Szkoły podstawowe nieprzygotowane na 6 l.

Szkoły podstawowe nieprzygotowane na 6-latków (fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / ad

PiS i Lewica skrytykowały w środę w Sejmie rząd za niedostateczne przygotowanie szkół podstawowych do przyjęcia dzieci 6-letnich oraz za sposób obniżania wieku obowiązku szkolnego. Przedstawiciele PO i PSL podkreślają zaś, że doceniają wysiłki rządu.

Posłowie debatowali nad informacją MEN o stanie upowszechniania edukacji przedszkolnej i przygotowania samorządów do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich.

"Gdy się nie ma sukcesów w jakimś temacie, to się mówi o czymś innym" - powiedział Sławomir Kłosowski (PiS), zwracając uwagę na to, że przedstawiając informację, wiceminister edukacji Krystyna Szumilas skupiła się głównie na upowszechnianiu wychowania przedszkolnego, a niewiele powiedziała o sześciolatkach w szkołach.

Poseł PiS mówił także, że "obniżanie wieku obowiązku szkolnego zostało wprowadzone bez zgody rodziców i nauczycieli". Podkreślił, że to właśnie na wniosek jego klubu wprowadzono stopniowe, rozłożone na kilka lat obniżanie wieku rozpoczynania nauki. Według Kłosowskiego, choć z informacji MEN wynika, że "wszystko jest OK, jeśli chodzi o przygotowanie szkół", to tak naprawdę sytuacja jest katastrofalna. Mówił, że reforma wprowadzana jest bez właściwych środków finansowych dla samorządów. "Chyba rząd od początku wiedział, że koszt reformy będzie przerzucony na samorządy" - powiedział.

Kłosowski zarzucił także MEN, że w tekście informacji zastosowało kreatywną księgowość, gdyż jako środki finansowe na przygotowanie szkół na przyjęcie sześciolatków wskazano m.in. rezerwę subwencji oświatowej, z której pieniądze i tak trafiłyby do samorządów z przeznaczeniem na budowę, rozbudowę i remonty szkół.

Ostrowski zapowiedział, że klub Lewica wstrzyma się od głosu podczas głosowania nad informacją MEN. Kłosowski nie poinformował, jak zachowa się jego klub. W lipcu, gdy informacja przedstawiana była na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, posłowie PiS złożyli wniosek o negatywne zaopiniowanie jej.

Renata Butryn (PO) poinformowała, że jej klub pozytywnie ocenia informację MEN. "Uważamy, że ministerstwo dokłada wszelkich starań, aby proces objęcia dzieci 6-letnich przebiegał prawidłowo, był skuteczny, a szkoła dla sześciolatków była przyjazna, bezpieczna i radosna" - podkreśliła. Z kolei Wiesław Rygiel (PSL) powiedział, że choć jego klub ma zastrzeżenia, to będzie głosował za przyjęciem informacji MEN.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szkoły podstawowe nieprzygotowane na 6 l.
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.