Rzeszów: IPN poszukuje grobów ofiar komunizmu

Zamek w Rzeszowie, na którego terenie w czwartek rozpoczął się pierwszy etap badań archeologicznych. (fot. shutterstock.com)
PAP / rj

Na terenie Zamku w Rzeszowie w czwartek rozpoczął się pierwszy etap badań archeologicznych miejsc, gdzie mogą znajdować się groby ofiar komunizmu - poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

- Archeolodzy, antropolodzy i historycy poszukiwać będą szczątków ofiar zbrodni komunistycznych na terenie Zamku w Rzeszowie; straconych i zmarłych w latach 1944 - 1956 - powiedziała Waksmundzka-Szarek.

DEON.PL POLECA

Dodała, że prace prowadzone są przez Samodzielny Wydział Poszukiwań IPN pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, specjalistów z zakresu medycyny sądowej z Wrocławia oraz archeologów z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu.

Jednocześnie IPN zwraca się z prośbą do wszystkich osób, których krewni stracili życie z rąk funkcjonariuszy państw totalitarnych na terenie Rzeszowa i woj. podkarpackiego o zgłaszanie się do rzeszowskiego oddziału IPN w celu udostępnienia materiału genetycznego do badań identyfikacyjnych.

- Istnieje możliwość, że w tym samym miejscu mogą być pochowane zarówno ofiary komunistów jak też Niemców, dlatego apel kierujemy do osób, które straciły bliskich w latach 1939-1956 - dodała Waksmundzka-Szarek.

W okresie okupacji hitlerowskiej oraz w drugiej połowie lat 40. i na początku 50. XX wieku w Zamku więziono działaczy niepodległościowego podziemia. Stamtąd wyruszały m.in. transporty więźniów do niemieckich obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów.

Rzeszowski Zamek był też miejscem wykonywania wyroków śmierci; w latach 1944-52 wykonano tam ponad 400 egzekucji. Obecnie mieści się tam siedziba Sądu Okręgowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzeszów: IPN poszukuje grobów ofiar komunizmu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.