Senat kontra Senat - na boisku
Senatorowie Rzeczypospolitej i przedstawiciele senatów szkół wyższych po raz czwarty spotkają się na piłkarskim boisku, by rozegrać mecz, z którego dochód zostanie przekazany na cel charytatywny. Mecz "Senat kontra Senat" odbędzie się w piątek w Sosnowcu.
Składy obu drużyn i szczegóły organizacji tegorocznego spotkania przedstawiono podczas wtorkowej konferencji prasowej. Meczom "Senat kontra Senat" przyświeca szczytny cel - środki finansowe zebrane podczas meczu zasilą XXIV edycję Śląskiego Funduszu Stypendialnego im. Adama Graczyńskiego.
W tym roku mecz odbędzie się na Stadionie Ludowym w Sosnowcu. W drużynie naukowców wystąpią m.in. rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach prof. Zbigniew Waśkiewicz oraz wielu innych naukowców, także spoza Górnego Śląska - Politechniki Krakowskiej, Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego.
Drużyny wejdą na murawę z orkiestrą górniczą, maskotką Uniwersytetu Śląskiego - Usiołkiem i w towarzystwie zawodników drużyny Klubu Futbolu Amerykańskiego "Zagłębie" Steelers Interpromex. Przed meczem wystąpi Krzysztof Cugowski - senator VI kadencji. Składy obu drużyn zaprezentuje Andrzej Zydorowicz, dziennikarz sportowy, który przed laty komentował mecze piłki nożnej w telewizji, a obecnie jest katowickim radnym. Na trybunach zasiądą m.in. uczniowi szkół i dzieci z sosnowieckich domów dziecka.
Naukowcy i politycy staną do rywalizacji już po raz czwarty. Wynik sportowy jest drugorzędny. Chodzi przede wszystkim o spotkanie, jego charytatywny wymiar, a także wspomnienie dziennikarki i wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. To ona zainicjowała rozgrywki senatorów z przedstawicielami uczelni. Jeszcze przed piątkowym meczem naukowcy i politycy złożą kwiaty na grobie Bochenek w Katowicach.
Po raz pierwszy mecz "Senat kontra Senat" rozegrany został w 2008 roku, a zebrane środki finansowe przekazano wtedy na pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu oraz wybudowanie pierwszej w Polsce kliniki przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Sukces udało się powtórzyć dwa lata później, kiedy to wsparto XX jubileuszową Edycję Śląskiego Funduszu Stypendialnego im. Graczyńskiego. Dzięki ofiarności darczyńców Fundacja przyznała stypendia naukowo-socjalne o wartości blisko 900 tys. zł i dzięki temu pomogła prawie 600 mieszkańcom województwa śląskiego w zdobyciu wyższego wykształcenia.
Skomentuj artykuł