie przez rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka.

- Te wyniki w niektórych elementach pokazują, jak wiele mamy jeszcze do zrobienia. Około 15 proc. dzieci przejawia takie zachowania, które w ogóle nie wkraczają w zdrowie fizyczne i z tego powodu często też wyrażają złe samopoczucie. Z tego też powodu mają trudności zdrowotne. Chcemy, aby w ramach wychowania dzieci, w ramach wsparcia od nauczycieli, od rodziców i wszystkich, którzy z dziećmi pracują i wychowują, żeby było więcej wychowania fizycznego i żeby szkoły były otwarte dla dzieci, również po zajęciach szkolnych, żeby cała infrastruktura sportowa była dla dzieci – powiedział Mikołaj Pawlak.

Zaznaczył, że niemal połowa dzieci, które pochodzą z mniej zamożnych rodzin, nie przejawia żadnej aktywności fizycznej.

DEON.PL POLECA

Słabiej oceniają swoje zdrowie dzieci z miast i uboższych rodzin

Z przedstawionych badań wynika, że wraz z wiekiem nieznacznie poprawia się poczucie wyczerpana fizycznego i braku energii życiowej – źle się czuje 16 proc. uczniów VI klas szkół podstawowych i 15 proc. uczniów II klas ponadpodstawowych. Także starsza młodzież ma nieznacznie lepszą kondycję fizyczną, zwłaszcza na wsiach.

Eksperci wskazują, że gorsze samopoczucie fizyczne i brak chęci do aktywności fizycznej wykazują dziewczęta i uczniowie liceum w porównaniu z uczniami techników. Słabsze oceny stanu swojego zdrowia ma również młodzież miejska i z rodzin o niższym statusie materialnym.

- Dość zaskakujące jest porównanie tych wyników z wynikami badań sprzed 20 lat. Nasze najmłodsze dzieci, choć są w bardzo złej kondycji zdrowotnej, lepiej oceniają swoje zdrowie niż ich rówieśnicy w 2003 r. Niestety starsi uczniowie i młodzież dzisiaj czują się gorzej niż dwie dekady temu. W dobie pandemii i nauki zdalnej promocja aktywności fizycznej musi być naszym priorytetem – zauważa rzecznik praw dziecka.

Co 10 uczeń nie jest aktywny fizycznie

Z badań wynika także, że co dziesiąty uczeń II klas szkoły podstawowej praktycznie w ogóle nie jest aktywny fizycznie, a wśród uczniów VI klas – 12 proc. Wśród młodzieży aktywności fizycznej nie wykazuje aż 27 proc.

Przedstawione w środę wyniki to ostatni element badań jakości życia dzieci w Polsce. Projekt rozpoczął się w ubiegłym roku i obejmował jakość życia dzieci w zakresie rodziny, szkoły i samopoczucia psychicznego. Ostatni etap badań obejmował wyniki dotyczące jakości życia dzieci w odniesieniu do zdrowia fizycznego i aktywności fizycznej. Badania mają być podstawą do opracowania projektów zmian prawa w tym zakresie dla Rady Ekspertów przy RPD.

PAP / mł

Zobacz także: Dzieci i pandemia: wsparcie rodziców liczy się najbardziej

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

RPD alarmuje: 17 proc. uczniów w fatalnej kondycji fizycznej. Dzieci czują się chore i wyczerpane
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.