Szef KPRM: rząd przyjmie dziś projekt ws. komisji ds. pedofilii i zostanie on "niezwłocznie skierowany do Sejmu"
Rząd powinien dziś przyjąć projekt ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania przypadów pedofilii, po czym zostanie on "niezwłocznie skierowany do Sejmu" i na najbliższym posiedzeniu przyjęty - powiedział we wtorek rano w TVN24 Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jak poinformował Michał Dworczyk, Rada Ministrów powinna dziś przyjąć projekt ustawy o powołaniu komisji, który "zostanie niezwłocznie skierowany do Sejmu i - to oczywiście są już decyzje Marszałka Sejmu i prezydium - mam nadzieję, że jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu zostanie przeprocedowany".
Komisja powołana ustawą "będzie badała przypadki przypadki pedofilii niezależnie od środowiska i czasu, kiedy te skandaliczne, przestępcze sytuacje miały miejsce" - poinformował szef KPRM.
Pytany przez prowadzącego rozmowę, czy tak szeroki zakres prac komisji nie oznacza, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości pozbawia Kościół w Polsce możliwości oczyszczenia się, wyeliminowania ze swojego środowiska księży pedofili", Dworczyk odpowiedział, że "absolutnie tak na to nie patrzy".
- Uważam, że Kościół musi zmierzyć się z tym problemem, który jest problemem realnym, ale uważam również, że we wszystkich innych grupach zawodowych - jeżeli ten problem istnieje - także powinien być on rozwiązany i również nie powinno się go zamiatać pod dywan, nawet jeśli to dotyczy celebrytów, osób znanych, czy takich, które można by sobie wyobrazić, że powinny być chronione jakimś immunitetem".
W opinii rządu, powstanie komisji ma zapewnić "skuteczną i adekwatną" reakcję organów państwa, a także organizacji pozarządowych, instytucji prowadzących działalność edukacyjną, opiekuńczo-wychowawczą, kulturalną i związaną z wypoczynkiem i leczeniem, a także samorządów zawodowych, Kościołów oraz związków wyznaniowych, w tym kościelnych osób prawnych, na przypadki zgłaszania przestępstw pedofilskich.
W ub. tygodniu KPRM poinformowała, że powstająca komisja z uwagi na charakter swoich zadań ma być niezależna od organów władzy publicznej.
Skomentuj artykuł