TK odroczył sprawę Komisji Majątkowej
Do 8 czerwca Trybunał Konstytucyjny odroczył dziś rozprawę w sprawie Komisji Majątkowej. O zbadanie konstytucyjności jej działania wnioskowali posłowie SLD.
Wniosek o zbadanie zgodności kilku artykułów Ustawy z 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej z Konstytucją RP posłowie SLD złożyli w 2009 r.
Ich zdaniem, ustawa ta naruszała Konstytucję w kilku punktach, m.in. w odniesieniu do zasady równości wobec prawa przy restytucji utraconego mienia – w sprawach reprywatyzacji ustawodawca miał dyskryminować podmioty nie będące Kościołami i związkami wyznaniowymi. Autorzy wniosku krytykowali też to, że ugody zawarte przed Komisją nie podlegały kontroli, od jej wyroków nie można się było odwołać i nie było kryteriów powoływania jej członków.
Podczas dzisiejszej rozprawy poseł SLD Stanisław Rydzoń powtórzył opinię, że ustawa o Komisji Majątkowej naruszała Konstytucję RP. Argumentował, że także wobec ugód zawieranych przed Komisją powinny być stosowane procedury kontroli sądowej. Skarżył się, że o decyzjach Komisji samorządy, na terenie których znajdowały się sporne nieruchomości i ziemie, dowiadywały się jako ostatnie, często z mediów.
Reprezentujący Sejm poseł Jerzy Kozdroń (PO) wnioskował o umorzenie sprawy wobec likwidacji Komisji na mocy ustawy z grudnia ub. roku. Argumentował, że skoro "akt normatywny już nie istnieje", to Trybunał powinien umorzyć postępowanie. Zdaniem posła, niekonstytucyjny jest tylko przepis ustawy o Komisji, w którym mowa jest o tym, iż to ustawa a nie rozporządzenie rządu mogła określać, jakie mienie jednostek Skarbu Państwa lub samorządu Komisja mogła przekazać Kościołowi.
Trybunał rozpoznawał wniosek posłów SLD w pełnym składzie 13 sędziów. Rozprawie przewodniczył prezes TK Andrzej Rzepliński, a sprawozdawcą był sędzia Mirosław Granat. Dzisiejsza rozprawa została odroczona do 8 czerwca do godz. 10.00.
Komisja Majątkowa działała od 1989 r. na mocy ustawy z 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Rozpatrywała wnioski zgłaszane przez Kościół w sprawie zwrotu mienia zagrabionego w okresie PRL. Przestała istnieć 1 marca br.
Skomentuj artykuł