Senat przyjął ustawę o TK - z poprawkami

(fot. PAP / Leszek Szymański)
PAP / ml

Senat przyjął w czwartek z poprawkami nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejm ma rozpatrzeć poprawki izby wyższej.

Za przyjęciem całej ustawy głosowało 66 senatorów, 29 było przeciw. Część senatorów przyjęła wyniki głosowania okrzykami: "Konstytucja!". Wcześniej w głosowaniu przepadł wniosek PO o odrzucenie całej ustawy.
Przyjęto m.in. poprawki: by prezydent nie mógł wnosić o rozpatrzenie sprawy w TK poza kolejnością wpływu; by skreślić wymóg zgody prezydenta na usunięcie sędziego z TK, jeśli tak orzekł sąd dyscyplinarny TK; by prezydent powoływał prezesa TK spośród trzech kandydatów, a nie "co najmniej trzech"; by prezes TK mógł pominąć zasadę badania spraw w kolejności wpływu, gdy chodzi o ochronę wolności, praw obywatela, bezpieczeństwa państwa i porządku konstytucyjnego - co na wniosek 5 sędziów mógłby rozważyć ponownie; by wydrukować wyroki TK wydane przed 20 lipca - z wyjątkiem tych dotyczących aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą (co oznacza m.in., że nie będzie publikowany wyrok TK z 9 marca).
Senat odrzucił poprawki PO, m.in., by środowiska prawnicze mogły wyłaniać kandydatów do TK; by skreślić zapis, że prezes TK ma dopuścić do orzekania trzech sędziów wybranych w grudniu ub.r.; by pełny skład TK liczył 9 sędziów; by czterech sędziów TK nie mogło blokować wydania wyroku nawet przez pół roku; by to prezes TK zarządzał publikację wyroku TK, a nie premier; by w sprawach niezakończonych stosować nie nową ustawę, ale tę z 2015 r.; by ustawa weszła w życie w 1 stycznia 2017 r., a nie w dwa tygodnie od jej ogłoszenia.
Uchwalona przez Sejm 7 lipca, po burzliwych obradach, ustawa zakłada m.in., że pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości. Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw, ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu prezydenta RP, zgodność z konstytucją działalności partii politycznych. Konstytucyjność ustaw mają badać składy 5-osobowe. Składy 3-osobowe badałyby m.in. konstytucyjność innych aktów normatywnych, np. rozporządzeń. Orzeczenia we wszystkich składach zapadałyby zwykłą większością głosów. TK ma badać wnioski w kolejności ich wpływu - wyjątki to badanie weta prezydenta, ustawy budżetowej i o TK, przeszkody w pełnieniu urzędu przez prezydenta i sporu kompetencyjnego organów władzy.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Senat przyjął ustawę o TK - z poprawkami
Komentarze (23)
WDR .
22 lipca 2016, 05:37
"BEZ niezależnego TK nasz kraj będzie dytaturą." Dlatego PO wraz z Rzeplińskim przygotowali plan przejęcia całego TK dla siebie. Nawet kupili głosy sejmowe od SLD w zamian za stanowisko sędziego TK. W ogóle demokracja w Polsce jest tylko wtedy kiedy rządzi Familia, wszędzie, a wszystkie media mówią to co się głosi w imperium medialnym Adama Michnika, a "gówniarze z internetu" nie przeszkadzają (BTW Internet to największe przekleńswo Familii), a interesy można załatwiać na cmentarzach.
22 lipca 2016, 13:10
Czemu sie wściekasz? Czyżby to było nie w smak opcji, która chce doprowadzić do dykratury. Sądziesz, ze mały dyktatorek będzie tupał nóżkami?
WDR .
22 lipca 2016, 02:34
Kamil Zaradkiewicz
AB
Aleksander Borowski
22 lipca 2016, 00:57
A co z osobą, która dopuściła się przestępstwa urzędniczego odmawiąjąc publikacji wyroku TK? Czy jest godna piastować nadal swój urząd?Kiedy prezydent RP przystąpi do realizowania swoich konstytucyjnych obowiązkow w sprawie odbierania przysięgi od sędziow?
