Rząd przyjmie dziś projekt ustawy o hazardzie

Posiedzenie Rady Ministrów (fot. kprm.gov.pl)
PAP / zylka

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 12. posiedzeniu przyjmie projekt ustawy o grach hazardowych, który zakłada podwyższenie podatków w branży hazardowej, delegalizuje "twardy" hazard, a także nie dopuszcza wideoloterii na polski rynek. Premier Donald Tusk chce, żeby ustawa hazardowa znalazła się na biurku prezydenta jeszcze przed końcem listopada.

Posiedzenie Rady Ministrów rozpoczęło się z ponadgodzinnym opóźnieniem, ale – jak zapewnia Centrum Informacyjne Rządu – jedynie z powodów technicznych.

Premier zapowiedział w zeszłym tygodniu, że we wtorek rząd ma przyjąć także założenia projektu drugiej ustawy związanej z hazardem, w której znajdą się zapisy o charakterze technicznym dotyczące internetu, ale także certyfikacji maszyn. Czas wejścia w życie tej drugiej ustawy będzie wydłużony ze względu na potrzebę notyfikacji Komisji Europejskiej.

DEON.PL POLECA

W miniony piątek premier i marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ustalili, że projekt ustawy hazardowej trafi do Sejmu od razu we wtorek, po przyjęciu przez rząd. Tego dnia o godz. 16. ma odbyć się także spotkanie premiera, marszałka Sejmu, szefów klubów i szefa sejmowej komisji finansów w sprawie harmonogramu prac nad projektem. Według planów – jak poinformowała Kancelaria Sejmu – całe prace (tzw. pierwsze czytanie, drugie czytanie i głosowanie) nad projektem mają odbyć się na następnym posiedzeniu Sejmu, w dniach 18-20 listopada.

Projekt ustawy hazardowej przewiduje, że hazard będzie można uprawiać jedynie w ośrodkach gier (kasynach, salonach gry bingo) i punktach przyjmowania zakładów wzajemnych. Z listy znikną punkty gier, w których dziś można grać na automatach o niskich wygranych - tzw. jednorękich bandytach. Będą one mogły działać do czasu wygaśnięcia zezwoleń na prowadzenie automatów. Kolejne koncesje nie będą jednak wydawane, a stare przedłużane.

W projekcie nie ma także mowy o wideoloteriach, co oznacza, że nie będzie ich można organizować.

Nowe regulacje stawiają określone wymagania członkom zarządów, rad nadzorczych, udziałowców firm zajmujących się hazardem. Spółki te będą mogły prowadzić działalność pod warunkiem, że wobec tych osób nie będą istnieć "uzasadnione zastrzeżenia z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego lub bezpieczeństwa interesów ekonomicznych państwa".

W miejscowościach do 250 tys. mieszkańców będzie mogło działać najwyżej jedno kasyno. Na każde kolejne rozpoczęte 250 tys. mieszkańców będzie można uruchomić kolejne. Łączna liczba kasyn gry w województwie nie będzie mogła przekroczyć jednego na 650 tys. mieszkańców województwa. Kasyna gry będzie można także zlokalizować na pełnomorskich statkach pasażerskich i promach pasażerskich. Grać będzie można tylko w czasie rejsu, nie wcześniej niż po upływie 30 minut po wypłynięciu z portu i nie później niż 30 minut przed wpłynięciem do portu przeznaczenia.

W miejscowościach do 100 tys. mieszkańców będzie można urządzić jeden salon gry bingo. Każdy następny będzie można otworzyć na każde kolejne rozpoczęte 100 tys. mieszkańców. W zależności od rodzaju hazardu, koncesji lub zezwoleń na jego prowadzenie będzie udzielał minister finansów lub dyrektor izby celnej.

Projekt przewiduje restrykcje dotyczące dostępu do tego typu rozrywki. Wstęp do ośrodków gier oraz do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych będą miały wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Pracownicy ośrodków gier, osoby sprzedające losy czy przyjmujące zakłady wzajemne będą mogły kontrolować wiek uczestników gier.

Rządowa propozycja zakazuje reklam i promocji gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych oraz gier na automatach. Zakazane będzie także informowanie o sponsorowaniu przez podmiot prowadzący działalność w zakresie takich gier czy zakładów.

Projekt reguluje także kwestie opodatkowania hazardu. Podatek od gier mają płacić podmioty posiadające koncesje i zezwolenia. Stawka podatku w przypadku loterii fantowej i bingo wyniesie 10 proc., a od gier na automatach czy w kości - 50 proc. (obecnie 45 proc.) W przypadku automatów o niskich wygranych podatek wzrośnie z obecnych 180 euro (ok. 760 zł) do 2 tys. zł.

Podobnie jak teraz, gry podlegające monopolowi państwa (np. totalizator) będą objęte tzw. dopłatami w wysokości 10 i 25 proc. Dopłaty te będą zasilać Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, Fundusz Promocji Kultury oraz nową instytucję - Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych.

Uwagi do rządowego projektu ustawy hazardowej ministrowi w kancelarii premiera Michałowi Boniemu przekazało w poniedziałek koło Polska Plus. Uwagi dotyczą m.in. przepisów o wydawaniu koncesji i karach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rząd przyjmie dziś projekt ustawy o hazardzie
Komentarze (1)
C
conic
10 listopada 2009, 15:14
 to się nazywa szybkie działanie rządu.