Szef KPRM: rząd przyjmie dziś projekt ws. komisji ds. pedofilii i zostanie on "niezwłocznie skierowany do Sejmu"

Szef KPRM: rząd przyjmie dziś projekt ws. komisji ds. pedofilii i zostanie on "niezwłocznie skierowany do Sejmu"
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
10 miesięcy temu
KAI / sz

Rząd powinien dziś przyjąć projekt ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania przypadów pedofilii, po czym zostanie on "niezwłocznie skierowany do Sejmu" i na najbliższym posiedzeniu przyjęty - powiedział we wtorek rano w TVN24 Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Jak poinformował Michał Dworczyk, Rada Ministrów powinna dziś przyjąć projekt ustawy o powołaniu komisji, który "zostanie niezwłocznie skierowany do Sejmu i - to oczywiście są już decyzje Marszałka Sejmu i prezydium - mam nadzieję, że jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu zostanie przeprocedowany".

Komisja powołana ustawą "będzie badała przypadki przypadki pedofilii niezależnie od środowiska i czasu, kiedy te skandaliczne, przestępcze sytuacje miały miejsce" - poinformował szef KPRM.

Pytany przez prowadzącego rozmowę, czy tak szeroki zakres prac komisji nie oznacza, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości pozbawia Kościół w Polsce możliwości oczyszczenia się, wyeliminowania ze swojego środowiska księży pedofili", Dworczyk odpowiedział, że "absolutnie tak na to nie patrzy".

- Uważam, że Kościół musi zmierzyć się z tym problemem, który jest problemem realnym, ale uważam również, że we wszystkich innych grupach zawodowych - jeżeli ten problem istnieje - także powinien być on rozwiązany i również nie powinno się go zamiatać pod dywan, nawet jeśli to dotyczy celebrytów, osób znanych, czy takich, które można by sobie wyobrazić, że powinny być chronione jakimś immunitetem".

W opinii rządu, powstanie komisji ma zapewnić "skuteczną i adekwatną" reakcję organów państwa, a także organizacji pozarządowych, instytucji prowadzących działalność edukacyjną, opiekuńczo-wychowawczą, kulturalną i związaną z wypoczynkiem i leczeniem, a także samorządów zawodowych, Kościołów oraz związków wyznaniowych, w tym kościelnych osób prawnych, na przypadki zgłaszania przestępstw pedofilskich.

W ub. tygodniu KPRM poinformowała, że powstająca komisja z uwagi na charakter swoich zadań ma być niezależna od organów władzy publicznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef KPRM: rząd przyjmie dziś projekt ws. komisji ds. pedofilii i zostanie on "niezwłocznie skierowany do Sejmu"
Komentarze (7)
17 lipca 2019, 00:35
Komisja powołana ustawą "będzie badała przypadki przypadki pedofilii niezależnie od środowiska i czasu, kiedy te skandaliczne, przestępcze sytuacje miały miejsce" - poinformował szef KPRM. ========= Parafrazując znane powiedzenie: "Czasami się trzeba dobrze naszukać, aby niczego nie znaleźć".
16 lipca 2019, 16:36
Osobiście widze pewne wady tego projektu. 1. szybki tryb procedowania nad tego typu prawem jest niekonstytucyjny(art2 konstytucji), 2. komisja ma uprawnienia wchodzące w role Sądów co jest jawnie niekonstytucyjne(art175,art177 konstytucji), 3. brak możliwosci odwołania od decyzji Komisji jest jawnie niekonstytucyjne i łamie też prawo międzynarodowe(art.2,art.176ust.1konstytucji oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka) Powołujac tego typu organ państwo pokazuje swoją bezradność. Moim zdaniem sprawnie działająca prokuratura dałaby sobie rade z tego typu sprawami! 
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
16 lipca 2019, 14:43
Problem polega na różnicy , otóż pedofil murarz czy nauczyciel nie mogli liczyć na pomoc czy też utajnianie własnych czynów przez własne środowisko, osobiście nie znam przypadku przenoszenia murarza pedofila na inną budowę czy też nauczyciela pedofila do innej szkoły.W Kościele do pewnego czasu to było wręcz systemowe działanie mające na celu tzw. zamiatanie pod dywan.
16 lipca 2019, 16:37
Zgadzam się. W Kościele od czasów (św.) Jana XXIII było systemowe ukrywanie tego typu spraw. 
16 lipca 2019, 13:40
Czego się Beniamin z lleszkiem boją chcąc "czyścić" tylko Kościół (czyli minimalny margines zjawiska). Skąd ten pesymizm, przecież CBA i inne służby znajdują i jednakowo zwalczją przestępczość we wszystkich środowiskach. To biadolenie obu wspomnianych osób zakrawa na postulat ścigania złodziei, ale tylko tych kradnących w rękawicach bokserskich i w kapeluszach.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
16 lipca 2019, 11:17
No to możemy zapomnieć o oczyszczeniu się Kościoła z pedofilii.Myślę,że rządzącym też o to właśnie chodzia konkretnie o jak najszybsze wyciszenie.Przy takim podejściu realnym staje się ponowny wybuch problemu tylko ze zdwojoną energią i większym spustoszeniem.
16 lipca 2019, 10:58
Komisja powołana ustawą "będzie badała przypadki przypadki pedofilii niezależnie od środowiska i czasu, kiedy te skandaliczne, przestępcze sytuacje miały miejsce" - poinformował szef KPRM. ========= Sojusz hierachów partyjnych i kościelnych. Komisja, która ma szukać pedofilii wszędzie i zawsze, nie znajdzie ich nigdy i nigdzie, natomiast będzie stwarzać pozory intensywej pracy.  I pewnie dokładnie o to chodzi partyjnym i kościelnym mandarynom. Pytanie tylko, czy owieczki się nabiorą na to oszustwo. Patyjni bonzowie mamią jakąś "drugą Irlandią". Ale zaskoczeni będą kościelni dostojnicy, doczekają się w Polsce drugiej Irlandii, gdzie Kościół praktycznie zanika, szybciej niż im się nawet śni.

Skomentuj artykuł

Szef KPRM: rząd przyjmie dziś projekt ws. komisji ds. pedofilii i zostanie on "niezwłocznie skierowany do Sejmu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.