Rządowy pakiet ustaw zdrowotnych. A koszty?

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewnia, że nowe ustawy poprawią jakość leczenia i skrócą czas oczekiwania na świadczenia medyczne
PAP / slo

Regulacje dot. przekształceń szpitali, skrócenie czasu dochodzenia odszkodowań przez pacjentów, zmiana systemu kształcenia lekarzy, informatyzacja służby zdrowia - to założenia pakietu zdrowotnego, który zarekomendowała w czwartek sejmowa komisja zdrowia.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewnia, że nowe ustawy poprawią jakość leczenia i skrócą czas oczekiwania na świadczenia medyczne. Zdaniem opozycji, pakiet jest chaotyczny i zaszkodzi systemowi ochrony zdrowia.

Projekty ustaw zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe. Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego. Ustawy przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych, likwidację stażu medycznego.

Minister Kopacz podkreśliła w rozmowie z PAP, że dzięki przepisom proponowanym w pakiecie zwiększy się jakość leczenia. - Cała reforma, którą przeprowadzamy, ma przynieść konkretne efekty dla pacjentów. Chcemy, aby system ochrony zdrowia był przyjazny dla pacjenta pod względem dostępności do świadczeń. A więc skrócenie kolejek, bardzo solidne liczenie kosztów w szpitalach, a więc niemarnotrawienie publicznych pieniędzy - powiedziała Kopacz.

Dodała, że nowe przepisy mają przyczynić się do podniesienia jakości leczenia, a także spowodować zwiększenie liczby młodych lekarzy, dzięki zmianie systemu kształcenia. - Leki, szczególnie dla pacjentów przewlekle chorych, będą zdecydowanie tańsze. Polski pacjent będzie dopłacał do leków mniej niż obecnie. Pacjenci będą mogli dochodzić bez sądu odszkodowań, gdy zostanie popełniony błąd w sztuce lekarskiej. Skróci to czas oczekiwania - podkreśliła minister zdrowia.

- Na papierze ustawa o informatyzacji wygląda wspaniale, powiem tylko, że żadne państwo się na taki zakres informatyzacji nie zdobyło, bo go na to nie stać - powiedział szef komisji zdrowia.

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekty ustaw: o działalności leczniczej, o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, o informacji w służbie zdrowia, nowelę ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawę refundacyjną.

W projekcie zachowano przywileje dotyczące czasu pracy pracowników medycznych. Wyjątkiem jest rezygnacja ze skróconej normy czasu pracy dla pracowników zakładów radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej lub prosektoriów. Podkomisja opowiedziała się za tym, aby czas pracy m.in. radiologów i fizykoterapeutów został wydłużony dopiero po trzyletnim okresie przejściowym, czyli od 1 maja 2014 r.

W projekcie tzw. ustawy refundacyjnej wprowadzono urzędowe ceny i marże leków finansowanych przez NFZ. Stałą cenę leku refundowanego Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża - w wysokości 5 proc. (obecnie 8,91 proc.). Oznacza to, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych. Obecnie apteki stosują często promocje na leki finansowane przez NFZ, niektóre z nich można kupić nawet za kilka groszy lub złotówkę.

Natomiast w projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty zlikwidowano Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy oraz staż medyczny. Jednak zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez komisję zdrowia, studenci medycyny mają zdawać Lekarski Egzamin Końcowy, studenci stomatologii - Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym.

Projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia wprowadza możliwość umawiania się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej. Możliwy będzie dostęp do informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach zdrowotnych oraz wymiana danych zawartych w elektronicznej dokumentacji w celu prowadzenia diagnostyki, wystawiania e-recept i e-skierowań.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rządowy pakiet ustaw zdrowotnych. A koszty?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.