RPD: podręczniki powinny być lżejsze

PAP / wm

Podręczniki szkolne powinny być lżejsze, można je wydawać w kilku częściach; dzieci nosiłyby do szkoły poszczególne części, a ich tornistry nie byłyby tak ciężkie - przekonuje rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście do minister edukacji narodowej Katarzyny Hall.

RPD zwraca uwagę, że choć szkoły zostały zobligowane do zapewnienia uczniom możliwości pozostawiania podręczników i przyborów szkolnych, nie wszystkie się z tego zalecenia wywiązują. Możliwość taką najczęściej mają dzieci z najmłodszych klas, choć z takich rozwiązań - zdaniem rzecznika - powinni korzystać uczniowie na wszystkich etapach edukacji.

- Jednym z ostatnio dyskutowanych rozwiązań jest wyposażenie uczniów w laptopy. Jestem przychylny wszelkim rozwiązaniom, które mogą służyć dzieciom. Jednak wprowadzenie laptopów będzie wymagało czasu na przygotowanie nauczycieli i dzieci do tego przedsięwzięcia, a także na dostosowanie szkół. Tak więc uważam, że jest to rozwiązanie perspektywiczne - podkreśla RPD. Jego zdaniem nie może to być pomysł na szybkie wyeliminowanie problemu ciężkich tornistrów.

- Mimo przyjętych uregulowań prawnych wciąż najważniejszą rolę w radzeniu sobie z tymi trudnościami pełnią rodzice, którzy pomagają dziecku w pakowaniu, a nieraz i dźwiganiu tornistra. Kwestia ciężaru noszonego na plecach przez dzieci, jak wynika z nadal kierowanych do mnie listów od rodziców, nie została w pełni rozstrzygnięta, a więc nie mogę jej uznać za definitywnie zakończoną - pisze Michalak.

Proponuje inne rozwiązanie: podjęcie przez resort edukacji działań służących zmniejszeniu objętości poszczególnych podręczników obecnie używanych przez uczniów. - Wzorem rozwiązań przyjętych dla dzieci z klas najmłodszych szkoły podstawowej, proponuję opracowywanie ich w częściach, przeznaczonych, np. na dwa lub trzy miesiące nauki. Taki sposób edycji z pewnością wpłynąłby na znaczne obniżenie wagi tornistrów - przekonuje rzecznik.

Resort edukacji ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo RPD.

Główny Inspektor Sanitarny zaleca, by tornister nie ważył więcej niż 10 do 15 proc. masy ciała ucznia. Cięższe rzeczy należy umieszczać na dnie, a wyżej lżejsze. Ścianka przylegająca do pleców powinna być usztywniona. Właściwy tornister posiada równe, szerokie szelki, których długość umożliwia swobodne wkładanie i zdejmowanie, zapewniając przy tym jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców. Zaleca się również dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej. Plecak należy nosić na obu ramionach. GIS radzi, by rodzice kontrolowali zawartość tornistrów, aby uniknąć noszenia przez dzieci zbędnych rzeczy.

Zbyt ciężki tornister może przyczynić się do bólów pleców, zmniejszenia pojemności płuc, nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie prowadzić do skrzywienia kręgosłupa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

RPD: podręczniki powinny być lżejsze
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.