Sprawdź, co to jest - "koperta życia"

Sprawdź, co to jest - "koperta życia"
(fot. Kevin Steinhardt / flickr.com / CC BY)
PAP / drr

Gmina Gogolin rozdaje starszym lub chorym mieszkańcom tzw. koperty życia. Z nich ratownicy medyczni dowiedzą się w razie interwencji na co dana osoba choruje, jakie leki przyjmuje albo na co jest uczulona. Koperty mają być przechowywane w lodówce.

"Koperta na jesień życia", zwana w skrócie kopertą życia, jest plastikowa, zamykana na zatrzask i oznakowana specjalną naklejką z nazwą. W niej znajduje się blankiet ankiety, którą trzeba wypełnić. Jest w nim miejsce na wpisanie imienia i nazwiska, numeru PESEL, kontaktu do bliskich, których należy powiadomić w razie interwencji medycznej oraz przejrzysta tabelka, w której należy wpisać swoje choroby, przyjmowane stale leki - ich nazwy i dawki, oraz ewentualne uczulenia czy inne ważne z medycznego punktu widzenia informacje.

DEON.PL POLECA

Naczelnik wydziału zdrowia i polityki społecznej urzędu miasta w Gogolinie Zygfryda Kuflik zastrzegła, że dane wpisane w kopercie będą ważne przez rok. Trzeba je też aktualizować w miarę potrzeb. "Podpowiadamy też tym, którzy odbierają od nas koperty, że mogą do nich włożyć np. informację od lekarza czy ostatni wypis ze szpitala" - dodała naczelniczka z Gogolina.

Kuflik zapewniła, że chętnych na koperty nie brakuje. Póki co samorząd przygotował ich tysiąc, bo - jak wyliczyli urzędnicy - na terenie gminy mieszka ok. 900 osób powyżej 65 roku życia. Zgłaszać się po koperty mogą jednak nie tylko seniorzy, ale też np. osoby przewlekle chore. Od wtorku, gdy zaczęto rozdawać koperty, do piątku w 12-tysięcznej gminie rozeszło się ich ponad 300. Naczelnik wydziału zdrowia zapewniła, że jeśli kopert zabraknie, to gmina zamówi kolejną partię.

W zestawie - prócz koperty i ankiety - jest też kolorowa naklejka z napisem "Tu jest koperta na jesień życia". Trzeba ją przykleić na lodówce, bo - jak założyli gogolińscy urzędnicy - właśnie tam powinien być przechowywany zestaw. "Lodówka to takie urządzenie, które dziś jest w zasadzie w każdym domu. Zazwyczaj w kuchni, w widocznym miejscu. Ratownicy, którzy przyjadą na miejsce na pewno ją znajdą. A w niej informacje niezbędne do szybkiego i skutecznego udzielenia pomocy" - wyjaśniła Kuflik.

Bo gogolińska koperta życia właśnie temu ma służyć - sprawniejszej pomocy w razie zasłabnięcia starszej, schorowanej czy samotnej osoby.

Zdaniem dyrektora Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego (OCRM) Ireneusza Sołka pomysł gminy Gogolin wart jest naśladowania. W rozmowie podkreślił, że takie informacje umieszczone w wiadomym lub widocznym miejscu z pewnością pomogą ratownikom w udzielaniu pomocy, gdy dojadą na ewentualną interwencję. "Dzięki temu szybciej można będzie rozpoznać chorobę i podać właściwe leki. Z pewnością informacje te przydadzą się też przy przyjmowaniu do szpitala" - dodał.

Inicjatywa Gogolina to pomysł wzorowany na bliźniaczym tzw. pudełku życia z Wejherowa (Pomorskie), ale nieco zmodyfikowany. Naczelnik Kuflik zapewniła, że nie jest zbyt kosztowny dla samorządowego budżetu. Wyliczyła, że cały projekt - z przygotowaniem i drukiem kopert, informujących o akcji plakatów i specjalnych ulotek, które wyjaśniają czym jest koperta życia i jak ją wypełnić - to koszt ok. 3 tys. zł. Dodała, że o akcji szczegółowo poinformowano placówki zdrowia i ratowników pogotowia obsługujących gminę Gogolin.

Mieszkańcy mogą odbierać koperty - wydawane bezpłatnie - w Urzędzie Miejskim, Gminnym Ośrodku Zdrowia, Ośrodku Pomocy Społecznej oraz u sołtysów w sołectwach na terenie gminy. Zestawy będą też rozdawane podczas akcji prozdrowotnych i dostarczane przez pracowników socjalnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sprawdź, co to jest - "koperta życia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.