Sejm: Wielka koalicja w obronie krzyża

Sejm: Wielka koalicja w obronie krzyża
Jarosław Gowin liczy, że projekt uchwały podpisze 2/3 posłów (fot. PAP/Paweł Supernak)
Media / zylka

Czy w Polskim sejmie mogą współdziałać bez problemów posłowie różnych partii? Mogą, o ile chodzi o obronę krzyża. Pod projektem uchwały w tej sprawie podpisało się już prawie 200 osób zasiadających w sejmie.

Posłowie bardzo licznie sygnowali wczoraj projekt koła Polska Plus broniący obecności krzyży w miejscach publicznych. Podpisy składali posłowie PO, PiS, PSL, Polski Plus oraz posłowie niezrzeszeni.

– Podpisało się już niemal 80 posłów Platformy – relacjonował wieczorem Jarosław Gowin z PO. – Ale jestem pewien, że zrobi to ponad 100.

Posłowie PiS początkowo odmawiali sygnowania projektu. Powód? Władze partii zakazały im podpisywania się pod projektami innych ugrupowań. Dopiero wczoraj otrzymali esemesy z pozwoleniem.

– To mnie bardzo cieszy – mówi „Rzeczpospolitej” Kazimierz M. Ujazdowski z koła Polska Plus. – Nie zdarza się w innych sprawach, by projekt był sygnowany przez rząd i opozycję – dodaje.

Rzecznik Klubu PiS Mariusz Błaszczak wyjaśnia, że decyzja władz klubu jest realizacją zapowiedzi Lecha Kaczyńskiego z 11 listopada. Prezydent zapewnił wtedy, że Polska sprzeciwia się orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który stwierdził, iż krzyże we włoskiej szkole godzą w wolność wyznania uczniów i naruszają prawo rodziców do wychowania dzieci w zgodzie ze swoim światopoglądem.

Do wieczora pod projektem uchwały podpisało się już ponad 70 posłów PiS, m.in. Zbigniew Girzyński. – Wyrok Trybunału w Strasburgu jest skandaliczny – mówi. – Jestem pewien, że pod uchwałą podpiszą się wszyscy politycy PiS.

A Błaszczak zapowiada, że "senatorowie PiS złożą podobny do sejmowego projekt uchwały w obronie krzyży".

Wnioskodawcy projektu uchwały uważają, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powinien przypomnieć o szczególnym znaczeniu wolności wyznania i prawa osoby ludzkiej do wyrażania tożsamości religijnej ze względu na ich wagę w życiu społeczeństw i wspólnot obywatelskich.

Projekt uchwały krytykuje orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 listopada 2009 roku zakazującego obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech.

Wnioskodawcy postulują, aby Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraził szczególne zaniepokojenie wszelkimi decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny.

W projekcie zawarty jest też apel do parlamentów państw członków Rady Europy o podjęcie wspólnej refleksji nad sposobami ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy.

Gowin liczy, że pod uchwałą podpisze się ponad dwie trzecie posłów. – Pokazałoby to, że sprzeciw wobec wyroku Trybunału jest w Polsce powszechny i niezależny od politycznych sympatii – mówi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm: Wielka koalicja w obronie krzyża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.