Senat m.in. o darmowych lekach

Senat m.in. o darmowych lekach
(fot. takacsi75 / Foter / CC BY 2.0)
PAP / kn

Bezpłatne leki refundowane dla osób po 75. roku życia i z najniższą emeryturą lub rentą - przewiduje senacka inicjatywa nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, którą Senat ma się zająć na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu.

Senatorowie omówią też m.in. ustawy o policji i upadłości konsumenckiej.
Z inicjatywą przyznania wszystkim emerytom i rencistom bezpłatnych leków wystąpiło do Senatu Stowarzyszenie "Dzieci wojny" oraz dwie osoby prywatne. Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przygotowała senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, ograniczając jednak to prawo do osób po 75. roku życia i o najniższych świadczeniach.
Zmian dotąd nie popierał resort zdrowia, uznając, że nie ma możliwości weryfikacji faktycznych dochodów osób pobierających najniższe emerytury czy renty.
Poza tym senatorowie zajmą się pakietem ustaw, uchwalonych w końcu czerwca przez Sejm. Jest wśród nich nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, wyłączająca spod egzekucji sądowej przedmioty niezbędne dłużnikowi ze względu na niepełnosprawność jego lub członków jego rodziny. 
Jest także nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, rozszerzająca "zasadę jednego okienka" przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Ustawa zakłada m.in., że "zasadą jednego okienka" objęty będzie szerszy niż dotąd krąg podmiotów, upraszcza procedury nadawania NIP i numeru REGON, skraca o około 17 dni czas oczekiwania na możliwość rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Senat zajmie się także nowelizacją Prawa upadłościowego i naprawczego, zakładającego tzw. upadłość konsumencką. Nowelizacja przewiduje, że osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, które nieumyślnie wpadły w kłopoty finansowe, będą mogły łatwiej ogłosić upadłość, co pozwoli im na rozpoczęcie nowego rozdziału z czystą kartą.
Z kolei ustawa o policji, która także będzie przedmiotem obrad Senatu, zakłada, że Centralne Biuro Śledcze zostanie wyłączone ze struktur Komendy Głównej Policji i powstanie nowa jednostka - Centralne Biuro Śledcze Policji. Będzie to wyspecjalizowana jednostka organizacyjna policji o ogólnokrajowym zasięgu działania, której szef otrzyma podobne uprawnienia jak komendanci wojewódzcy.
Senat zajmie się również nowelizacją ustawy, mającą spowodować obniżenie kosztów realizacji programu wieloletniego dotyczącego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu o ponad 54 mln zł i przedłużenie czasu jego realizacji do 2017 roku.
W programie obrad jest też nowelizacja ustaw podatkowych, mająca pomóc w zwalczaniu szkodliwej konkurencji ze strony tzw. rajów podatkowych, bo wprowadzająca opodatkowanie dochodów z kontrolowanych spółek zagranicznych. 
Senatorowie zajmą się ratyfikacjami kilku umów międzynarodowych, a także wysłuchają informacji o orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego w 2013 roku oraz informacji o działalności Krajowej Rady Sądownictwa w tym samym roku.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Senat m.in. o darmowych lekach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.