Szymański pyta KE o prawa homoseksualistów

(fot. konradszymanski.pl)
KAI / wm

Poseł PiS do PE przekazał dziś do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie uprawnień Kościoła, a także innych organizacji publicznych i prywatnych, których etyka opiera się na religii do "wymagania od osób pracujących dla nich działania w dobrej wierze i lojalności wobec etyki organizacji."

- W czasie kampanii na rzecz odwołania minister Elżbiety Radziszewskiej wielokrotnie stawiano zarzut, że prawo szkoły katolickiej do odmowy zatrudnienia osoby homoseksualnej stoi w sprzeczności z prawem Unii Europejskiej. Wbrew tym obiegowym opiniom, dyrektywy UE dostrzegają potrzebę specjalnych wyłączeń zasad niedyskryminacji wobec instytucji religijnych. Są one zapisane w kluczowej dyrektywie o niedyskryminacji w miejscu pracy. Są też zapisane w uzasadnieniach aktów prawnych, które KE wysyła do Parlamentu. Zadałem to pytanie, by uzyskać od Komisji oficjalną interpretację - mówi Konrad Szymański z PiS.

Interpelacja ma charakter priorytetowy. Komisja Europejska ma 3 tygodnie na odpowiedź.

Poniżej pełna treść zapytania:

Art. 4 pkt. 2 dyrektywy Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy mówi, że "niniejsza dyrektywa nie narusza więc prawa Kościołów i innych organizacji publicznych lub prywatnych, których etyka opiera się na religii lub przekonaniach, działających zgodnie z krajowymi przepisami konstytucyjnymi i ustawodawczymi, do wymagania od osób pracujących dla nich działania w dobrej wierze i lojalności wobec etyki organizacji."

W związku z tym powstaje pytanie, czy szkoła katolicka w Państwie Członkowskim UE odmawiając zatrudnienia osoby, która publicznie deklaruje swój homoseksualizm łamie prawo Unii Europejskiej w zakresie niedyskryminacji? W szczególności, czy taka odmowa jest naruszeniem zasad wyżej wymienionej dyrektywy Rady 2000/78/WE?

Na czym polega w świetle prawa UE prawo Kościoła, a także innych organizacji publicznych i prywatnych, których etyka opiera się na religii do "wymagania od osób pracujących dla nich działania w dobrej wierze i lojalności wobec etyki organizacji."?

Czy Komisja Europejska planuje zmiany w statusie prawnym Kościoła, a także innych organizacji publicznych i prywatnych, których etyka opiera się na religii w zakresie wyżej wymienionych rozwiązań prawnych dotyczących dyskryminacji ze względu na orientację seksualną?

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szymański pyta KE o prawa homoseksualistów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.