"Taktyka policji w czasie marszu - nieskuteczna"

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Taktyka policji podczas Marszu Niepodległości - z bardziej dyskretną obecnością funkcjonariuszy - okazała się tym razem nieskuteczna, ale prawdopodobnie przyniosła mniej strat materialnych i osób rannych niż poprzednie demonstracje - uważa premier Donald Tusk.

Premier zaznaczył na czwartkowej konferencji prasowej, że w przypadku poniedziałkowego Marszu Niepodległości przyjęta została taka sama taktyka policji, jak podczas wrześniowych demonstracji związków zawodowych. "Minister (spraw wewnętrznych Bartłomiej) Sienkiewicz zaryzykował, za moją zgodą, pewną nową formułę - w czasie wielkiej manifestacji związków zawodowych w Warszawie. Podjęliśmy pewne ryzyko, rezygnując z obstawiania płotkami, szpalerami policji instytucji, pod którymi ta manifestacja miała się odbywać" - powiedział Tusk. "Zbudowaliśmy takie elementarne zaufanie (...), ten eksperyment wówczas się powiódł" - ocenił.

"Decyzja policji i szefostwa MSW, by spróbować zabezpieczyć marsz właśnie w taki sposób, z policją bardziej dyskretną i poprzez współpracę z siłami porządkowymi organizatorów marszu, okazała się w tym przypadku nieskuteczna, będziemy badali, czy ktoś zaniechał jakiegoś obowiązku" - powiedział Tusk.

Ocenił jednak, że "ta taktyka per saldo przyniosła mniej strat materialnych, mniej rannych policjantów i mniej poszkodowanych osób cywilnych niż poprzednie manifestacje, gdzie reagowano szybko i bardzo twardo".

DEON.PL POLECA

Premier ocenił, że "nie ma prawdopodobnie idealnego wzoru postępowania".

Jak jednak powiedział, grupa organizatorów tegorocznego Marszu Niepodległości, powołując się na przykład demonstracji związków zawodowych, zapewniała, że będzie w stanie przygotować marsz "w taki sam sposób". Organizatorzy ci, dodał, ocenili, że "przesadna obecność policji i szybkie interwencje powodowały w przeszłości eskalację agresji". Gwarantowali też, mówił premier, że "jeśli nie będzie zderzenia sił porządkowych, to oni sobie poradzą dzięki wyszkoleniu własnych służb porządkowych".

Tusk przypomniał, że służby te "stały się bardzo szybko obiektem ataku niektórych grup demonstrantów", na przykład pod squatem na ul. Skorupki.

Należy wrócić do tematu zasłaniania twarzy podczas manifestacji i pytania, czy nie traktować tego jako wykroczenia - uważa premier

Jego zdaniem potrzebna jest "uczciwa do bólu" debata i takie ewentualne zmiany ustawowe, by "już nie miał problemu z tym Trybunał Konstytucyjny".

"Osobiście uważam, że nie należy uczestników manifestacji traktować przesadnie pobłażliwie - to znaczy kwestia kominiarek czy zasłaniania twarzy powinna bezwzględnie wrócić na tapetę i powinniśmy poważnie się zastanowić, czy nie traktować tego jako wykroczenia. I z całą pewnością należy przemyśleć, czy miasto nie ma prawa korygować trasy przejścia" - powiedział premier na czwartkowej konferencji prasowej.

Tusk podkreślił, że jeszcze w czwartek analizował ustawę o zgromadzeniach i powstało pytanie, czy władze miast nie powinny mieć prawa narzucenia manifestującym tras przejścia.

"Tak się składa, że w Polsce każda demonstracja musi przejść koło rządu, koło ambasady rosyjskiej, koło Belwederu i pod Sejm, bo uważa, że każda inna trasa uwłacza jej godności. A równocześnie dobrze wiemy, że jak się pojawiają tacy ludzie, jak 11 listopada w Marszu Niepodległości, to nie ma niczego bardziej prowokującego do agresji dla nich, nie wiem dlaczego, ale tak jest, jak ambasada rosyjska, Pałac Prezydencki czy siedziba rządu" - mówił premier.

Zdaniem szefa rządu "tak długo, jak radykalna prawica wspierana przez niektóre partie, będzie manifestowała pod ambasadą rosyjską, tak długo można się spodziewać za każdym razem jakiejś zadymy czy jakiegoś poważniejszego kłopotu".

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała w środę PAP, że w Kancelarii Prezydenta trwają pilne prace nad projektem zmian w Prawie o zgromadzeniach dotyczące ograniczonego zakazu zakrywania twarzy podczas marszów i demonstracji ulicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Taktyka policji w czasie marszu - nieskuteczna"
Komentarze (6)
WT
w tyranii mediów
15 listopada 2013, 08:11
O dobrym i złym rzucaniu kostką z bruku - w tyranii mediów głównego ścieku [url]http://niepoprawni.pl/blog/7079/o-dobrym-i-zlym-rzucaniu-kostka[/url]
PD
przywileje dewiantów
15 listopada 2013, 05:32
Oto III RP: sędzia łaskawy dla Biedronia bez litości dla uczestników Marszu 11 listopada 2010 r. poseł Robert Biedroń został oskarżony o fizyczny atak na funkcjonariusza policji. Proces w tej sprawie wciąż trwa. 11 listopada 2013 r. Marek Z. obraził słownie policjanta, za co został po kilku dniach skazany na wyrok bez zawieszenia. [url]http://iezalezna.pl/48301-oto-iii-rp-sedzia-laskawy-dla-biedronia-bez-litosci-dla-uczestnikow-marszu[/url]
TD
towarzysze dziennikarze
14 listopada 2013, 18:21
Karkołomna gimnastyka w TOK FM, czyli jak powiązać zadymy z PiS. "Kaczyński jest odpowiedzialny za przygotowanie tych hord!"  [url]http://wpolityce.pl/artykuly/67063-karkolomna-gimnastyka-w-tok-fm-czyli-jak-powiazac-zadymy-z-pis-kaczynski-ponosi-odpowiedzialnosc-za-przygotowanie-tych-hord[/url]
WR
wicie, rozumicie
14 listopada 2013, 16:56
Towarzysze dziennikarze pod światłym przewodem tow. Seweryna Blumsztajna - przepraszają. To nie my - to Polacy [url]http://niezalezna.pl/48271-towarzystwo-dolacza-do-wladz-i-sklada-hold-ruski[/url]
14 listopada 2013, 15:43
Przecież taktyka policji sprawdziła się znakomicie. Obstawiono wszystko oprócz ruskiej ambasady bo zgodnie z zasadą wentyla bezpieczeństwa tam miało się wszystko skanalizować. Co więcej - podobnie jak w przypadku wywoływania lawin - tak i tu detonatory umieszczone w newralgicznych miejscach w sposób kontrolowany rozładowały zagrożenie. Tak więc ocena jest jasna: czwóreczka (z plusem na zachętę).
NP
no proszę
14 listopada 2013, 15:25
Nawet sam tow. Tusek przyznaje, że POlicja nawaliła i prowokacje okazały się nieskuteczne