Senat wznowił obrady; zajmie się wnioskiem prezydenta o przeprowadzenie referendum

Senat wznowił obrady; zajmie się wnioskiem prezydenta o przeprowadzenie referendum
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / ms

Senat w środę po godz. 10. wznowił obrady. Senatorowie będą debatować nad wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy ws. przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego dot. zmian w konstytucji. W porządku obrad jest także nowela Kodeksu wyborczego dotycząca wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Brak rekomendacji dla Senatu

Projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w dniach 10-11 listopada 2018 roku, dotyczącego zmian w konstytucji został złożony w Senacie w ubiegły piątek.

Referendum ogólnokrajowe może być zarządzone przez prezydenta za zgodą Senatu. We wtorek senacka komisja ustawodawcza nie zarekomendowała wyrażania przez Senat zgody na zarządzenie przez prezydenta referendum ws zmian w konstytucji.

Wniosek o to, by nie rekomendować Senatowi wyrażenia zgody na referendum złożyli na posiedzeniu komisji senatorowie PO. W głosowaniu wniosek poparło czterech członków komisji przy dwóch głosach przeciwnych i sześciu wstrzymujących się. Podczas wcześniejszej debaty, głosu nie zabrali przedstawiciele zrzeszającego senacką większość klubu PiS.

Później we wtorek odbyło się posiedzenie senackiego klubu PiS, którego głównym tematem był wniosek prezydenta ws referendum i na którym nie podjęto decyzji ws. inicjatywy Andrzeja Dudy.

Jakie pytania?

Prezydent zaproponował, by w referendum padło 10 pytań, m.in. o to, czy Polacy są za uchwaleniem nowej konstytucji, czy są za systemem prezydenckim, gabinetowym czy pozostawieniem obecnego modelu.

Wśród pytań są też te o konstytucyjne zagwarantowanie nienaruszalności praw rodziny do świadczeń z programu 500 plus, prawa do emerytury nabywanego w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Prezydent chce też spytać w referendum obywateli czy są za konstytucyjnym unormowaniem wyborów posłów na Sejm RP: w jednomandatowych okręgach wyborczych (system większościowy), w wielomandatowych okręgach wyborczych (system proporcjonalny), czy za połączeniem obu systemów (system mieszany).

Głosowanie nad przyjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum jest zaplanowane na środę. Jak mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski, po debacie nad wnioskiem prezydenta zarządzona zostanie przerwa, a następnie odbędzie się głosowanie.

Głosowanie w dniu odzyskania niepodległości

Do wyrażenia przez Senat zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. PiS w 100-osobowym Senacie ma większość - 63 senatorów; PO ma 30; pozostałych siedmiu to senatorowie niezrzeszeni.

Przed rokiem, 3 maja Andrzej Duda zaproponował, by w 2018 roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się referendum, które da odpowiedź na pytanie jakich zmian w konstytucji chcą Polacy.

Politycy PiS wielokrotnie mówili, że choć sam pomysł dyskusji nad konstytucją im się podoba, to proponowana przez prezydenta data referendum jest problematyczna dla ich obozu politycznego.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek wskazywała, że trudno będzie połączyć referendum ws. konstytucji z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości 11 listopada. Wskazywała też na trudności w związku wyborami samorządowymi, które mają się odbyć tej jesieni.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

W porządku obrad Senatu jest też m.in. uchwalona w ub. tygodniu przez Sejm nowelizacja Kodeksu wyborczego, wprowadzająca zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z nowelą, w wyborach do PE każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do PE.

Obecnie nie ma określonej liczby europosłów wybieranych w konkretnym okręgu; głosowanie w wyborach do PE odbywa się według systemu proporcjonalnego, w którym głosy oddane na poszczególne listy przeliczane są na mandaty metodą d’Hondta w skali całego kraju.

Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy kandydatów, zaś mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.

Zmiana w dystrybucji paliw

Senatorowie mają się też zająć nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej, która zakłada, że najgorszej jakości paliwa, jak muły węglowe i flotokoncentraty, zawierające mniej niż 85 proc. węgla kamiennego, mają zniknąć z obrotu detalicznego.

Senat ma ponadto omówić m.in. nowelizację ustawy m.in. o partnerstwie publiczno-prywatnym, który zakłada m.in. dopuszczenie udzielania przez samorządy dotacji celowych dla partnerów prywatnych na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji związanych z realizacją zadań samorządowych (obecnie takie dotacje są dopuszczalne tylko dla podmiotów niedziałających dla zysku), a także możliwość realizacji projektów PPP przez tzw. spółkę córkę partnera prywatnego, która nie uczestniczyła w przetargu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Senat wznowił obrady; zajmie się wnioskiem prezydenta o przeprowadzenie referendum
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.