Szymański: o zgodności prawa krajowego i prawa unijnego

Szymański: o zgodności prawa krajowego i prawa unijnego
(fot. By EU2016 SK [CC0], via Wikimedia Commons)
PAP / jp

Od oceny zgodności prawa krajowego z unijnym jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a nie grupy polityków - powiedział PAP w środę wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, komentując rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski.

- Prawniczy język zarzutów pod adresem ustawy o policji czy antyterrorystycznej nie powinien nikogo zmylić. To jest publicystyka - podkreślił Szymański. Według niego unijna Karta Praw Podstawowych stosuje się tylko do ustaw, które wprowadzają normy prawa UE. To nie jest ten przypadek - zaznaczył.

- Od oceny zgodności prawa krajowego z unijnym jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a nie grupy polityków - dodał wiceminister.

DEON.PL POLECA

- W sprawie Trybunału posłowie do PE musieli się bardzo postarać, by nie zrozumieć prawdziwej, niezmiernie skomplikowanej natury tego problemu. Ale im się udało, więc gratuluję - stwierdził Szymański.

W rezolucji, przyjętej w środę przez większość frakcji PE, ocenił m.in., że "paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji, prawom podstawowym oraz rządom prawa w Polsce" i wezwał polski rząd do rozwiązania kryzysu. Wyraża też ubolewanie, że do tej pory nie udało się znaleźć kompromisu w sprawie sporu wokół TK, a polskie władze nie zastosowały się do opinii Komisji Weneckiej Rady Europy w tej sprawie, ani też nie opublikowały i nie wdrożyły wszystkich wyroków TK, w tym z 9 marca br. w sprawie grudniowej ustawy o Trybunale oraz z 11 sierpnia br. w sprawie ustawy lipcowej.

PE udziela też poparcia Komisji Europejskiej, która prowadzi procedurę ochrony państwa prawa wobec Polski, a w lipcu wydała zalecenia dla władz w Warszawie w sprawie rozwiązania kryzysu wokół TK.

Europosłowie odnieśli się też do ustaw: o mediach, o policji, o prokuraturze, Kodeksu postępowania karnego, ustawy antyterrorystycznej, o służbie cywilnej, a także planów zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz kwestii "zdrowia reprodukcyjnego kobiet". PE wyraża zaniepokojenie, że zmiany te "przyjmowane są szybko i bez właściwych konsultacji". Wezwano Komisję Europejską, by - wobec braku w pełni funkcjonalnego TK - zbadała wspomniane ustawy pod kątem zgodności z prawem UE.

W preambule rezolucji napisano o obawach dotyczących innych spraw - m.in., że "przyjęte i nowo proponowane zmiany w polskiej ustawie o mediach publicznych, w szczególności dotyczące zarządzania, niezależności wydawniczej i autonomii instytucjonalnej mediów publicznych, wzbudzają obawy co do poszanowania wolności wypowiedzi oraz wolności i pluralizmu mediów".

To druga rezolucja europarlamentu dotycząca Polski. Pierwsza została przyjęta w kwietniu i odnosiła się tylko do sporu wokół TK.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szymański: o zgodności prawa krajowego i prawa unijnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.