Strona www o śledztwie ws. katastrofy

(fot. npw.gov.pl)
PAP / drr

Naczelna Prokuratura Wojskowa uruchomiła stronę internetową poświęconą śledztwu w sprawie katastrofy smoleńskiej prowadzonemu przez warszawską wojskową prokuraturę okręgową. Odnośnik do strony znajduje się na głównej witrynie NPW.

Na stronie www.npw.gov.pl w zakładce "Katastrofa smoleńska" znalazły się m.in. syntetyczne informacje o uwarunkowaniach prawnych prowadzonego postępowania, niektórych spośród uzyskanych opinii i ekspertyz, przedmiotach i rzeczach osobistych ofiar katastrofy, a także czynnościach procesowych dokonanych na miejscu tragedii.

Prokuratura wojskowa zamieściła także statystyczne informacje dotyczące współpracy międzynarodowej i wizyt polskich prokuratorów w Rosji oraz rosyjskich w Polsce. Wynika z nich m.in., że do Rosji skierowanych zostało do tej pory 11 wniosków o pomoc prawną - w ramach ich realizacji rosyjska prokuratura przekazała Polsce 61 tomów akt. Ponadto - jeszcze w 2010 i 2011 r. - trzy wnioski wysłano do Białorusi, jeden do USA i jeden do Danii.

Z kolei Rosjanie przesłali do tej pory do Polski 19 wniosków o pomoc prawną. W ramach ich realizacji - jak wynika z przedstawionych danych - Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała dotychczas do Rosji 115 tomów akt.

Na stronie dostępne są także stenogramy z nagrania rozmów z kokpitu Tu-154M. Stenogramy te - wraz z głównymi wnioskami z opinii biegłych z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych - prokuratura ujawniła w styczniu.

Na temat informowania opinii publicznej o przebiegu śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej mówił na początku maja podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka prokurator generalny Andrzej Seremet. - Zdaję sobie sprawę, że z punktu widzenia oczekiwań społecznych informacja na temat przebiegu śledztwa smoleńskiego nie jest wystarczająca (...) stosowne komunikaty, stosowne oświadczenia są zamieszczane na stronach internetowych PG i NPW, ale wiem, że to jest forma, która nie jest do końca satysfakcjonująca - zaznaczał szef prokuratury.

Seremet dodał wówczas, że prokuratura pracuje nad tym, aby "sformułować coś w rodzaju biuletynu śledztwa smoleńskiego, w którym znalazłby się swego rodzaju bilans do tej pory wykonywanych czynności i zamierzeń; w takim zakresie, w jakim będzie to możliwe".

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo już w dniu tragedii, 10 kwietnia 2010 r. Jest ono prowadzone w sprawie "nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie samolotu TU-154 Sił Powietrznych RP, numer boczny 101, w tym prezydent RP, pan Lech Kaczyński oraz członkowie załogi". Obecnie śledztwo jest przedłużone do 10 października.

W sierpniu 2011 r. wojskowa prokuratura postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych dwóm oficerom, którzy w 2010 r. zajmowali dowódcze stanowiska w ówczesnym 36. specpułku. Chodzi o organizację lotu Tu-154M w zakresie wyznaczenia i przygotowania załogi samolotu. Podejrzani nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień.

Nadal działa też strona internetowa badającej okoliczności katastrofy smoleńskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Komisja - kierowana przez ówczesnego szefa MSWiA Jerzego Millera - w lipcu ubiegłego roku opublikowała raport końcowy ze swych prac. Raport ten, wraz z załącznikami i protokołem z badań oraz innymi informacjami i dokumentami, zamieszczony jest na stronie KBWLLP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Strona www o śledztwie ws. katastrofy
Komentarze (4)
L
leszek
19 czerwca 2012, 17:43
 A zgadza się. Tam chodzi nie o korsarza ( po rosyjsku корсар), tylko o Корсаж - co jest z francuskiego i znaczy tylko co po polsku gorset.
jazmig jazmig
19 czerwca 2012, 17:16
Leszek:Jak prokuratura nie może ustalić przez jakię żet/rzet się pisze "Korsaż" to co myśleć o pozostałych osiągnięciach ?To jest tłumaczenie z języka rosyjskiego, a w języku rosyjskim nie ma głoski 'rz'. Znaczenie tego słowa w jęz. polskim nie jest w tym przypadku uzasadnieniem, do zastosowanie polskiej pisowni.
O
obserwator
19 czerwca 2012, 13:58
Jak prokuratura nie może ustalić przez jakię żet/rzet się pisze "Korsaż" to co myśleć o pozostałych osiągnięciach ? A ty co bawisz się we wredną nuaczycielkę polskiego? Słyszałeś o dysortografii może? A tak poza tym ortografia wcale nie musi iść w parze z inteligencją. Typowy przykład: Jak kij się chce znaleźć... Gratuluję
L
leszek
19 czerwca 2012, 11:46
 Z dokumentu dostępnego na tej stronie: -------------------------------- WS1 – mężczyzna, posługujący się sygnałem wywoławczym Korsaż; WS2 – mężczyzna; WS3 – mężczyzna; WS4 – mężczyzna; -------------------------------- Jak prokuratura nie może ustalić przez jakię żet/rzet się pisze "Korsaż" to co myśleć o pozostałych osiągnięciach ?