21 lipca 2016, 18:24
Cały czas zachodzę w głowę. Jak przepchnięto kolanem ustawę 22 grudnia 2015, to krajowe instytucje i autorytety prawne wskazywały na wady przyjętych rozwiązań. Ale władza była całkowicie zabetonowana, albo ze strony establishmentu leciały wyzwiska i obelgi o gorszym sorcie czy o takich, co chcą "ojczyzny dojnej". Ale jak krytyka doszła z zewnątrz, ze strony Unii Europejskiej, która dysponuje ogromnymi fundaszami, albo ze strony prezydenta USA, j który dysponuje potężną armią, to władza od razu zaczęła mięknąć.  To po prostu typowa murzyńskość nowej władzy, dla Polaków pogarda, wyzwiska i obelgi, a jak nadziane wujki z Zachodu, to władza od razu pada na kolana i przymila się. Witamy w Europie Wschodniej.
Z
zorro
21 lipca 2016, 21:33
czy murzyńskość polskiej władzy objawia się szukaniem kompromisu z opozycją, czy raczej zgodą na odcięcie portu w Szczecinie rurą niemiecko - ruską, albo zgodą na zakup najdroższego gazu od putina? jeśli pomoc państwa dla wielodzietnych rodzin, albo nazwanie kolaborantów i zdrajców oceniasz jako pogardę, to ci współczuję, bo trzeba być całkowicie zmanipulowanym przez PO, by tak uważać. nie dostrzegłem u rządzących żadnego padania na kolana przed "wujkami z Zachodu". kiedyś Prezydent Duda co prawda uklęknął, by podnieść porwaną przez wiatr Hostię, ale to pewnie nie o takie ci klękanie chodzilo? innego nie widziałem.
22 lipca 2016, 13:12
Szukaniem jakiego kompromisu? Trzeba respektować prawo, a nie go najpierw łamać a nastepnie szukać kompromisu tzn. ustalić jak daleko to prawo będzie można łamać.
Z
zorro
21 lipca 2016, 17:25
za przyjęciem ustawy o TK byli nawet niektórzy senatorowie z PO i jedyny z PSL. drogi @lleszek "siły z zewnątrz" zapewniam cię mają Polaków w nosie. oni chcą jedynie zadbać o swoje interesy, które mogą zostać zablokowane przez ustawy rządu PiS. dlatego zależy im by TK prawie w całości z nadania PO blokował naprawę naszego państwa. barack hussein obama popiera środowiska lgbt, śluby homoseksualne, aborcje, więc jaki to dla nas autorytet? zresztą u siebie ma identyczny problem ze swoim trybunałem. dosyć już tego fałszywego dbania o nasze sprawy. dla mnie ta cała rozpacz niemców, rusków, czy innych "demokratów" oznacza, że wreszcie Polacy rządzą się sami, a nie są rządzeni przez marionetki obcych mocarstw.
AB
Aleksander Borowski
22 lipca 2016, 01:14
Na razie rządy PIS sprowadzają się do łamania Konstytucji i zaciągania pożyczek na cele socjalne.Lud ich wybrał ale czy muszą łamać prawo z tego powodu.Mogą je zmienić.TK też mogą wymienić ale wymaga to czasu. W TK, w początkach władzy PIS, byli  przecięż śędziowie wybrani w czasach władzy PIS i głosami PIS(kadencja trwa 9 lat np. śedzia Biernat).W czasach rządów PO nikt z tego powodu nie walczył z TK.Podobnie w czasach rządów SLD nikt nie zwalczał TK z tego powodu ,że byli w nim sędziowie wybrani przez inny sejm.Tu nie chodzi o to kto ma ludzi w TK ale o niezależność TK.BEZ niezależnego TK nasz kraj będzie dytaturą.
AB
Aleksander Borowski
22 lipca 2016, 01:17
I wtedy 500+ nie bedzie potrzebne żeby przyciądnąć wyborców, bo wolnych wyborów już nie będzie.
AB
Aleksander Borowski
22 lipca 2016, 01:22
Po likwidacji TK przyjdzie czas na niezależne media.Wszystkie media będa głosićto samo.Potem zlikwidują partie opozycyjne.Z czasem Rada PIS przejmie funkcję sejmu ,a sejm zlikwidują.
WDR .
22 lipca 2016, 05:27
Brzmi jak Polska lat 90-tych pod rządami Gazety Wyborczej. Nigdy więcej!
22 lipca 2016, 13:14
Recytujesz propagande PiS z należytą starannością.  Warto sie jadnak zastanowić zanim się zacznie powtarzać jakieś durnoty
22 lipca 2016, 21:03
Wolisz żeby brzmiało jak w latch 30-ych w Niemczech. 
