Rząd m.in. o planie prac na II półrocze

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / apd

Przed godz. 13 rozpoczęło się posiedzenie rządu, na którym zostanie przedstawiony plan pracy Rady Ministrów na drugie półrocze 2010 roku. Rząd zapozna się też ze wstępną listą priorytetów polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Polska prezydencja w Unii rozpocznie się w lipcu 2011 roku.

W niedawnym wywiadzie dla portalu europarlament.pap.pl minister ds. europejskich, jednocześnie pełnomocnik rządu ds. polskiej prezydencji w UE Mikołaj Dowgielewicz, pytany o stan przygotowań do polskiego przewodnictwa w Unii, powiedział, że "z optymizmem patrzy w przyszłość", bo Polska jest do tego coraz lepiej przygotowana.

- Cieszę się z tego, co już udało się zrobić - powiedział, wskazując na tysiące urzędników, którzy już zostali wyszkoleni i tysiące tych, którzy szkolą się obecnie. - Wkrótce rozpoczynamy tzw. szkolenia miękkie, czyli z prowadzenia spotkań, z zarządzania procesem negocjacyjnym - dodał, zapowiadając na koniec sierpnia początek szkoleń dla wszystkich polskich ambasadorów. Przyznał też, że przed objęciem przewodnictwa w UE konieczne będzie szkolenie ministrów i urzędników rządowych.

Dowgielewicz podkreślił, że co prawda w sprawach zagranicznych rola prezydencji rotacyjnej zmalała, ale pozostała jej kluczowa rola w pracach unijnych ministrów poszczególnych resortów (Rady sektorowe). - Szczególnie widzę bardzo poważne tematy, które będą wymagały wręcz heroicznych wysiłków w obszarach, którymi zajmuje się ministerstwo finansów, ministerstwo gospodarki i ministerstwo rolnictwa - powiedział.

Jak dodał, ministerstwo rolnictwa będzie musiało zająć się sprawami związanymi z dwiema bardzo trudnymi i ważnymi reformami: Wspólnej Polityki Rolnej oraz Rybołówstwa. - Natomiast ministerstwo gospodarki zarządza dwoma i pół - można powiedzieć - Radami sektorowymi: Radą ds. energii, Radą ds. konkurencyjności i jeszcze sprawami handlu - to jest gigantyczne zadanie - ocenił minister. Zauważył ponadto, że ministerstwo finansów będzie musiało w czasie polskiej prezydencji zająć się nie tylko budżetem na 2012 rok, ale przede wszystkim jeszcze dyskusją o zarządzaniu gospodarczym i nadzorze finansowym w UE.

W porządku obrad środowej Rady Ministrów jest też punkt dotyczący prognozy wpływów i wydatków Funduszu Emerytalnego do 2060 roku, o co wnioskowała minister pracy. Rząd zajmie się projektami ustaw: o zawodach pielęgniarki i położnej oraz o samorządzie pielęgniarek i położnych przygotowanymi przez resort zdrowia.

Pierwszy z projektów przewiduje, że pielęgniarki i położne zostaną objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych; drugi - zmniejsza liczbę izb pielęgniarskich. Zgodnie z projektem ustawy o zawodzie pielęgniarskim, pielęgniarki i położne będą zobowiązane, w oparciu o posiadane kwalifikacje zawodowe, do udzielenia pomocy w każdym przypadku, gdy zwłoka mogłaby spowodować stan nagłego zagrożenia zdrowotnego. Mogą odmówić wykonania świadczenia zdrowotnego niezgodnego z ich sumieniem lub z zakresem posiadanych kwalifikacji, po uprzednim powiadomieniu na piśmie przełożonego, chyba że zachodzi niebezpieczeństwo zagrożenia życia chorego.

Pielęgniarki i położne będą miały prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta oraz do uzyskania od lekarza pełnej informacji o stanie zdrowia chorego, rozpoznaniu, proponowanych metodach diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych, zapobiegawczych i dających się przewidzieć następstwach podejmowanych działań, w zakresie niezbędnym do udzielanych przez siebie świadczeń zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Projekt przewiduje, że pielęgniarki i położne mogą wykonywać zawód: w ramach umowy o pracę, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w ramach indywidualnej lub grupowej praktyki. Warunkiem prowadzenia indywidualnej praktyki jest wpis do odpowiedniego rejestru.

Grupowa praktyka pielęgniarska może być prowadzona w formie spółki cywilnej, spółki jawnej lub spółki partnerskiej. Dopuszczona zostaje także możliwość wykonywania zawodu w zakładzie opieki zdrowotnej na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z pacjentem, członkiem jego rodziny lub opiekunem prawnym.

W projekcie zapisano, że zawody pielęgniarki i położnej są samodzielnymi zawodami medycznymi. Minister zdrowia ma w rozporządzeniu określać czynności wykonywane przez pielęgniarkę lub położną, samodzielnie bez zlecenia lekarskiego. Ustawa porządkuje także istniejące już przepisy.

Projekt ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych zmienia liczbę okręgowych izb pielęgniarskich oraz wprowadza dla nich nowy podział terytorialny, który będzie pokrywał się z podziałem administracyjnym kraju na województwa. Tym samym dotychczasowa liczba okręgowych izb (45) ulegnie zmniejszeniu do 16. Jednocześnie projektowana ustawa zakłada możliwość tworzenia w ramach danej okręgowej izby delegatur na obszarze jej działania.

Siedzibami organów okręgowych izb będą poszczególne miasta wojewódzkie. Jak podkreśla MZ wiąże się to przede wszystkim z dokonanymi w 1999 r. zmianami podziału administracyjnego kraju. Zdaniem resortu, zmniejszenie liczby okręgowych izb, a co za tym idzie zwiększenie liczby członków należących do poszczególnych izb, powinno spowodować racjonalizację wykonywania zadań przez samorząd oraz związanych z tym wydatków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rząd m.in. o planie prac na II półrocze
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.