RPO podjął z urzędu działania w sprawie piątkowych wydarzeń w stolicy i zatrzymania ok. 50 osób

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / ml

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poinformował w sobotę, że podjął z urzędu działania ws. piątkowych wydarzeń w stolicy i zatrzymania ok. 50 osób.

W piątek po południu przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest przeciwko decyzji sądu o dwumiesięcznym areszcie dla aktywistki LGBT Małgorzaty Sz. (formalnie Michała Sz.), następnie protestujący przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją - zaatakowany został m.in radiowóz. Stołeczna policja podała, że zatrzymano 48 osób w związku z czynnym zbiegowiskiem.

"Jako Rzecznik Praw Obywatelskich z dużym niepokojem obserwowałem wydarzenia, do których doszło wczorajszego wieczora (7 sierpnia 2020 r.) na Krakowskim Przedmieściu wobec osób protestujących w związku z tymczasowym aresztowaniem aktywistki grupy +Stop Bzdurom+. Będąc odpowiedzialny za ochronę fundamentalnych praw i wolności człowieka i obywatela, zwłaszcza przed naruszeniami ze strony organów władzy publicznej, zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w tej sprawie" – przekazał w wydanym w sobotę oświadczeniu RPO.

Wskazał, że dostępne w mediach nagrania z miejsca zdarzenia oraz publiczne relacje świadków, w tym posłów i posłanek, wskazują, że postępowanie funkcjonariuszy policji wymaga pilnego wyjaśnienia pod kątem jego prawidłowości i zgodności z prawem.

Rzecznik poinformował, że z tego względu podjął w tej sprawie działania z urzędu. W ich toku – jak podał - wyjaśnieniu będą podlegać: przyczyny i podstawy prawne interwencji policji wobec protestujących; okoliczności i przyczyny zatrzymania dużej liczby osób (z dostępnych obecnie informacji – ok. 50 osób); użycie środków przymusu bezpośredniego w stosunku do protestujących oraz poszanowanie praw zatrzymanych na posterunkach Policji, w tym dostęp do adwokata lub radcy prawnego w czasie czynności podejmowanych przez Policję wobec zatrzymanych.

Bodnar zapowiedział, że w sobotę przedstawiciele i przedstawicielki Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur – organu odpowiedzialnego za eliminowania ryzyka zaistnienia tortur lub nieludzkiego albo poniżającego traktowania – przeprowadzą kontrole na komisariatach, na których przebywają osoby zatrzymane w toku wczorajszych wydarzeń.

"W demokratycznym państwie prawnym wszyscy obywatele – niezależnie od jakichkolwiek cech, w tym orientacji seksualnej i tożsamości płciowej – powinni korzystać z pełni swoich praw w poczuciu bezpieczeństwa i godności. Zaznaczam, że ochrona tego bezpieczeństwa jest jednym z podstawowych zadań policji" – napisał rzecznik.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

RPO podjął z urzędu działania w sprawie piątkowych wydarzeń w stolicy i zatrzymania ok. 50 osób
Komentarze (3)
MU
~Marzena Urbańska
8 sierpnia 2020, 16:07
Szkoda słów na ideologiczne pranie mózgów. Wielki, młody, silny facet robi za kobietę, zachowuje się jak bandzior wobec tego, którego parę dni wczesniej brutalnie atakowal a RPO broni napastnika a nie napadniętego . Po prostu szok takie odwrócenie pojęć, wojna idzie wieeeelkimi ktokami...
WG
~W Gedymin
8 sierpnia 2020, 22:20
To bardzo przykro jak bardzo w wielu kościołach "ideologiczne pranie mózgów" przeważa nad głoszeniem Ewangelii. Byłbym bardzo ciekawy reakcji gdyby na parkingu przy kościele postawiono furgonetkę z apelem: Stop z pedofilią w Kościele, albo taka furgonetka stał przy trasie procesji Bożego Ciała, albo poprzedzała taką procesję, albo jechała za nią.
WG
~W Gedymin
8 sierpnia 2020, 12:26
Co rusz "polscy katolicy" oburzają się na profanacje i brak szacunku dla wartości i uczuć religijnych. Mam pytanie do tych "katolików": czy "paski" w czasie transmisji mszy św w TVPInfo nie są przejawem braku szacunku dla Eucharystii? Czym jest obraz właśnie konsekrowanej hostii, Jezusa pod postacią chleba i "tvpinfo-skie paski" pod spodem? Może moderator tego nie skasuje, a jakiś ksiądz raczy odpowiedzieć.