21 lipca 2016, 10:24
Na pewno ta ustawa oznacza ogromny postęp w stosunku to surrealistycznej ustawy przyjętej 22 grudnia 2015. Ale dlaczego potrzebne były naciski Unii Europejskiej i prezydenta Obamy aby Kaczyński w końcu poszedł po rozum do głowy ? Dlaczego siły z zewnątrz muszą bronić Polaków przed państwem Dudy i Kaczyńskiego.
Kamil Trojanowski
21 lipca 2016, 11:07
A po co lleszek były machloje i próba grzebania przy ustawie w czerwcu 2015r, gdzie wówczas byli obrońcy demokracji? Latwo jest krytykować i naprawiac swiat czyimiś rękami, samemu rzucac kłody pod nogi. Ustawa z cerwca 2015 bo od niej wszystko sie zaczeo, była próba naruszenia trójpodziału władzy to była prawdziwe zagrożenie konstytucji, dajc uprawneinia odwołana głowy Państwa TK rozbudowaujc ich uprawneinia ponad to co daje Konstytucja, dlatego kazda proba jej postrzymania, także ta z grudnia warta była wszystkiego.
21 lipca 2016, 11:46
@m_atrix Były zupełnie niepotrzebne, w tym się zgadzamy. Naturalnym rozwiązaniem problemu z tym "grzebaniem" jest zgłoszenie tej Ustawy do TK i poczekanie na rozstrzygnięcie, a nie podejmowanie działań których dokonało PiS (czyli wykorzystanie pretekstu do spacyfikowania TK). TK (po perturbacjach jak zgłoszenie a następnie wycofanie skargi do TK przez PiS i zgłoszenie własnej Ustawy do TK przez PO) orzekło niezgodność z prawem w zaresie wyboru dwóch sędziów. W praworządnym kraju nastąpiłby powtórny wybór 2 sędziów. I po sprawie. W czym więc dostrzegasz problem? Ja dostrzegam go w tym, że PiS nie czekając na wyrok TK, na dwa dni przed jego ogłoszeniem (albo dzień jeśli liczyć czas od nocnych obrad) Wybiera wszystkich 5 swoich kandydatów uchylając Uchwałę sejmu poprzedniej kadencji, a PAD przyjmuje od nich ślubowanie tej samej nocy. W ten sposób dokonuje zamachu stanu na TK. Potem okazuje się, że nocna Uchwała jest niezgodna z prawem ale fakty dokonane już zaszły.  Oceń więc kto łamie prawo i kto dokonuje działań niezgodnych z prawem.  "dlatego kazda proba jej postrzymania, także ta z grudnia warta była wszystkiego" Popierasz zamach stanu?
21 lipca 2016, 13:35
zamachem stanu jest postawa pana rzeplińskiego.
21 lipca 2016, 15:43
Tylko wg. wyznawców PiS. Pozastała część świata (tak, tak, świata .... co dało się dostrzec w wypowiedziach i artykułach ludzi na całaym świecie w tym także uwadze Obamy do PADa podczas ich konferencji prasowej) wie jak jest naprawdę, potrafi to ocenić i głosno o tym mówi. Niestety zaślepienie wyznawców PiS jest niebywałe.
21 lipca 2016, 16:50
~Bazyli, a na Jamajce też już wiedzą, że szef polskiego TK pisze ustawy dla samego siebie?
22 lipca 2016, 13:23
Na Jamajce Ci którzy interesują się polityką międzynarodową także wiedzą, że w Polsce dochodzi do łamania kostytucji przez polski rząd oraz polskiego Prezydenta. Wiedzą, że Polska zmierza do dyktatury.  Rzepilński nie pisła ustawy a jedynie opiniował jej fragmenty. Wiem, że to Cie dziwi, bo rząd PiS nie opininuje jakiejkolwiek ustawy z kimkolwiek. Tak omijają prawo, aby nie musieli z kimkolwiek ich opiniować (oczywiście poza Rydzykiem).
22 lipca 2016, 21:23
to nawet na Jamajce prenumerują szmatławą Gazetę? współczuję Jamajczykom zatroskanym "łamaniem konstytucji 3 maja" jak stwierdził pan petru.
23 lipca 2016, 14:06
Tą informację podaje każda poważna gazeta na świecie. Mówiąc powżna nie mam na myśli "W sieci", "W polityce" "Nasz Dziennik" ani "Do Rzeczy" ani tym bardziej "Gazety Polskiej". Tych nikt powazny nie czyta, bo tam jedynie jest propaganda i to niskicj lotów dla malutkich rozumków tzw. "partiotów".