Świat cyfrowy jest szansą i wyzwaniem

Świat cyfrowy jest szansą i wyzwaniem
(fot. kenfagerdotcom / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
PAP / mh

O szansach i wyzwaniach świata cyfrowego jako źródła informacji historycznej mówił w sobotę historyk i dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) Marcin Bochenek podczas II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski w Krakowie.

Zdaniem Bochenka świat cyfrowy, który tworzą urządzenia, umożliwiające odbiorcy dostęp do internetu, np. komputery, tablety, telefony komórkowe, nigdy nie zastąpi świata realnego. Jednak to internet, a nie książka, jest coraz popularniejszym źródłem wiedzy.

Bochenek ostrzegł, że historię w internecie tworzą nie tylko zawodowi znawcy przeszłości, ale i amatorzy, stąd wiedza historyczna online nie zawsze jest wiarygodna. "Zadaniem profesjonalnych historyków jest weryfikacja tej wiedzy. Historyk odpowiada za prawdę" - zaznaczył podczas sobotniego wystąpienia w Auditorium Maximum UJ.

Dodał, że Wikipedia, która - według niego - już wyparła Encyklopedię Britannicę, jest jednym z najcenniejszych źródeł informacji. "Błędy w niej są relatywnie korygowane, ale odbiorca nie powinien na niej bezkrytycznie polegać. Dzięki Wikipedii nawet amator może być naukowcem" - powiedział.

DEON.PL POLECA

Bochenek stwierdził, że za sprawą internetu współczesny człowiek otrzymuje mnóstwo komunikatów, nie zawsze prawdziwych. "W Polsce trzeba zająć się edukacją medialną, aby społeczeństwo umiało selekcjonować informacje, odróżniać wiarygodne, od fałszywych" - dodał.

Wyzwaniem dla historyków jest odpowiednie komunikowanie się z odbiorcą, aby ten mógł łatwo i poprawnie zrozumieć historię. Jednak - jak zauważył dyrektor NASC - część historyków musi zdać sobie sprawę, że "współczesny odbiorca jest inny niż kiedyś". Aby wykorzystać ten - według Bochenka - fantastyczny czas do popularyzowania wiedzy historycznej niektórzy historycy muszą się przełamać i otworzyć na nowoczesne technologie.

Do zalet internetu jako źródła wiadomości należy m.in: szybkość, dostępność przez całą dobę, różnorodność informacji. Portal youtube oraz portale społecznościowe: Facebook, Twitter, dobrze wykorzystane oraz merytorycznie kontrolowane przez historyków, mogą być - zdaniem Bochenka - znaczącym źródłem historycznym.

II Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski zorganizował, we współpracy z Muzeum Historii Polski, krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Świat cyfrowy jest szansą i wyzwaniem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.